ciąża, autobus
fotolia
Mama

Zaszłaś, więc stój! - felieton matki po codziennych dojazdach autobusem do pracy

"Broda nie zrobi z ciebie mężczyzny", więc wstań, gdy w autobusie stoi obok ciebie kobieta, która dźwiga swoje nienarodzone dziecko.

- Nikt nie lubi kobiet w ciąży ... w autobusie – usłyszałam w szkole rodzenia. W końcu brzuch zajmuje

okiem mamy
dużo miejsca, a wózek jeszcze więcej, ale wiara w ludzką uczynność, empatię czy kulturę osobistą nie pozwalała mi na akceptację zasłyszanych słów.

Zaszłaś, więc stój

"Zaszłaś, więc stój", "Ciąża, to nie choroba" - Czy tak myślą ludzie, którzy wygodnie usadowili swoje siedzenia i nie drgną nawet o milimetr, gdy dwudziestodwuletnia kobieta z zapiętymi jedynie 2 górnymi guzikami swojej kurki i wyłaniającym się poniżej nich brzuchem wielkości piłki lekarskiej stoi tuż obok?
Dla wszystkich niewiedzących – ten brzuch nie tylko wygląda, jak wspomniana piłka, ale dorównuje swym ciężarem jej wadze!

Upadek ciężarnej w autobusie

Stałam tak w ten zimowy poranek, próbując dojechać na pierwsze tego dnia zajęcia na uczelni i powtarzałam sobie w głowie: "Dam radę! Nie będę nikogo prosić o pomoc! Ja nie dam rady? Zobaczycie, że dam! Ja wam pokażę!". Taka byłam dumna, że nawet nie zorientowałam się, kiedy świat przed moimi oczami stracił barwy, a nogi ugięły się pod ciężarem kobiety w 2-paku.
Czy ktoś mi pomógł? Od razu poczułam silne ramiona nieznajomego, które pomogły mi przywrócić pozycję stojącą, a kolejnych kilka osób poderwało się z siedzeń, bym mogła zmienić ją w pozycję siedzącą. Nic mi się nie stało, a miesiące później urodziłam zdrowe dziecko, ale czy musi dojść do sytuacji ewidentnie zagrażającej zdrowiu ciężarnej, by koś jej ustąpił? Od dziecka uczymy się przewidywania konsekwencji. Powinniśmy już wiedzieć, że gwałtowne hamowanie pojazdu może spowodować upadek stojącej ciężarnej, który jest groźny dla nienarodzonego dziecka. Zapobiegajmy więc, zamiast leczyć!

Broda nie zrobi z ciebie mężczyzny!

ciąża, plakat, metro
"Broda nie zrobi z ciebie mężczyzny!" - grafika rozprzestrzeniająca się po sieci z prędkością światła. Dodałabym do niej drugą: "Ustąpienie miejsca nie ujmie ci kobiecości!", bo problem z nieustępowaniem miejsc dotyczy nie tylko mężczyzn. Kobietom również ciężko przychodzi zmiana pozycji z siedzącej na stojącą, gdy obok stoi osoba podobna do nich tylko z dodatkowym obciążeniem w postaci małego lokatora, tymczasowo zamieszkującego brzuch.
Jak się zachować, gdy nikt nie ustępuje ci miejsca?

Po prostu podejdź do kogoś i poproś, by ustąpił ci miejsca. Nie zastanawiaj się, czy twój brzuch jest wystarczająco widoczny. Nie czekaj, aż będziesz się naprawdę źle czuła. Takie jest prawo kobiety w ciąży i nie rezygnuj z niego tylko dlatego, że nie zawsze jest respektowane. Nie obawiaj się odmowy. Miejsc siedzących w autobusie jest ponad 40, jeśli jedna osoba ci odmówi (a zaufaj mi – nie zdarza się to często), poproś kogoś innego.

My matki często nie wymagamy od ludzi, żeby ustępowali nam miejsca, tłumacząc sobie, że być może ktoś akurat źle się czuje, a może go coś boli. Poczynając 11-letnią obserwację rozpoczętą w momencie mojego zajścia w pierwszą ciążę, dochodzę do wniosku, że większość ludzi podróżujących środkami komunikacji miejskiej doznaje nagłego i obezwładniającego bólu wszelakich części ciała, gdy tylko do tegoż środka transportu wsiądzie kobieta w ciąży lub dzieckiem na ręku. Uleczmy ich!

Zobacz też: Popsute dziecko - felieton matki po wizycie w szpitalu

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

ciąża
ciąża
Aktualności
Kto ustąpi miejsca kobiecie w ciąży? [WIDEO]
Nikt tak dobrze nie zrozumie kobiety, jak druga kobieta? Guzik prawda! Wystarczy popatrzyć, ile pań ustępuje miejsca w komunikacji miejskiej kobietom w ciąży. Zobacz film, a sama się przekonasz.

Brytyjska blogerka Anna Whitehouse przeprowadziła ostatnio eksperyment w londyńskim metrze, aby sprawdzić ile osób zareaguje na stojącą kobietę w ciąży i zrezygnuje dla niej z siedzenia. Kobieta w rzeczywistości nie była w ciąży, jednak sztuczny brzuch był bardzo duży i pokazywał, że jest już bliska porodu. Kobiety nie pomogą ciężarnej Wynik? 6 na 10 osób podniosło się z miejsca i zaoferowała je ciężarnej, ale w żadnym przypadku nie była to jednak kobieta!  Znieczulica? Sama blogerka przyznaje, że była zaskoczona wynikiem eksperymentu, gdyż ogólną zasadą przy podróżowaniu w londyńskim metrze jest rezygnacja z miejsca dla kogoś, kto tego potrzebuje. Mam przy nadziei na pewno jest taką osobą. "Biorąc pod uwagę gorące temperatury, które ostatnio mamy w Anglii, jazda w londyńskim metrze - szczególnie w porannej i wieczornej godzinie szczytu - jest odpowiednikiem 30-minutowego spędzania czasu w saunie w pełnym ubraniu" – opisuje blogerka. Bycie w ciąży w takich warunkach jest naprawdę bardzo męczące. Anna tym razem udawała ciąże, ale jest już doświadczoną mamą dwójki dzieci i dobrze wie jak ciężko czasami znieść trudy bycia ciężarną . – Tłok, gorąco w komunikacji miejskiej mogą być niewiarygodnie stresujące zarówno fizycznie, jak i psychicznie – stwierdza. Możliwość skorzystania z wolnego miejsca do siedzenia może w takiej sytuacji być sporą ulgą dla przyszłej mamy. Kobiety w ciąży powinny umieć poprosić  Niestety ludzi wolą patrzeć w swoje telefony i udawać, że nikogo nie widzą. Anna uważa, że kobiety w ciąży nie powinny w milczeniu znosić takiego traktowania. Jej zdaniem, powinny umieć poprosić o miejsce. "Zachęcam do nawiązania kontaktu wzrokowego. Jeśli to się nie powiedzie, nie cierp w milczeniu - poproś o miejsce " – apeluje. Brytyjskie badania dowodzą, że...

500 zł na dziecko
Fotolia
Aktualności
„5 stów w wózku”, czyli żenada po polsku
Nowy dział w możliwościach ubliżania młodym matkom uważam za otwarty!

