Samotne mamy wychowują wspaniałe dzieci! Potwierdzają to badania
Wciąż uważasz, że prawidłowy rozwój dziecka gwarantuje jedynie pełna rodzina, w której jest mama i tata? Jesteś w błędzie. Naukowcy mają na to dowody.
Utarty stereotyp mówi, że dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują dwojga rodziców. Ale to nieprawda! Dzielne, samotne mamy wychowują niesamowitych ludzi, i badania naukowe to potwierdzają!
Wszystkie dzieci mają się tak samo dobrze
W lipcu 2017 r. Naukowcy z Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii w Belgii opublikowali badanie, które pokazało, że dzieci wychowywane przez samotne mamy są tak samo szczęśliwe, jak te, które dorastały w domach z obojgiem rodziców przeciwnej płci. Oto wyniki belgijskiego badania:
Po przeanalizowaniu sytuacji w różnych typach rodzin naukowcy zauważyli, że nie ma żadnych istotnych różnic w zaangażowaniu emocjonalnym rodziców w stosunku do ich dzieci, niezależnie od tego, czy wychowują je z partnerem, czy samodzielnie. Co więcej, samotne matki otrzymywały znacznie więcej wsparcia społecznego niż rodzice posiadający drugą połówkę. Badacze nie dostrzegli także różnic w zachowaniu dzieci z różnych typów domów. Wniosek? Wszystkie dzieci mają się tak samo dobrze.
To nie brak ojca wpływa negatywnie na rozwój dziecka
Mathilde Brewaeys, jeden z autorów badania, przyznaje, że istnieje powszechne założenie, że dorastanie bez ojca nie jest dobre dla dziecka. Jednak to założenie „opiera się głównie na badaniach dzieci, których rodzice rozwiedli się, i które doświadczyły przez to konfliktu rodzicielskiego”. Wydaje się jednak, że „negatywny wpływ na rozwój dziecka zależy bardziej od trudnych relacji rodzic-dziecko niż od nieobecności ojca”. Ważne jest zatem to, by rodzic, niezależnie od tego, czy jest samotny czy nie, stale pielęgnował relację z dzieckiem. Wówczas wyrośnie ono na wspaniałego człowieka, niekoniecznie z problemami tylko z powodu tego, że wychowywane było przez jednego rodzica.
Coraz więcej kobiet wybiera samotne macierzyństwo
Coraz więcej kobiet wychowuje samotnie swoje dzieci np. z powodu rosnącej liczby rozwodów. Mamy będące jedynymi rodzicami nie powinny czuć z tego powodu żadnej presji ani wpędzać się w poczucie winy i wmawiać sobie, że ich dzieci narażone są na jakąś stratę, bo nie mają taty.
Mamy nadzieję, że ta wiadomość pokrzepiła wszystkie samodzielne mamy. Pamiętajcie, jeśli wasza więź z dziećmi będzie silna, wyrosną one na naprawdę niesamowitych ludzi. Nie dajcie sobie wmówić, że będzie inaczej!
Źródło: mother.ly
Zobacz też:
- Jestem samotną matką, ale mojemu dziecku niczego nie brakuje!
- Ojciec dziecka w akcie urodzenia: co zrobić, gdy jest nieznany?
- Uchwała NSA: w akcie urodzenia dziecka nie można wpisać dwóch matek