Dziecko w społeczeństwie, czyli jak przebiega rozwój społeczny dziecka
Dziecko już od chwili narodzin jest członkiem społeczeństwa. I choć niemowlę nie potrafi jeszcze nic powiedzieć, doskonale wie, jak nawiązać kontakt z innymi. Jak to możliwe? Dowiedz się więcej o rozwoju społecznym dziecka.
Na razie jesteście dla siebie całym światem. Ono dla ciebie, a ty dla niego. Jednak twoje dziecko już teraz przygotowuje się do tego, by w przyszłości wchodzić w interakcje z innymi ludźmi, zawierać przyjaźnie i odgrywać różne role społeczne. Nie wierzysz? Przeczytaj sama.
Taki mały, a taki towarzyski
Wydawałoby się, że tak mały człowiek, który nie potrafi powiedzieć nawet jednego słowa, nie może nawiązywać kontaktów społecznych. Nic bardziej mylnego! Niemowlaki mają swoje sposoby na to, by porozumieć się ze światem. Podstawowym i najważniejszym jest… płacz. Maluch płacze, gdy jest głodny, gdy ma mokrą pieluszkę lub gdy po prostu się za tobą stęsknił i chce cię zobaczyć. Płacząc, mówi: „Mamo, chodź do mnie, potrzebuję cię”. Szybko nauczysz się rozpoznawać po płaczu dziecka, czego maluch w danej chwili chce. Ok. 3. miesiąca życia dziecka można zaobserwować tzw. kompleks ożywienia. Na widok dorosłego maluch wyraźnie się ożywia, wyciąga do niej rączki, uśmiecha się i wydaje różne zabawne dźwięki. Za kolejne 2-3 miesiące twoja pociecha będzie już potrafiła odróżnić osoby, które zna, od obcych, a na te ostatnie będzie reagować lękiem i płaczem. 8-miesięczne niemowlę próbuje zwrócić na siebie uwagę dorosłego płaczem i gaworzeniem, naśladuje też mimikę i proste gesty, oczekując pochwały. Pod koniec okresu niemowlęcego, maluch potrafi już bawić się ze swoim opiekunem, podawać zabawki czy wspólnie układać klocki. To wstęp do zabaw z rówieśnikami.
Mały zaczepniś
Do tej pory to głównie ty inicjowałaś kontakt z dzieckiem, a maluch tylko odpowiadał na twoje zainteresowanie. Teraz, gdy ma już za sobą pierwsze urodziny, to on powoli będzie przejmował inicjatywę. Ponieważ może już samodzielnie się poruszać (czy to raczkując, czy chodząc), nie wykorzystuje już tak często płaczu, by cię przywołać. Może przecież sam do ciebie podejść! Aby ułatwić mu te wędrówki w poszukiwaniu mamy czy nowych przyjaciół zawsze pamiętaj o tym, by zakładać dziecku komfortowe ubranie i wygodną pieluszkę. Najlepsza będzie taka, która – jak pieluszki Dada – ma elastyczne boczki i wygodne rzepy, które nie krępują ruchów. Maluch zaczyna też coraz swobodniej posługiwać się najbardziej naturalnym dla nas, dorosłych, narzędziem komunikacji, czyli mową. Szkrab zaczyna więc sam zagadywać, by przyciągnąć uwagę dorosłych.
Na obecne i przyszłe zachowanie społeczne największy wpływ ma… zachowanie rodziców. Miej się więc na baczności, bo maluch dokładnie cię obserwuje i uczy się, jak należy obcować z ludźmi. W tym okresie zaczyna się też pojawiać zainteresowanie rówieśnikami i pierwsze wspólne zabawy, co nie oznacza, że maluchy od razu zgodnie będą bawić się razem według ustalonego scenariusza. Przeciwnie, czasem będą po prostu bawić się obok siebie i dokładnie obserwować nawzajem, a czasem będą kłócić się o zabawki. Spokojnie, to normalne. Dziecko musi wypróbować swoje siły w grupie i nauczyć się zasad, według których ona funkcjonuje.
Zaradny przedszkolak
Dziecko w wieku przedszkolnym coraz lepiej odnajduje się wśród rówieśników. Poznaje zasady, które rządzą grupą, i potrafi się do nich przystosować, dlatego też wspólne zabawy są coraz bardziej zgodne. Maluch zaczyna odgrywać także różne role społeczne, a każda z nich wymaga od niego nieco innych zachowań. Brzdąc jest już nie tylko twoim ukochanym dzieckiem, lecz także wnukiem, bratem lub siostrą czy uczniem przedszkola. Szkrab wie już, w jaki sposób powinien zachowywać się w domu, a jak w przedszkolu, na co może pozwolić sobie przy ulubionej koleżance, a czego nie robić w większej grupie rówieśników. To naprawdę nie lada osiągnięcie. W kolejnych latach dziecko będzie doskonalić te umiejętności społeczne i nabywać nowe, poznawać kolejnych ludzi, tworzyć różnego rodzaju relacje. Przyjdzie taki czas, że to rówieśnicy będą dla niego jedną z najistotniejszych grup, ale spokojnie – jeszcze przez kilka ładnych lat to ty będziesz dla niego najważniejszą osobą na świecie.
Zajrzyj też na: www.dada.pl.