Kinga Rusin z małymi córkami i teraz w siwych włosach
screen/instagram.com/kingarusin
Mama

Kinga Rusin: "Karmiłam bez przerwy, zapominając, że sama też powinnam coś zjeść..."

Słodkie obrazki o szczęśliwych świeżo upieczonych mamusiach czasami robią więcej złego, niż dobrego. Czasami też same matki są sobie winne opowiadając nieprawdziwe wizje z początków swojego macierzyństwa. Ale nie Kinga Rusin! I za to ją kochamy! Za co jeszcze?

Kinga Rusin jest dziś znaną dziennikarką, prezenterką i stylową gwiazdą telewizyjnych show. Jest wzorem dla wielu kobiet. Ma 47 lat i nie wstydzi się swojego wieku. Bardzo często publikuje na swoim Instagramie zdjęcia, na których widać jej siwe włosy (nie farbuje ich, bo chemia jest niezdrowa!) lub jest zupełnie bez makijażu. To naprawdę bardzo rzadki przypadek w polskim showbiznesie!

Zajmuje się również firmą kosmetyczną i często angażuje się w akcje dotyczące ochrony przyrody. Prywatnie zaś, co dla mamotoja.pl jest najbardziej istotne, jest mamą, dziś już dwóch dorosłych córek - Igi i Poli. Ich ojcem jest również znany dziennikarz - Tomasz Lis.

Zastanawiałam się czy nie skoczyć z 21 piętra...

Dziś dziewczyny już są dorosłe, mama jest z nich dumna i są dla niej całym światem, ale w swojej książce "Co z tym życiem?" Kinga Rusin odkrywa ciekawe i poruszające wręcz wspomnienia ze swojego stawania się matką i wkraczania w rodzicielstwo. Wyznaje jak dramatycznie źle się czuła, gdy po raz pierwszy została mamą.
 


Było to w 1996 roku, kiedy na świecie pojawiła się Polcia. Wówczas Kinga Rusin wraz z Tomaszem Lisem mieszkali w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że prezenterka przeszła prawdziwą depresję poporodową:
„Nigdy tego wcześniej nie mówiłam, ale wydaje mi się, że po urodzeniu starszej córki (miałam wtedy dwadzieścia pięć lat) przeszłam prawdziwą depresję poporodową. Amerykanie nazywają to, jakże romantycznie i subtelnie, baby blues... A ja miałam taki blues, że stojąc na balkonie, na dwudziestym pierwszym piętrze wieżowca, w którym wtedy mieszkałam, zastanawiałam się, czy nie skoczyć…”


Z małym stworzonkiem na rękach i bez pojęcia jak się nim zająć

Kinga Rusin była w obcym kraju sama, bez bliskich, a mąż był daleko. Po dwóch dniach wypuszczono ją z maleńkim noworodkiem do domu:
"I tak, dobę od porodu, wróciłam do mojego waszyngtońskiego domu z małym stworzonkiem na rękach i bez pojęcia, jak się nim zająć. Nie miałam babci, cioci, sąsiadki, położnej, a mąż był w Nowym Jorku w delegacji”.


Karmiłam non stop, a dziecko płakało na okrągło

Karmienie piersią również nie wydawało się naturalne i piękne niczym z reklamy o pieluszkach dla rumianych bobasów: „Początkowy optymizm uleciał równie szybko, jak szybko w moich piersiach pojawił się pokarm. Karmiłam bez przerwy, zapominając, że sama też powinnam coś zjeść. Przekarmione dziecko nie przestawało płakać, na chwilę uspokajało się przy piersi, a potem płakało znowu, bo z przejedzenia bolał je brzuszek i tak było na okrągło”.

Na szczęście jedna z przyjaciółek pomogła: "W odruchu jakiejś totalnej rozpaczy o szóstej rano (...) zadzwoniłam do przyjaciółki, pediatry. Ania Erdman (notabene wnuczka Melchiora Wańkowicza) natychmiast ruszyła z odsieczą. Była u mnie w dziesięć minut. Przywiozła jedzenie, zabrała ode mnie dziecko i kazała pójść spać. Przespałam z dziewięć godzin non stop”.

