Co wiesz na temat snu dziecka?
Czy niemowlakowi do spania potrzebna jest puchata poduszka i czy noworodek naprawdę śpi aż 16 godzin na dobę? Sprawdź, które z tych twierdzeń na temat snu dziecka jest prawdą, a które mitem.
Mówimy czasem, że ktoś śpi jak dziecko? Czyli… no właśnie, czyli jak? Słodko, uroczo, długo, a może bardzo mocno? I co z tego wszystkiego jest prawdą, a co mitem? Dowiedz się, jak naprawdę śpi niemowlę i dowiedz się, co na temat snu dziecka jest prawdą, a co można włożyć między bajki.
1. Noworodek śpi ok. 16 godzin na dobę
PRAWDA, a czasem nawet więcej, bo maluszek tuż po urodzeniu może potrzebować nawet do 20 godzin snu. Oczywiście nie bez przerwy! Noworodek będzie budził się co ok. 3-4 godziny na karmienie, a potem znowu odpłynie do krainy snów. Jeśli myśli, że maluch, gdy śpi, leniuchuje, jesteś w błędzie. Sen maluszek wykorzystuje na intensywny rozwój, zwłaszcza centralnego układu nerwowego, dlatego właśnie niemowlę potrzebuje tak wiele odpoczynku. Z czasem dziecko będzie spało coraz mniej, a okresy czuwania wydłużą się, dlatego korzystaj póki możesz i… też trochę odpocznij, gdy szkrab ucina sobie drzemkę.
2. Sen noworodka niczym nie różni się od snu dorosłego człowieka
MIT. Maluch śpi zdecydowanie bardziej intensywnie niż my, dorośli. Jedna trzecia snu dorosłego człowieka to tzw. faza REM, czyli faza snu głębokiego, sen noworodka składa się prawie wyłącznie z tej fazy! Brzdąc odcina się od bodźców zewnętrznych, dzięki czemu jego układ nerwowy może bez przeszkód się rozwijać. W mózgu dziecka tworzą się nowe połączenia nerwowe, a te już istniejące – rozwijają się i doskonalą swoje funkcje.
3. Dziecko we śnie rośnie
PRAWDA. Pamiętasz jeszcze czasy, gdy sama byłaś dzieckiem i nie chciałaś iść spać tuż po dobranocce? Być może twoja mam straszyła cię wtedy, że jak nie będziesz spać, to nie urośniesz. Myślałaś pewnie, że mama w ten sposób po prostu chce cię nakłonić do pójścia do łóżka, tymczasem to prawda! Maluchy, śpiąc, rosną. Dzieje się tak dlatego, że podczas snu przysadka mózgowa wydziela więcej hormonu wzrostu niż w fazie czuwania. Dlatego jeśli twoja pociecha lubi spać, powinnaś się cieszyć – wyjdzie jej to na zdrowie.
4. W sypialni dziecka musi być bardzo ciepło
MIT. My, mamy, bardzo troszczymy się o nasze maleństwa, nie chcemy, by się przeziębiły, dlatego często je przegrzewamy. To nie prawda, że w pokoju, gdzie śpi, dziecko musi być temperatura rodem z tropikalnej wyspy i że jeśli choć trochę spadnie, dziecko zmarznie i na pewno się rozchoruje. Optymalna temperatura do spania dla niemowlaka to 18-20 stopni. Nie trzeba też okrywać dziecka kilkoma warstwami koca i zakładać grubej polarowej piżamki. Wystarczy jedna warstwa więcej niż dla dorosłego. Czasem warto też przyzwyczajać maluszka do nieco niższej temperatury, dzięki temu szybciej się zahartuje. Przed snem pomieszczenie powinno też zostać dobrze wywietrzone. Zatem jeśli twoje dziecko ma problemy z zaśnięciem, upewnij się, czy nie jest mu… za gorąco.
5. Niemowlę powinno spać na miękkiej, dużej poduszce
MIT. Dla nas, dorosłych, duża, miękka poduszka jest synonimem wygody i gwarancją słodkich snów. Tego samego chcielibyśmy przecież dla naszego maleństwa, dlatego… pakujemy mu pod głowę wielgachną, puchową poduchę. To jednak błąd! Niemowlę nie ma jeszcze wystarczająco dobrze rozwiniętego kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym, dlatego zbyt wysokie trzymanie głowy przez długi czas może spowodować jego wady. Niemowlę powinno spać bez poduszki, na średniotwardym materacyku. Pierwszą płaską poduszeczkę możesz kupić dziecku, gdy skończy pół roku.
6. Aby dziecko szybko zasnęło, koniecznie trzeba dać mu smoczek i cały czas bujać
MIT. Po wieczornej kąpieli i karmieniu maluszek nie powinien mieć problemów z zaśnięciem. Jeśli jest spokojny i nie płacze, nie warto przyzwyczajać go do smoczka i bujania, bo wtedy będzie domagał się tego co wieczór. Zamiast tuż przed położeniem malucha spać, wciskać mu do buzi smoczek, lepiej sprawdź, czy jest najedzone, czy jest mu wygodnie i czy ma suchą pieluszkę. Spokojny sen przez całą noc zapewnią pieluszki Dada z niezwykle chłonnym wkładem oraz miękką powłoczką i specjalnymi falbankami, dzięki którym pieluszka doskonale dopasowuje się do ciała dziecka.
Zajrzyj też na: www.dada.pl