Do tej pory mogłaś usłyszeć w autobusie „ Zaszłaś, więc stój ”. Gdy prosiłaś o przepuszczenie cię w kasie pierwszeństwa, ktoś mógł rzucić w twoim kierunku „Dzieci jej się zachciało!”. Teraz do listy powodów do dokuczania kobietom w ciąży czy z dziećmi dołączyło sławne już „500+”. +500 obelg "Takiej to się powodzi! 1000 złotych w wózku wozi." "Zaszła, żeby dostać 5 stów!" "Na darmo przynajmniej dzieci nie zrobiłaś!" „Przepraszam, ale potrzebuję to z siebie wyrzucić, bo aż się dzisiaj w sklepie popłakałam. Nie jestem świętą krową i nie wiozę 1000 złotych w wózku. Uff...” - mama bliźniąt żali się swoim koleżankom na Facebooku. Zawiść, zazdrość czy chęć sprawienia przykrości drugiemu człowiekowi - co przemawia przez ludzi rzucających takie słowa? Doskonale wiem, że wózki bliźniacze dla dzieci zajmują dużo miejsca i np. ciężko obok nich przejść w sklepowej kolejce. Wiem to, bo sama jestem matką bliźniąt. Świetnie zdaję sobie sprawę z tego, jak ciężki jest taki pojazd dla dwójki dzieci i możesz nie mieć ochoty pomóc mi go wnieść do autobusu. Jestem świadoma tego, jak niewygodnie jest jechać autobusem, gdy obok stoi matka z wózkiem, albo (nie daj Boże) z dzieckiem na ręku i należałoby jej ustąpić.  Tak, ciężarne i młode matki to grupa niezbyt lubiana w środkach komunikacji czy sklepowych kolejkach. Każdy ma prawo do złości, ale na litość boską, czy nie przeszło ci przez myśl wypluwaczu obelg, że twoje słowa (wymruczane pod nosem czy wykrzyczane w twarz) mogą ranić! Mówisz do kobiety, której nerwy i tak są nieustannie wystawiane na próbę przez jej potomstwo, która nie dosypia, więc łatwo ją skrzywdzić lub wyprowadzić z równowagi .  500+, czyli żenada po polsku Na odpowiedzi pod zacytowanym postem z Fb nie trzeba długo czekać:...

Screen plakatu kampanii społecznej
Mama
5 chorób, które roznoszą ciężarne
Poznaj 5 chorób społecznych, na które zapadają ludzie na widok kobiety ciężarnej, by tylko nie ustąpić jej siedzącego miejsca w tramwaju lub nie przepuścić w kolejce.

Mówi się, że ciąża to nie choroba . Udowodnię tezę, że jest inaczej. Ciąża to choroba. Ale nie ciężarnej a społeczeństwa. Dlaczego? Otóż która z was nie dostrzegła podobnych objawów u ludzi stojących w kolejce w sklepie, na poczcie, czy podczas jazdy metrem, czy tramwajem. Ja na co dzień obserwuję 5 najdotkliwszych chorób społecznych na które zapadają ci, którzy tylko dostrzegą ciężarną . Oto one:   1. Krótkowzroczność Siedzący pasażerowie środków masowego transportu na widok stojącej obok ciężarnej nagle zapadają na krótkowzroczność. Wsadzają nos w książkę (czy e-booka) i świata poza nią nie widzą. Choroba ta dotyka również posiadaczy smartfonów, niezależnie od wieku.   2. Skręt szyi Znaczna część osób w pociągach, autobusach, tramwajach, lub w sklepowej kolejce kiedy dostrzeże brzuch kobiety świadczący o jej błogosławionym stanie po prostu odwraca głowę. Następnie starają się do końca celu swojej podróży, albo zapłaty przy kasie nawet na chwilę, nie odwrócić głowy, by przypadkiem nie spojrzeć. Czasem trwa to na tyle długo, że aż dziw bierze, że wytrzymują taką boleść przez tak długi czas. Aż mi żal nieboraków, bo myślę sobie, że ten nienaturalny skręt szyi boli ich znacznie bardziej niż moje nogi i kręgosłup. Ale cóż mogę dla nich zrobić. Przepuściłabym, ale przecież stoję w kolejce za nimi....   3. Senność Trzecią najczęściej spotykaną chorobą społeczną na którą zapada ludzkość pod wpływem kobiet w ciąży to senność. Jedno spojrzenie na ciężarną wystarczy, by nagle zapaść w głęboki sen. Ten przypadek, najczęściej można zaobserwować w pociągach, autobusach i metrze. Choć wcześniej współpasażerowie prowadzili dość ożywioną rozmowę telefoniczną bliskość kobiety w ciąży działa na nich niczym środek nasenny. Zobacz także: Dlaczego kobieta w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz