Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kompleks Elektry
Adobe Stock
Mama

Kompleks Elektry: czym jest, objawy, kompleks Elektry w dorosłym życiu

Kompleks Elektry nie jest zwykłą miłością córki do ojca. To stan fascynacji ojcem, podczas którego matka traktowana jest przez dziecko jak rywalka. Kompleks Elektry jest zjawiskiem analogicznym do kompleksu Edypa, z tą różnicą, że dotyczy dziewczynek.

Nazwa kompleks Elektry wywodzi się z mitologii greckiej. Jeden z mitów opowiada o Elektrze, córce Agamemnona i Klitajmestry, która nakłaniała swojego brata do zabicia matki w odwecie za zamordowanie ojca rodzeństwa.

Zdaniem Carla Gustava Junga, twórcy psychologii analitycznej, opowieść ta symbolizowała ogromne przywiązanie, a także miłość o charakterze erotycznym do ojca. Tym samym, zdaniem Junga, Elektra odczuwała wrogość i niechęć do matki. 

Małgorzata Foremniak: córka nie jest moją przyjaciółką!

Kompleks Elektry – psychologia

Carla Gustav Jung wprowadził w 1912 roku do psychologii pojęcie „kompleks Elektry”. Termin ten opisuje zaburzenie, które występuje u małych dziewczynek i może pojawiać się także u dorosłych kobiet. Polega ono na odczuwaniu przez córkę miłości erotycznej do własnego ojca oraz niechęci do matki. Wzajemne relacje ojca z matką wzbudzają zazdrość w córce, która oczekuje, że miłość ojca skierowana będzie jedynie w jej stronę. Taki stan nie wyklucza jednak miłości do matki – córka kocha matkę i stara się ją naśladować. Z drugiej jednak strony postrzega ją jako rywalkę w walce o uwagę mężczyzny, którym jest ojciec.

Kompleks Elektry – objawy

Kompleks Elektry pojawia się zazwyczaj między 3. a 6. rokiem życia. U kilkuletniej dziewczynki budzi się wtedy uśpiona seksualność, która skierowana jest w stronę ojca.

Objawy kompleksu Elektry w dzieciństwie:

  • fascynacja ojcem o zabarwieniu erotycznym,
  • ogromne przywiązanie do ojca,
  • zabieganie o uwagę ojca,
  • zazdrość o matkę,
  • wrogość do matki (jako rywalki),
  • niegrzeczne zachowanie.


C. G. Jung twierdził, że to naturalna postawa na tym etapie życia dziecka, wręcz niezbędna podczas kształtowania się psychoseksualnej postawy dziewczynki. 

Kompleks Elektry w dorosłym życiu

Kompleks Elektry może jednak nie minąć w dzieciństwie, a przekształcić się w zaburzenie psychoseksulane i występować w życiu dorosłej kobiety. W normalnej sytuacji dziewczynka „przegrywa” z matką, a swoje zainteresowanie zaczyna kierować w stronę rówieśników. Jeżeli jednak tak się nie stanie – nadal kieruje swoje uczucia w stronę ojca. 

Kompleks Elektry w życiu dorosłym może być skutkiem następujących zachowań rodziców, gdy dziewczynka jest jeszcze dzieckiem:

  • ciągła nieobecność ojca,
  • rozpieszczanie córki przez ojca,
  • fizyczna niedostępność jednego z rodziców,
  • kierowanie zbyt dużej uwagi w kierunku córki (dawanie jej poczucia, że tylko ona zasługuje na tę uwagę).


Kobieta cierpiąca na kompleks Elektry odczuwa (świadomie lub nie) pociąg seksualny do własnego ojca. Jest to zaburzenie psychoseksualne. 

Kompleks Elektry u dorosłej kobiety – objawy:

  • naśladowanie zachowań matki,
  • problemy ze stworzeniem udanej relacji z mężczyzną,
  • problem ze zbudowaniem trwałego związku,
  • roszczeniowa postawa wobec partnera,
  • poszukiwanie dużo starszego partnera,
  • wchodzenie w relacje z żonatymi mężczyznami,
  • stawianie partnerowi wygórowanych wymagań,
  • szantażowanie emocjonalne partnera,
  • niska samoocena (nieuzasadniona),
  • szukanie partnera według wzoru wyidealizowanego ojca,
  • postrzeganie wejścia w inną relację jako zdradę wobec ojca.


Występowanie kompleksu Elektry w dorosłym życiu wymaga pomocy psychologa, działań terapeutycznych lub konsultacji z seksuologiem. Najważniejsze w procesie leczenia jest uświadomienie sobie przez kobietę problemu, a także jego genezy.

Zobacz także: 

Jak być szczęśliwym?
AdobeStock
Mama
Jak być szczęśliwym? Psycholog wyjaśnia, jakie są 4 kluczowe filary szczęścia [WIDEO]
Na pytanie o to, jak być szczęśliwym, można mnożyć odpowiedzi. Dr Aleksandra Piotrowska wymienia cztery elementy, które dają szczęście. Są to: rodzina, przyjaciele, satysfakcjonująca praca i coś, co daje nam odprężenie i relaks, np. pasja.

Nie ma jednej słusznej recepty na to, jak być szczęśliwym. Psychologia od lat bada ten temat i co jakiś czas pojawiają się nowe doniesienia o tym, co robić i jak żyć, aby być szczęśliwym. Zapytałyśmy dr Aleksandrę Piotrowską, o to, co według niej daje szczęście. Ekspertka wymieniła 4 filary. Jak być szczęśliwym człowiekiem? W psychologii jest wiele koncepcji na temat tego, czym jest szczęście. Dr psychologii, Aleksandra Piotrowska, przyznaje, że sama jest zwolenniczką koncepcji, że „szczęście odczuwamy najmocniej wtedy, kiedy stoimy mocno na czterech nogach. Kiedy mamy udane życie rodzinne, kiedy lubimy swoją pracę, kiedy utrzymujemy kontakty z ludźmi poza rodziną i po czwarte, kiedy mamy coś, co jest tylko nasze, czyli jakieś pasje, zainteresowania”. Dr Piotrowska tłumaczy, że ten czwarty filar szczęścia wcale nie musi oznaczać aż życiowej pasji. To może być po prostu coś, co lubimy robić, przy czym się odprężamy i co pozwala naszym myślom oderwać się od codzienności. Jak żyć, aby być szczęśliwym? „Oczywiście każdy z tych czterech aspektów można uszczegóławiać. Można np. zastanawiać się, co to znaczy udane życie rodzinne , bo przecież w różnych epokach różnie do szczęścia rodzinnego podchodzono” – mówi psycholog i dodaje, że „kiedyś przecież rodzina miała być pewnym przedsiębiorstwem, tymczasem dzisiaj partnera wybieramy dlatego, że go kochamy”. Jak osiągnąć szczęście? Bycie szczęśliwym człowiekiem tak naprawdę zależy od wielu czynników, np. od tego, na czym komuś najbardziej zależy i co postrzegane jest jako wartościowe i dające szczęście w czasach, w których żyje. Nie bez znaczenia jest też słuchanie głosu własnego serca i podążanie za tym, co nas cieszy i daje spełnienie. Żyjąc w ten sposób, na pewno uda się w końcu osiągnąć szczęście, o którym każdy z nas...

Im więcej dzieci, tym więcej radości z macierzyństwa? Tak sądzi psycholog
Adobe Stock/ Facebook/Kolaż mamotoja.pl
Aktualności
Zadziwiające słowa katolickiej psycholog: „Im więcej dzieci, tym więcej satysfakcji z macierzyństwa”
Zdaniem psycholog Bogny Białeckiej nie powinnyśmy „skazywać” dzieci na jedynactwo. Postem, który zamieściła na Facebooku, wywołała burzliwą dyskusję.

Żaden inny post Bogny Białeckiej na Facebooku nie wzbudził do tej pory takich emocji. Kiedy psycholog przekonywała, że dziecku potrzebna jest dyscyplina, albo że warto spisywać dobre wspomnienia, wielu internautów się z nią zgodziło. Tym razem jest jednak inaczej. Im więcej dzieci, tym lepiej? Zdaniem psycholog rodzice nie powinni „skazywać” dzieci na jedynactwo. „Jeśli to tylko możliwe, zapewnij dziecku najdłuższą znaczącą relację miłości w jego życiu – brata, siostrę” – przekonuje Bogna Białecka, dodając, że im więcej dzieci, tym więcej mamy satysfakcji i radości z macierzyństwa. Jak podkreśla, z jednej strony starsze dzieci opiekują się młodszymi, z drugiej młodsze uczą się od starszych.  „Daje to matce wiele okazji do radości. Wiem, że czasem względy zdrowotne czy inne uniemożliwiają realizację tego planu, jednak zbyt często wierzymy antynatalistycznej propagandzie, że kolejne dzieci to zło” – dodaje psycholog. Internauci oburzeni Post psycholog wywołał burzliwą dyskusję. Zdecydowana większość internautów nie kryje oburzenia. „Czy możemy nie obciążać matek i w ogóle ludzi za decyzje, jakie podejmują i które dotyczą ICH życia? Sama byłam jedynaczką i zawsze chciałam mieć rodzeństwo. Więc dzieci mam troje. I owszem – są to relacje, wspólna zabawa i wsparcie. Ale też jest to rywalizacja i frustracja. Z mojego punktu widzenia też jest to ogrom czasu a często frustracji”; „Nie każdego stać na więcej dzieci niż jedno. Czasem lepiej mieć jedno, ale takie, które będzie miało dostatnie dzieciństwo, niż kilkoro i cierpieć niedostatek”; „Znam mnóstwo dzieciaków ciągle kłócących się z rodzeństwem. Parę przypadków znęcania się. Znam mnóstwo dorosłych rodzeństw, których kontakty zdominowane są walką o to, kto więcej dostał od rodziców i po...

Podręcznik dla STUDENTÓW PSYCHOLOGII: „Dziecko prowokuje i bierze czynny udział w aktywności erotycznej”
Adobe Stock
Aktualności
Podręcznik dla studentów psychologii: „Dziecko PROWOKUJE i bierze CZYNNY udział w aktywności erotycznej”
Jedna ze studentek Tarnowskiej Szkoły Wyższej opowiedziała o SZOKUJĄCEJ książce, którą poleciła prowadząca zajęcia. Jej autor podkreśla, że dzieci są WSPÓŁODPOWIEDZIALNE za bycie ofiarami pedofilii.

„W dużym procencie przypadków dziecko prowokuje i bierze czynny udział w aktywności erotycznej. Te fakty wyraźnie kłócą się z z popularnym obrazem każdego dziecka jako niewinnego aniołka zmuszanego do seksu” – pisze Krzysztof Klimasiński w książce wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pozycja ta była polecana studentom Tarnowskiej Szkoły Wyższej. Podręcznik twierdzi, że… dzieci prowokują gwałcicieli! Studentka, która rozmawiała na temat książki w TVN24, wyznała, że to prowadząca zajęcia poleciła ją jako „najważniejszy podręcznik do psychologii klinicznej”. Według autora, Krzysztofa Klimasińskiego, dzieci same są współodpowiedzialne za ataki seksualne. Jak podkreśla studentka, boi się przede wszystkim o to, że część z jej kolegów po fachu może kiedyś trafić na dziecko skrzywdzone w taki sposób. „Ci ludzie, którzy siedzą na wykładzie, będą psychologami. Do nich przyjdzie ofiara pedofila. I usłyszy, że jest winna. Że to ona przyczyniła się do tej sytuacji, że była aktywna” – komentuje studentka. Wydawnictwo UJ… unika odpowiedzialności za skandaliczną publikację Wydawnictwo wydało oświadczenie, w którym podkreśla, że wszystkie książki są recenzowane przez specjalistów, jednak samo wydawnictwo „nie ingeruje w poglądy autorów”.   „Poza tym, autor książki zmarł w 2006 r. i na tym etapie trudno określić na podstawie jakiego typu badań sformułował swoją wypowiedź” – czytamy w oświadczeniu. Czy to znaczy, że wydawnictwo nie ma wglądu do źródeł, z których korzystał autor i pozwala na publikację treści niepodpartych dowodami? Chociaż książka nie jest już dostępna na oficjalnej stronie wydawnictwa, nie ma problemów z jej zakupem na innych stronach. Tarnowska Szkoła Wyższa z kolei zaprzecza, jakoby książka była polecana przez...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz