Reklama

Trudno powiedzieć, czy kosmetyki organiczne są lepsze od tych, których używasz na co dzień. Są po prostu inne. To, czy po nie sięgniesz, to kwestia priorytetów. Zbadano na przykład, że kobiety w ciągu życia zjadają kilka kilogramów szminki. – Jeśli zależy ci, aby było to „jedzenie” zdrowe, sięgniesz po pomadkę organiczną – tłumaczy Maia Anders z Lavery!

Reklama

Co to są kosmetyki naturalne?

Do produkcji kosmetyków naturalnych używa się wysokiej jakości wyciągów roślinnych, ale stosuje się także rafinowane oleje i chemiczne konserwanty. Przechodzą one kontrolę jakości, jednak ze względu na chemiczne dodatki nie mają certyfikatów bio.

Czym się różnią kosmetyki organiczne od naturalnych?

Kosmetyki organiczne (biokosmetyki) wytwarzane są z surowców uzyskiwanych wyłącznie z ekologicznych upraw. Ich proces technologiczny jest poddany szczegółowej kontroli i opatrzony certyfikatem EKO. Kosmetyki te nie zawierają sztucznych dodatków (ewentualnie ich minimalne dozwolone ilości), a do ich wytwarzania nie używa się zmiękczonej wody (gdy po cyklu produkcyjnym wraca do otoczenia, jest odwapniona i zaburza równowagę środowiskową).

Biokosmetyki mają krótszy okres przydatności. Ten sam produkt kupiony w następnym sezonie może mieć inny kolor i zapach (tak jak zbiory tego samego owocu lub kwiatu z różnych lat). Chronione plantacje roślin do ich produkcji znajdują się na całym świecie. Ich wyciągi trzyma się naprzemiennie w różnych warunkach świetlnych, temperaturowych itp. Dzięki temu są one hartowane i nie wymagają dodania konserwantów.

Jak czytać etykiety kosmetyków?

  • Szukaj certyfikatów znanych organizacji, np. Eco-Cert, BDIH, Oko-Test.
  • Jeśli do produkcji użyto zmiękczonej wody (niekorzystne!), będzie to oznaczone symbolem EDTA.
  • Sprawdź, czy produkt nie był testowany na zwierzętach (logo ze zwierzaczkiem) i czy opakowanie jest recyklingowalne.
  • Przyrostek „paraben” oznacza syntetyczne konserwanty, które są jednym z najczęstszych alergenów.

Nie zdziw się, jeśli:

  • Kosmetyk organiczny nie wygładzi od razu cery (jak ten z dodatkiem sylikonów),
  • Biokosmetyków nie kupisz tanio – ich produkcja jest kosztowna, bo na każdym etapie trzeba doliczyć koszty ochrony środowiska,
  • Organiczny dezodorant nie będzie tak skuteczny jak klasyczny antyperspirant,
  • Żele i szampony nie będą się pienić zbyt dobrze. To nie jest wada! Często substancje pieniące powodują podrażnienia skóry,
  • Dojdzie do uczulenia – niektórzy tak reagują na produkty pochodzenia organicznego.
Reklama

ZOBACZ TEŻ: Jakie kosmetyki kupisz w aptece

Reklama
Reklama
Reklama