zabiegi w ciąży
AdobeStock/Africa Studio
Mama

Jakie zabiegi można wykonywać w ciąży i okresie karmienia?

Ciąża i okres karmienia piersią są przeciwskazaniem do większości zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii hi-tech. Ale nie wszystkich! Co można i co warto wtedy robić? Wyjaśnia dr Barbara Jerschina, ekspert medycyny estetycznej z wieloletnim doświadczeniem, specjalistka od leczenia nadwagi i otyłości, założycielka Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique na warszawskim Powiślu.

Ciąża jest rewolucją dla całego organizmu! Zmiany hormonalne mogą powodować niespodziewane reakcje np. na substancje podawane w skórę iniekcyjnie, a powiększające się brzuch i piersi – rozciąganie skóry i rozstępy, co nie oznacza jednak, że jest to dobry moment na wykonywanie wszystkich zabiegów na ciało.

Jakim zatem zabiegom możesz się bezpiecznie podawać w czasie ciąży? Dr Barbara Jerschina poleca:

  • Masaże próżniowe – poprawiają elastyczność skóry, zapobiegają żylakom i obrzękom pojawiającym się wskutek ucisku na naczynia krwionośne i limfatyczne. Masaż należy wykonywać z pominięciem obszaru brzucha. Jeśli nie ma przeciwskazań medycznych, można go robić niemal do samego końca ciąży.
  • Delikatne zabiegi oczyszczające i pielęgnacyjne na twarz, takie jak Aerolase, Geneo, hydrabrazja, zapewniają świeży, promienny wygląd skóry.
  • Zabiegi typowo kosmetologiczne – nawilżające, rozjaśniające (pamiętaj, że w czasie ciąży skóra jest bardziej narażona na przebarwienia hormonalne), odmładzające.

Oczywiście wszystkie zabiegi powinny być robione tylko wtedy, jeśli nie ma do nich przeciwskazań medycznych wynikających ze zdrowia pacjentki i przebiegu ciąży.

W czasie ciąży nie wykonuje się natomiast żadnych zabiegów iniekcyjnych – wypełniaczy, mezoterapii, stymulatorów tkankowych, osocza bogatopłytkowego. Dlaczego? Ponieważ ze względów etycznych nie prowadzi się badań na kobietach w ciąży, a ewentualne powikłania w wielu przypadkach wymagają wdrożenia antybiotykoterapii, co z kolei mogłoby mieć wpływ na rozwój czy wręcz życie płodu.

W okresie karmienia

Ze względów etycznych nie robi się też badań na kobietach karmiących piersią, dlatego nie wiadomo, jakie substancje i w jakim stopniu przenikają do mleka oraz jaki dokładnie wpływ na laktację mają różne zaawansowane technologie stosowane w estetyce. I to właśnie z tego powodu, choć wiele z tych metod jest na pewno bezpiecznych, nie zaleca się wykonywania zabiegów z ich wykorzystaniem u młodych mam w tym szczególnym okresie.

Dr Barbara Jerschina zwraca uwagę, że zabiegi te mogą prowadzić nawet do zaniku tej niezwykle delikatnej funkcji, jaką jest laktacja. – Jeśli pacjentka myśli już o zakończeniu karmienia i liczy się z tym, że wskutek zabiegu może dojść do zatrzymania produkcji mleka – i nie będzie z tego powodu rozpaczać – wtedy możemy wykonać praktycznie dowolny zabieg na twarz czy ciało – mówi nasz ekspert. Także ewentualne powikłania i konieczność leczenia ich antybiotykami mogłyby być powodem do odstawienia dziecka od piersi. Trzeba to mieć na uwadze, choć jeśli zabieg jest wykonywany przez doświadczonego lekarza preparatami wysokiej jakości, ryzyko powikłań i działań niepożądanych jest naprawdę minimalne.

Jeśli jednak nadal chcesz bezpiecznie karmić dziecko piersią, do wyboru masz delikatne zabiegi estetyczne, niewymagające znieczulenia – substancje znieczulające mogą bowiem przenikać do mleka matki, powodując zaburzenia oddychania lub rytmu serca u dziecka. Dr Barbara Jerschina z zabiegów poleca przede wszystkim mezoterapię nieusieciowanym kwasem hialuronowym lub nieduże korekcje wypełniaczami (nie wykonuje się natomiast toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu), a także tzw. prysznic laserowy (laserem neodymowo-yagowym), zabiegi oczyszczające (Geneo, Aquapure, hydrabrazja) oraz masaże próżniowe na ciało (w tym na obszar brzucha). W swojej praktyce dr Jerschina stosuje własną metodę znieczulania skóry podczas zabiegów iniekcyjnych – mocno schłodzonymi kompresami, bez podawania dodatkowego znieczulenia, bardzo lubianą przez pacjentki.

Po ciąży możesz natomiast już bez obaw poddać się wszystkim zabiegom medycyny estetycznej, zaleconym przez lekarza. Pomogą ci uporać się z problemami pociążowymi, takimi jak wiotki brzuch, rozstępy, nasilone wypadanie włosów, przebarwienia hormonalne. W klinice dr Barbary Jerschiny dostępne są też zabiegi ginekologii estetycznej niwelujące objawy suchości i zespołu rozluźnienia pochwy, a także wysiłkowego nietrzymania moczu, typowe dla młodych mam.

Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique

ul. Topiel 18, Warszawa

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA