Spadek libido może się pojawić, jeśli kobieta przyjmuje pigułki jednofazowe, ponieważ w czasie ich stosowania poziom hormonów utrzymuje się na stałym poziomie. Hamują owulację, a to w tzw. czasie okołojajeczkowym kobieta czuje się i wygląda najbardziej atrakcyjnie i... ma największą ochotę na seks.

Reklama

Zmiana preparatu

Gdy spada popęd seksualny kobiety przyjmującej pigułki, lekarze zalecają zazwyczaj zmianę preparatu na inny – o większej dawce estrogenu lub na tzw. tabletki trójfazowe (w opakowaniu znajdują się trzy rodzaje tabletek z różną zawartością hormonów, środkowa część zawiera najczęściej zwiększoną dawkę estrogenów, a kolejne – coraz większe dawki progestagenów).

Jeżeli zmiana preparatu nie przynosi odczuwalnych efektów, zwiększenie popędu może wymagać odstawienia środków hormonalnych i rozważenia innej metody antykoncepcyjnej – najczęściej zastosowania wkładki wewnątrzmacicznej.

Antykoncepcja hormonalna – kto nie może?

Uwaga, dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna jest wyjątkowo skuteczna i bezpieczna, ale tabletek nie powinny zażywać kobiety:

  • z chorobami układu krążenia
  • z chorobą zakrzepowo-zatorową
  • z chorą wątrobą lub nerkami
  • cierpiące na migreny.

Lekarze nie zapisują też zwykle pigułek kobietom po 35. roku życia palącym nałogowo papierosy – wzrasta wtedy czynnik ryzyka zatorów, zakrzepów oraz zawału serca.

Zobacz także

ZOBACZ TEŻ: Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodonik z komentarzem

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama