Zaparcia u dziecka to wbrew pozorom dość częsty problem u maluchów Nie można go bagatelizować i liczyć na to, że dziecku samo przejdzie. Kiedy tak naprawdę można mówić o zaparciach i jak poradzić sobie z problemami z wypróżnianiem u malucha?

Reklama

Zaparcia u dziecka, czyli właściwie co?

Trzy dni, tydzień, a może kilka tygodni? Kiedy możemy mówić o zaparciach u dziecka? Z zaparciami mamy do czynienia, gdy maluch przez co najmniej dwa miesiące robi kupkę rzadziej niż dwa razy w tygodniu, unika robienie kupki i niechętnie siada na nocnik, stolce są twarde zbite i suche, a wypróżnianie sprawia dziecku ból. Może się także zdarzyć, że maluch popuszcza, a rodzice błędnie diagnozują to jako biegunkę. Tymczasem wynika to z przepełnienia jelit dziecka i nie ma nic wspólnego z rozwolnieniem.

Skąd biorą się zaparcia u dziecka?

Przyczyn może być wiele. Najczęstszą z nich okazuje się po prostu nieprawidłowa dieta, obfitująca w słodycze, a uboga w surowe warzywa i owoce oraz inne produkty będące cennym źródłem błonnika. Przyczyną zaparć może być też stres związany np. z sytuacją rodzinną, przeprowadzką czy pójściem do żłobka lub przedszkola, brak ruchu czy niechęć do nocnika. Dlatego właśnie ucząc dziecko korzystania z nocnika, staraj się, by maluch nie odczuwał z tego powodu nadmiernego stresu, dyskomfortu czy zawstydzenia. Aby zminimalizować negatywne emocje związane z treningiem czystości, warto zwłaszcza na samym początku, stosować pieluchomajtki. W ofercie Dady znajdziesz je w dwóch rozmiarach: Junior i Maxi. Pieluchomajtki Dada posiadają wszystkie zalety standardowej pieluszki, ale dzięki kształtowi majteczek są idealne podczas treningu nocniczkowego. Ich elastyczne boczki dopasowują się do ruchów dziecka oraz ułatwiają zakładanie i zdejmowanie majteczek Dada.

Co zrobić, kiedy dziecko ma zaparcia?

Przede wszystkim nie panikuj. Jak już wiesz, przyczyny zaparć są czasem naprawdę błahe, dlatego prawdopodobnie szybko uda ci się pomóc maluchowi, stosując poniższe wskazówki:

1. Podawaj dziecku więcej warzyw i owoców. Pracę jelit szczególnie dobrze wspomagają śliwki i buraki.
W miarę możliwości wyklucz z diety pokarmy utrudniające pracę jelit, np. kaszki i kleiki ryżowe.

Zobacz także

2. Zachęcaj dziecko do ruchu – chodźcie razem na długie spacery, grajcie w piłkę, bawcie się w berka.

3. Bądź wyrozumiała. Jeśli będziesz obwiniać dziecko o to, że ma problemy z wypróżnianiem i nieustannie naciskać, by usiadło na nocnik, wcale nie pomożesz brzdącowi. Przeciwnie – dodatkowy stres może tylko spotęgować problem.

Jeśli żaden ze sposobów nie działa, problem nie ustępuje, a ty zaobserwowałaś inne niepokojące objawy u dziecka, jak np. ból brzucha czy krew w stolcu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Reklama

Zajrzyj też na: www.dada.pl

Reklama
Reklama
Reklama