Dziecięcą wrażliwość trzeba wspierać i rozbudzać jak najwcześniej ze względu na wyjątkową łatwość przyswajania przez dziecko tego, co nowe. W szkołach podstawowych niewielką część programu edukacyjnego poświęca się zajęciom artystycznym. By wspomóc harmonijny rozwój dziecka i poszerzyć jego wiedzę o tańcu klasycznym, warto sięgnąć po książki z serii Bajki Baletowe wydawnictwa Studio Blok.

Reklama

Bajki Baletowe to jedyna na polskim rynku wydawniczym edukacyjna seria książek dla dzieci w ciekawy i przystępny sposób wprowadzająca w świat tańca klasycznego. Pełni rolę przewodnika baletowego dla najmłodszych widzów spektakli baletowych. Każda z książek podzielona jest na dwie części: bajkę autorstwa Tadeusza Rybickiego, osnutą na kanwie libretta baletu, oraz część teoretyczną, w której tajniki sztuki baletowej, trudniejsze pojęcia związane z tańcem oraz sylwetki twórców muzyki i choreografii przybliża Katarzyna Gardzina-Kubała. Całość ozdabiają barwne ilustracje autorstwa Klaudii Polak-Szewczyk.

Wysoka wartość edukacyjna, eleganckie wydanie w twardej oprawie, przejrzysty układ graficzny oraz pobudzające dziecięcą wyobraźnię i pomagające zrozumieć treść książki i spektaklu ilustracje oraz tablice edukacyjne – to wszystko sprawia, że po Bajki Baletowe zdecydowanie warto sięgnąć.

Bajki Baletowe to seria książek, ale też okazja, by porozmawiać o tańcu, a nawet spróbować, na czym polega różnica między jego rodzajami. Kilkukrotnie organizowane przez Studio Blok warsztaty taneczne „Kto chce tańczyć?” spotkały się z niemałym zainteresowaniem młodych miłośników baletu. W ramach warsztatów odbywały się zajęcia ruchowe ze świetnymi instruktorami i tancerzami. Zajęcia z tańca klasycznego prowadziła między innymi pierwsza solistka Polskiego Baletu Narodowego Magdalena Ciechowicz. Podstawy tańca ludowego przybliżała dzieciom Agnieszka Nagnajewicz – instruktorka tańca oraz współreżyserka i scenarzystka koncertów Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI. Zjawisko z pogranicza tańca, jakim jest capoeira, uczestnicy mieli okazję zobaczyć w wykonaniu instruktorki capoeiry i samoobrony Dominiki Rembelskiej z International Capoeira Raiz oraz ćwiczyć pod jej opieką.

Przedstawienie baletowe często łączy różne rodzaje tańca – w trakcie spektaklu odgrywane są tańce charakterystyczne, stylizowane. Warsztaty taneczne organizowane przez Studio Blok pozwoliły uczestnikom na sięgnięcie do źródeł i praktyczne spróbowanie kilku z nich. Rozszerza to horyzont, w jakim postrzegany jest taniec i wzbogaca wiedzę o tańcu i ruchu.

Zobacz także

Dotychczas w serii ukazały się cztery części:

Reklama
  • Jezioro łabędzie
  • Dziadek do orzechów
  • Kopciuszek
  • Romeo i Julia
  • w przygotowaniu – Coppelia
Reklama
Reklama
Reklama