Nieważne czym nakarmiła moje dziecko - uratowała moje życie!

To była jedna z najtrudniejszych chwil w życiu jako matki - Kinga Rusin sama wyznaje: "Nie mam pojęcia, czym ona w tym czasie karmiła moje dziecko, ale przeżyło i ma się teraz całkiem dobrze. A ja naprawdę byłam wtedy w opłakanym stanie, absolutnie nie pasował do mnie żaden słodki obrazek świeżo upieczonej mamusi. Nie chciałabym, żeby to jakoś sensacyjnie zabrzmiało, ale czasem wydaje mi się, że wtedy w listopadzie, w 1996 r., w Waszyngtonie, Ania Erdman uratowała mi życie, a już na pewno dzięki niej udało mi się przeżyć najtrudniejszy jak do tej pory mój kryzys z serii tych macierzyńskich".

Kilka porad dla przyszłych upieczonych mam od mamotoja.pl

Dziś już wiedza laktacyjna poszła do przodu i warto zaznaczyć, że specjaliści mówią, że nie można przekarmić dziecka mlekiem z piersi. Być może był to inny problem związany z laktacją lub też maleńka Pola wyczuwała negatywne emocje mamy. Często tak jest, gdy mama źle się czuje w nowej roli, jest niepewna, dziecko to wyczuwa. Część ekspertów nawet uważa, że to jedna z przyczyn powstawania kolek dziecięcych. To, że noworodek wisi na piersi u mamy non stop to również normalne. Pobudza produkcję mleka, a niektóre maluszki potrzebują dużo zjeść. A że mleko mamy szybko się trawi, to wtedy znowu... To nie tylko wrażenie, że dziecko je non stop. Po prostu tak jest.

Jeśli chcemy robić wszystko same i być perfekcyjnymi mamami - to wszystko czasami nas przerasta. Plus burza hormonów. Jeśli do tego dochodzi jeszcze depresja, to sprawa może być bardzo trudna. Nikt kto przez to nie przechodził, nie wie o czym mowa. Wtedy bardzo często zdarzają się myśli samobójcze i to jest bardzo niebezpieczne. O depresji poporodowej na szczęście wiemy już także coraz więcej i coraz więcej o niej się mówi, również w środowisku medycznym. 

Często na co dzień zapominamy, jak ważne jest po prostu wsparcie dla kobiety, która urodziła swoje pierwsze dziecko. Jak ważna jest pomoc, jak ważna jest edukacja. Kobieta, zwłaszcza młoda, musi wiedzieć jak w rzeczywistości wygląda karmienie piersią i że to nie zawsze jest naturalna i przyjemna czynność, którą dziecko umie od swoich narodzin. Często i mama, i dziecko muszą się tego nauczyć.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:

ankieta dla czytelniczek MamoToJa.pl
mamotoja.pl


Brak snu to jest kolejna rzecz, na którą nie da się przygotować, ale warto już zawczasu tak zorganizować sobie pomoc lub rytm dnia, by jak najwięcej spać. Po prostu po porodzie kładziesz lub kładziecie się z dzieckiem i nie wstajecie dopóki nie minie 8 godzin. Wcześniej warto mieć przygotowane zapasy jedzeniowe. Oczywiście sprawa się komplikuje, jeśli masz jeszcze jedno dziecko wymagające uwagi i miłości. Pomoc bliskich osób jest wówczas bezcenna.

Ważny jest również uwaga - wcześniejszy kontakt z innymi matkami, z matkami małych dzieci, dziećmi, z tymi mamami, które karmią piersią. W dzisiejszych czasach przez brak takiego oswojenia się z tematem zarówno ciąża, jak i noworodki i niemowlęta są dla nas czymś zupełnie trudnym do ogarnięcia i wszystkiego musimy uczyć się od podstaw. 
 

Macierzyństwo bez lukru jest cenne i pomaga innym

Można Kingę Rusin lubić albo nie, ale my uważamy, że jest odważna. Dlaczego tak niewiele mam mówi o problemach z macierzyństwem? Wszystkie chcemy być idealne? Żadna z nas nie chce pokazywać swoich siwych włosów i twarzy bez makijażu... Na szczęście są takie kobiety i matki jak Kinga Rusin i chwała im za to!

A wy co myślicie o wyznaniach Kingi Rusin?

Zobacz także:

Paulina Krupińska o talencie córki. 5-latka pójdzie w ślady mamy czy taty? [WIDEO]

gwiazdy karmią piersią
kolaż babyonline.pl/Instagram/W magazine
Mama
Anna Lewandowska jak Angelina Jolie? Te zdjęcia mówią wszystko!
Co łączy Angelinę Jolie i Annę Lewandowską? Nie wstydzą się karmienia piersią! Sprawdź, kto jeszcze pokazał zdjęcie podczas karmienia swojego dziecka i dlaczego powinnyśmy to pochwalać.

Cieszy nas niezmiernie, że znane kobiety coraz śmielej i liczniej pokazują publicznie swoje zdjęcia podczas karmienia piersią. Może dzięki temu w świadomości społecznej karmienie piersią zostanie odczarowane i przywróci mu się należny status: naturalnego sposobu żywienia niemowląt . W gronie gwiazd i celebrytek, które są dumne z karmienia piersią, są m.in. Anna Lewandowska, Natalia Kukulska, Anna Mucha, Maja Bohosiewicz, Alicja Janosz, Gisele Bündchen. Pink, Alanis Morissette, Olivia Wilde, Angelina Jolie i wiele, wiele innych. Brawo, drogie panie, robicie dobrą robotę! Ludzki problem z karmieniem piersią Czym żywią się kocięta? Mlekiem matki. Czy widok kotki karmiącej młode wywołuje oburzenie? Nie, to byłoby głupie, prawda? A czy widok kobiety karmiącej publicznie swoje niemowlę jest równie naturalny? Nie dla wszystkich! W przypadku ludzi młode u piersi matki jest tematem wstydliwym, wywołującym u sporej grupy homo sapiens obrzydzenie. A przecież człowiek to gatunek ssaka , podobnie jak kot, pies, małpa i mysz. Czym charakteryzuje się ssak? Tym, że samice ssaka mają gruczoły mlekowe i karmią swoje młode mlekiem, które wytwarzają. Budowa podniebienia i jamy ustnej młodego ssaka umożliwia ssanie, potrzebne do pobierania pokarmu wytworzonego przez matkę. Tak stworzyła nas, ssaki, natura. To mądre rozwiązanie, ponieważ podczas karmienia piersią organizm ludzki wytwarza oksytocynę, hormon, który pomaga nawiązywać bliską więź między dzieckiem a matką , potrzebną do przetrwania gatunku ludzkiego. Mleko ssaka zawiera wszystko, co jest potrzebne młodemu do przeżycia, przeciwciała zapewniające zdrowie i składniki odżywcze gwarantujące harmonijny rozwój. Nie ma lepszego i bardziej naturalnego sposobu karmienia młodych ssaków niż pokarm matki . W czasach, w których fakt, że jesteśmy ludźmi rozumnymi, oznacza, że część z nas akceptuje i rozumie naturę ssaków, a...

Ania Lewandowska z córką Klarą
Instagram/annalewandowskahpba
Aktualności
Klara Lewandowska będzie miała brata? Odważne wyznanie Ani Lewandowskiej!
Klara Lewandowska to ulubienica polskich mediów! Czy dziewczynka będzie miała rodzeństwo? Ania Lewandowska zdradziła plany na przyszłość!

Klara Lewandowska przyszła na świat w maju tego roku. Ulubienicą mediów została jeszcze przed narodzinami – ciąża Ani Lewandowskiej przez wiele miesięcy była tematem nr 1, nie tylko w plotkarskich serwisach. Nic dziwnego, że fani Lewandowskich już teraz zastanawiają się, kiedy Robert i Ania zdecydują się na kolejne dziecko. Czy tym razem urodzi się chłopiec? Klara będzie miała rodzeństwo? Ania Lewandowska chętnie publikuje na Instagramie zdjęcia z 3-miesięczną Klarą. W wywiadzie udzielonym Kindze Rusin przyznała, że nie zatrudnia niani , a jeśli potrzebuje pomocy przy opiece nad córką, prosi o nią babcie lub znajomą. Na co dzień to ona i Robert dzielą się obowiązkami i wspólnie zajmują się córką.     Post udostępniony przez Anna Lewandowska (@annalewandowskahpba) 20 Sie, 2017 o 6:50 PDT Kinga Rusin zapytała Anię o plany na przyszłość i powiększanie rodziny . Trenerka bez skrępowania odpowiedziała, że planuje kolejne dziecko. "Na pewno! Myślę, że na pewno albo zostawimy to spontanicznie naturze. Na razie skupiamy się na Klaruni i zobaczymy, co będzie w przyszłości. Co da Bóg" – powiedziała w wywiadzie. Zobaczcie fragment wywiadu z Dzień Dobry TVN:   Zobacz także: Anna Lewandowska ekspertką od diety karmiących? Krewetki z chili podzieliły fanów Źródło: party.pl

Klara Lewandowska z tatą Robertem Lewandowskim
Instagram/annalewandowskahpba
Aktualności
Ależ ona urosła! Ania Lewandowska pokazała najnowsze zdjęcie Klary
Jesteście ciekawi, jak wygląda mała Klara Lewandowska? Fanki Ani i Roberta są zachwycone!

Klara Lewandowska rośnie jak na drożdżach! Zdjęcie opublikowane przez Anię Lewandowską na Instagramie zachwyciło fanki. Jak dziś wygląda mała Klara? Jak zmieniła się Klara? Córeczka Roberta i Ani Lewandowskich , Klara, wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie fanów pary i mediów. Choć wielbiciele Ani i Roberta czekają na pierwsze zdjęcie, na którym widać buzię dziewczynki, na razie muszą zadowolić się zdjęciami publikowanymi w mediach społecznościowych. "Moja największa motywacja" – napisała Ania przy najnowszym zdjęciu Klary. Pod zdjęciem pojawiło się już kilkaset komentarzy. Fanki trenerki zauważyły, że niespełna 4-miesięczna Klara rośnie jak na drożdżach. Oto niektóre z komentarzy: Ale już ta Twoja motywacja duża. Jaka już duża dziewczynka. Ale rośnie księżniczka. Klara, jak Ty rośniesz! Zobaczcie zdjęcie Ani z Klarą:     Moja największa motywacja ❤️👶🏻KOCHAM! My greatest motivation! ❤️👶🏻 #truelove #motivationbyann #motivation #hpba #campbyann #annalewandowska Post udostępniony przez Anna Lewandowska (@annalewandowskahpba) 29 Sie, 2017 o 1:56 PDT Pierwszy wywiad po narodzinach Klary Ania Lewandowska udzieliła pierwszego wywiadu po narodzinach córeczki. W rozmowie z Kingą Rusin przyznała, że nie ma niani, a przy wychowaniu Klary pomagają jej babcie. Obowiązkami dzieli się z mężem. Ania szczerze przyznała, że już teraz myśli o powiększeniu rodziny, ale na wszystko przyjdzie czas. Kinga Rusin jest zachwycona małą Klarą. W trakcie rozmowy zauważyła, że dziewczynka jest niezwykle grzeczna – nic dziwnego, że Ania znajduje czas dla siebie. Śledzicie na Instagramie Anię Lewandowską?     Wszystkiego najlepszego z okazji dnia Taty❤️, życzę wszystkim Tatusiom!❤️👶🏻🙌🏻 Moje dwa największe dary od Boga! 🙏🏻 Its...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz