Dada bezpieczne wakacje
Fotolia
Patronaty

Bezpieczne wakacje z dzieckiem

Wakacje powinny być czasem beztroskiego odpoczynku. Aby naszego błogiego leniuchowania nic nie zakłóciło, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli na urlop wybieramy się z maluchem.
Kiedy wyjeżdżasz na wakacje, chcesz się odstresować i zapomnieć o wszystkich codziennych obowiązkach. Na urlop nie powinnaś jednak wysyłać swojego rozsądku, zwłaszcza gdy pod opieką masz małego szkraba. Zobacz, co zrobić, aby nic nie zakłóciło wam wakacyjnego wypoczynku.

Chroń dziecko przed słońcem

W upalne dni musisz pamiętać, by chronić malucha przed słońcem. Małe dzieci w ogóle nie powinny przebywać na pełnym słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11 a 16. Wybierając się z dzieckiem na dwór, bez względu na to, czy idziecie na plażę, czy na zwykły spacer, pamiętaj o tym, by wszystkie odsłonięte partie ciała malucha posmarować kremem z wysokim filtrem UV, najlepiej 50+. Maluch powinien też mieć na głowie czapeczkę z daszkiem lub kapelusz albo być osłonięty parasolką lub budką w wózku. Aby nie dopuścić do przegrzania organizmu, podawaj malcowi dużo płynów. Dobrze sprawdzi się woda mineralna, która doskonale gasi pragnienie i nawadnia organizm.
Pamiętaj też o odpowiednim ubraniu. Powinno być lekkie i wykonane z przewiewnych, miękkich materiałów. To samo dotyczy pieluszki, bo to właśnie wiosną i latem, kiedy słupki termometrów idą w górę, najłatwiej o odparzenia. Aby im zapobiec, sięgaj po pieluszki, które zapewnią skórze twojego dziecka odpowiednią cyrkulację powietrza, tak jak pieluszki Dada. Doskonałym wyborem będą też pieluszki z ekstraktem nawilżającym, np. aloesowym. Taki  wkład, który łagodzi ewentualne podrażnienia i zmniejsza ryzyko powstawania nowych, zawierają pieluszki Dada. Kiedy przewijasz malucha, pozwól mu poleżeć chwilę bez pieluchy – takie wietrzenie pupy korzystnie wpływa na skórę dziecka i również minimalizuje ryzyko powstawania otarć i odparzeń.

Bezpieczeństwo w wodzie

Wyjazd nad morze lub jezioro to wielka atrakcja dla dziecka, bo który maluch nie lubi wodnych harców? Nad wodą musisz jednak szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Jeśli jedziesz nad wodę z noworodkiem, nie będziesz mieć z tym większego problemu – maluszka masz przecież zawsze przy sobie. Trudniej upilnować kilkulatka, który najchętniej cały dzień spędzałby na kąpieli. Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie wolno ci zostawiać dziecka samego w wodzie. Nie pozwalaj też maluchowi wchodzić zbyt głęboko – woda do połowy łydki w zupełności powinna mu wystarczyć do zabawy. Jeśli jednak wchodzicie z dzieckiem głębiej, nie zapomnij założyć maluchowi specjalnych napełnionych powietrzem rękawków. Gdyby dziecko wyślizgnęło ci się z rąk, rękawki utrzymają je na powierzchni wody. Ważne jest także kąpielisko, na które się wybieracie. Jadąc na wakacje z dzieckiem, zawsze wybieraj kąpieliska strzeżone – obecność ratownika daje ci gwarancję bezpieczeństwa i fachową pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku.

Nie zgub dziecka

To może wydawać się niedorzeczne, ale przypomnij sobie, ile to razy, będąc na plaży, widziałaś rodziców w panice szukających swojego dziecka? Wystarczy chwila nieuwagi, a maluch, który już całkiem sprawnie chodzi, może nam zniknąć z oczu w tłumie innych turystów. Oczywiście najlepiej w ogóle do tego nie dopuścić, ale można też zrobić kilka rzeczy, by ułatwić sobie ewentualne poszukiwania. Przede wszystkim załóż dziecku jaskrawe, wyróżniające się ubranie – dzięki temu łatwiej dostrzeżesz malucha pośród innych ludzi. Jeśli twoja pociecha jest już na tyle duża, żeby mogła zapamiętać kilka podstawowych danych, zadbaj o to, żeby potrafiła podać kilka informacji, gdy się zgubi: swoje imię i nazwisko, adres lub telefon do rodziców. Jeśli brzdąc jest jeszcze zbyt mały, by się tego nauczyć, „oznakuj” go specjalną opaską, na której będziesz mogła umieścić najważniejsze dane. Jeśli ktoś znajdzie błąkającego się samotnie malucha, będzie mógł szybko się z tobą skontaktować.
Dzięki tym kilku prostym radom możesz sprawić, że waszego wypoczynku nic nie zakłóci, a z wakacji przywieziecie wyłącznie miłe wspomnienia.

 
Zajrzyj również na: www.dada.pl.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA