
Tarczyca to gruczoł w przedniej, dolnej części szyi. Związane są z nią hormony tyroksyna (T4) oraz trijodotyronina (T3), a także kalcytonina (Ct).
W powszechnym mniemaniu nagłe chudnięcie bez wyraźnej przyczyny czy równie nagłe tycie świadczą o chorobie tarczycy. To już są jednak bardzo widoczne objawy, a tymczasem te pierwsze sygnały świadczące o gorszej kondycji tarczycy są subtelne i dlatego też są często lekceważone, nawet przez lekarzy.
Tarczyca – objawy świadczące o jej chorobie
Najczęściej do leczenia dochodzi dopiero wtedy, gdy tarczyca jest w ostrym stanie choroby. Trudno się dziwić, gdyż początkowe objawy, np. choroby Hasimoto, która jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, mogą być łączone z przeżywanym stresem, sytuacją zawodową czy innymi okolicznościami, ponieważ najczęściej wtedy występuje:
- zmęczenie
- obniżenie nastroju
- stany depresyjne.
Podobnie jest z wypadaniem włosów, które mogą być objawem zarówno złego działania tarczycy, jak i niedoboru mikroelementów, czy z drętwieniem nocnym ramion i dłoni – też może być objawem choroby Hasimoto, a co za tym stoi – złego działania tarczycy.
Niedoczynność tarczycy – objawy
Nieleczona niedoczynność tarczycy jest związana z:
- brakiem energii
- bezpodstawnym tyciem
- depresyjnymi nastrojami
- słabą przemianą materii
- zaparciami.
ZOBACZ TEŻ: jak rozpoznać niedoczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy – objawy
Nieleczona nadczynność tarczycy jest związana z:
- nadmierną potliwością
- zwiększoną drażliwością
- szybką irytacją
- zwyżką energii
- uczuciem ciągłego niepokoju
- nagłym chudnięciem
- kołataniem serca.
Choroby tarczycy a płodność
Tarczyca poprzez produkowane przez siebie hormony jest związana z całym układem hormonalnym, dlatego też często ma wpływ na kobiecy cykl. – Przy niedoczynności obserwuje się raczej krótsze cykle miesiączkowe, zwiększone ryzyko poronienia. Przy nadczynności zaś dłuższe cykle, a także cykle bezowulacyjne – wyjaśnia Aleksandra Demiańczyk, biolożka, ekspertka do spraw płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp.
Ponieważ choroby tarczycy należą do chorób autoimmunologicznych, wzrasta także ryzyko wystąpienia innych chorób autoimmunologicznych jak:
- zespół policystycznych jajników
- cukrzyca typu II
- celiaklia (uczulenie na gluten).
Jeżeli do tego kobieta ma podwyższony poziom prolaktyny, to zajście w ciąże jest niezwykle trudne i starania o dziecko mogą trwać latami.
ZOBACZ TEŻ: jaki wpływ na ciążę ma niedoczynność i nadczynność tarczycy