Swędzący problem
Zauważyłaś, że skóra twojego dziecka jest zaczerwieniona i zaczyna się łuszczyć? To może być AZS. Sprawdź, jakie są objawy tej choroby i jak je złagodzić.
AZS – co to jest?
AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to choroba skóry, najczęściej powstająca na podłożu alergicznym. Jej objawy zazwyczaj pojawiają się w kontakcie skóry z alergenem. Co może uczulać malucha? Właściwie wszystko: począwszy od pyłków roślin i kurzu, przez których używasz do prania, przez kosmetyki i materiały, aż do jedzenia i leków. AZS, tak jak wiele chorób, może być też uwarunkowane genetycznie. Jeśli mama lub tata ma takie problemy skórne, niewykluczone, że również maluch będzie musiał się z nimi borykać. Jak rozpoznać AZS? Typowe objawy tej choroby to swędząca, zaczerwieniona, a później łuszcząca się skóra. Chorobowo zmienione miejsca najpierw pojawiają się w okolicach zgięć kolan i łokci, jednak szybko przenoszą się na inne części ciała. Pierwsze objawy AZS mogą wystąpić już w 3. miesiącu życia niemowlęcia. Dobra wiadomość jest taka, że mogą, choć nie muszą, minąć samoistnie w okresie dojrzewania. Zanim to jednak nastąpi, warto wiedzieć, jak je złagodzić i sprawić, by maluch czuł się bardziej komfortowo.
Pokonaj AZS
Pierwszym krokiem w leczeniu AZS powinna być wizyta u alergologa, który wykona odpowiednie testy i na ich podstawie określi, na co dziecko jest uczulone. Dzięki temu być może uda się całkowicie wyeliminować alergen z otoczenia maluszka, a tym samym pozbyć się choroby. Jeśli jednak to nie będzie możliwe, możesz złagodzić swędzenie skóry.
Oto 7 sprawdzonych sposobów na zmniejszenie objawów AZS
1. Kąp dziecko w ciepłej, ale nie gorącej wodzie z dodatkiem natłuszczających kosmetyków, np. oliwki lub emolientów. Dbaj o to, by kąpiel nie trwała dłużej niż 5-10 min – długie przebywanie w wodzie może dodatkowo wysuszać skórę. Osuszając skórę malucha, unikaj pocierania.
2. Pamiętaj o natłuszczaniu skóry maluszka. Powinnaś robić to kilka razy dziennie, używając oliwki lub innych kosmetyków mocno natłuszczających.
3. Zwracaj uwagę na detergenty, w których pierzesz ubrania dziecka. Na opakowaniach proszków do prania i płynów do płukania, których używasz, powinna znaleźć się informacja o tym, że produkt został przetestowany dermatologicznie i jest hipoalergiczny.
4. Wybierając ubranka dla maluszka, kieruj się przede wszystkim jakością materiałów. Powinny one być delikatne, naturalne i przewiewne, doskonale sprawdzi się np. bawełna.
5. Pamiętaj, że przez pierwsze kilkanaście miesięcy życia dziecka pieluszka jest jego bielizną. Ma kontakt ze skórą brzdąca niemal całą dobę, dlatego kupując pieluszki, wybieraj te najdelikatniejsze, które nie podrażnią dodatkowo skóry. Idealne będą takie, które są miękkie i przewiewne, a także zawierają nawilżające substancje, np. ekstrakt z aloesu, tak jak pieluszki Dada. Znajdziesz w nich również specjalne delikatne falbanki przy nóżkach, które ochronią zmienioną chorobowo skórę przed otarciami i kolejnymi podrażnieniami.
6. Dbaj o to, by powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, nie było zbyt suche, staraj się też wyeliminować roztocza kurzu. Nawet jeśli dziecko nie jest na nie uczulone, to ich obecność na pewno nie wpłynie korzystanie na stan jego skóry. Zredukuj więc do minimum wszystkie przedmioty, w których łatwo gromadzi się kurz, np. pluszaki, puszyste dywany, grube koce itp.
7. Musisz wiedzieć, że stres może nasilić objawy choroby, dlatego staraj się, by maluch miał jak najmniej takich sytuacji. Dotyczy to zwłaszcza nieco starszych dzieci, które mają już kontakt z rówieśnikami. Dopilnuj, aby twoja pociecha nie czuła się gorsza wobec rówieśników z powodu swojej choroby.
AZS to choroba przewlekła, dlatego ty i twoje dziecko prawdopodobnie będziecie musieli nauczyć się z nią żyć. Jeśli jednak będziesz stosować się do tych kilku prostych porad z pewnością złagodzisz dokuczliwe objawy i zdecydowanie zwiększysz komfort funkcjonowania twojego maluszka.
Zajrzyj także na: www.dada.pl