Tego nie rób! - Zakazy dla młodej mamy
Sprawdź, czego nie wolno ci robić w pierwszym okresie po porodzie.
1 z 5
Młoda mamo odpoczywaj
Nie sprzątaj, gdy dziecko śpi!
Liczba przespanych godzin po porodzie znaczenie się zmniejsza. Zamiast sprzątać, gotować, kiedy dziecko śpi- ty też w tym czasie odpoczywaj. Staraj się robić, jak najwięcej rzeczy w okresie aktywności dziecka (np. mając je w chuście, kładąc na leżaczku), a czas odpoczynku dziecka wykorzystaj na regenerację własnych sił.
2 z 5
Mama po cesarce
Nie dźwigaj jeśli jesteś po cesarskim cięciu!
Pamiętaj, że powrót do formy po cesarskim cięciu trwa dłużej niż po porodzie naturalnym. Przez pierwsze tygodnie trzeba się jeszcze bardziej oszczędzać. Można jednak bez przeszkód zajmować się dzieckiem i brać je na siedząco na ręce.
- Unikaj ćwiczeń fizycznych, dźwigania, forsowania.
- Jeżeli bierzesz dziecko na ręce stojąc, podnieś je z poziomu stołu (działają wtedy mięśnie ramion, a nie brzucha).
- Nie schylaj się, tylko kucaj.
3 z 5
Mamo nie jesteś sama
Nie bierz wszystkich obowiązków na siebie!
Chcesz pokazać innym, że potrafisz ze wszystkim poradzić sobie sama, a gdy dochodzi godz. 20.00 to padasz ze zmęczenia, by za chwilę znów wstać do dziecka? Podział obowiązków znacznie ułatwi ci życie! Najbliżsi często chcą nam pomóc, ale nie wiedzą jak. Mów otwarcie i jasno o swoich potrzebach. Poproś mamę, żeby ugotowała zupę i przywiozła ci kilka słoików, a może twoja przyjaciółka wyjdzie z dzieckiem na spacer, a ty się chwilę prześpisz lub mąż wykąpie dziecko, podczas, gdy ty będziesz oglądała ulubiony serial?
Pamiętaj, że uśmiechnięta, wypoczęta mama, to szczęśliwe dziecko.
4 z 5
Poczekaj z seksem
Nie rozpoczynaj współżycia zbyt wcześnie!
Fizycznie potrzebujesz ok. 6–8 tygodni na regenerację. Lekarze radzą, aby nie podejmować współżycia przed tym terminem.Zanim zdecydujecie się na powrót do aktywności seksualnej, pójdź do ginekologa, który zbada, czy macica, pochwa i krocze dobrze się zagoiły. Warto też wybrać metodę antykoncepcji (pamiętaj, że karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę).
Na decyzję o podjęciu współżycia powinna wpłynąć nie tylko fizjologiczna zdolność organizmu, ale też twoja kondycja fizyczna i psychiczna. A ona zależy m.in. od zaakceptowania zmian, jakie wniosło w życie dziecko. Przygotuj się, że może to potrwać dłużej niż okres połogu. Czasem trwa to kilka miesięcy, a innym razem kobietom ciężko doczekać się końca połogu.
5 z 5
Nie próbuj być super mamą
Nie próbuj być super mamą!
Pierwszy okres macierzyństwa stawia przed kobietą wiele wyzwań. Młoda mama często próbuje być perfekcyjną w każdej dziedzinie: pielęgnacji i opieki nad dzieckiem, sprzątaniu domu, gotowaniu itp. Nic się nie stanie jeśli zamiast pozmywać naczynia poleżysz w wannie. Nie musisz też natychmiast biec, gdy tylko dziecko zakwili. Życie po narodzinach maleństwa wywraca się do góry nogami. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka dla samej siebie może spowodować frustracje, przedłużający się baby blues, który nieraz kończy się depresją poporodową.