
Zamiana pieluchy na nocnik wcale nie musi być trudna i wiązać się ze stresem dla dziecka. Jak kiedy jest najlepszy czas, by zacząć uczyć dziecko korzystania z nocnika i jak zachęcić malucha do przesiadki z pieluchy na toaletowy „tron”?
Kiedy zacząć naukę nocnikowania?
Większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika w połowie trzeciego roku życia. Dla dwulatka kontrolowanie swoich potrzeb fizjologicznych nie jest jeszcze łatwe – maluch często „zapomina”, że chce siusiu i że powinien wcześniej powiedzieć o tym mamie lub tacie, a przypomina sobie o tym zazwyczaj, kiedy pieluszka jest już pełna. Początek 3. roku życia jest dobry na pożegnanie z pieluszką z jeszcze jednego powodu – maluch w naturalny sposób zaczyna wtedy naśladować to, co robią dorośli. Jeśli zobaczy więc, że mama i tata korzystają z toalety i samo będzie mogło używać podobnego „urządzenia” , będzie to dla niego dodatkowa motywacja do nauki nowej umiejętności.
Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?
Oto kilka prostych rad, dzięki którym twój maluch szybko i bez żalu pożegnał się z pieluszką:
1. Zareklamuj nocnik
Tak, tak, trochę dobrego PR-u przyda się przy nauce nocnikowania. Opowiedz dziecku, jak fajnie jest chodzić bez pieluchy i że maluch niedługo nie będzie musiał jej zmieniać, wystarczy, że pójdzie do toalety i… po kłopocie. Pokaż też maluchowi, jak korzystać z nocnika – możecie na przykład sadzać na niego lalki i misie i bawić się, że uczycie je korzystania z nocnika.
2. Wybierzcie nocnik
Koniecznie wspólnie z dzieckiem. Jeśli nocnik będzie taki, jak chce dziecko, maluch będzie z niego chętniej korzystał. Poza „klasycznymi” nocnikami, w sklepach znajdziesz także bardziej nowoczesne modele, np. takie, które swoim wyglądem przypominają prawdziwą toaletę, ma spłuczkę, a kiedy dziecko załatwi swoją potrzebę nagradza go melodyjką.
3. Chwal i nagradzaj
Dziecko w wieku 2-3 lata uwielbia skupiać na sobie uwagę rodziców i słyszeć od nich słowa aprobaty. Dlatego wszystkie próby korzystania z nocnika nagradzaj i doceniaj. Pamiętaj, że dla maluch najlepszą nagrodą jest twoja pochwała i uwaga, dlatego nie szczędź ich brzdącowi.
4. Obserwuj i wspieraj
Na początku maluch może mieć problem z sygnalizowaniem swoich potrzeb odpowiednio wcześnie, dlatego obserwuj dziecko i jeśli widzisz, że być może za chwilę będzie potrzebowało skorzystać z nocnika, zapytaj je o to. Nie rób tego jednak zbyt często – jeśli będziesz dopytywać co chwilę, czy dziecko chce siusiu, maluch zirytowany będzie odpowiadał „nie”, nawet jeśli będzie inaczej. A jeśli brzdąc tak czy owak nie zdąży usiąść na nocnik? Nie krzycz i nie strofuj go. Zamiast tego powiedz, że nic się nie stało i że następnym razem na pewno się uda.
5. Wybierz odpowiednią bieliznę
Ponieważ maluch ma się rozstać z pieluchą, lepiej od razu oduczać go noszenia jej w dzień. Aby jednak uniknąć „mokrej wpadki” i ułatwić dziecku samodzielne korzystanie z nocnika, na dzień możesz zakładać brzdącowi Pantsy Dada. Te pielucho-majteczki posiadają wszystkie zalety standardowej pieluszki, ale dzięki kształtowi majteczek są idealne podczas treningu nocniczkowego. Ich elastyczne boczki dopasowują się do ruchów dziecka oraz ułatwiają zakładanie i zdejmowanie majteczek, dzięki czemu maluch nie będzie musiał prosić cię o pomoc, gdy będzie potrzebował skorzystać z nocnika.
6. Zapewnij poczucie bezpieczeństwa
Pożegnanie z pieluchą to dla dziecka zupełnie nowa sytuacja. Maluch może być pełen obaw, że nie zdąży w porę zakomunikować ci swoich potrzeb lub dobiec do nocnika. Szczególnie trudne jest to w nocy, dlatego do spania, zwłaszcza na początku nauki nocnikowania, lepiej zakładać dziecku pieluszkę. To pozwoli zminimalizować stres dziecka i uniknąć sytuacji, w której brzdąc obudzi się w mokrej pościeli. Jaką pieluszkę na noc wybrać? Z pewnością bardzo chłonną, jak np. Dada Premium Extra Soft Junior+. pieluszki Junior+ mają dokładnie te same rozmiary i wymiary jak standardowe pieluszki Junior, co oznacza tę samą wysoką jakość i delikatność, ale ich tajemnica tkwi w plusie, który oznacza jeszcze większą chłonność! To czyni je idealnym produktem dla rosnących dzieci, które potrzebują już większej chłonności.
Zajrzyj też na: www.dada.pl

Co pomoże dziecku w odstawieniu pieluchy, sprawią, że nauka stanie się zabawą? Nocnik. Możesz wybrać tradycyjny model (jeśli masz synka, zwróć uwagę, czy nocnik z przodu ma osłonę, w innym wypadku maluch będzie siusiał na podłogę). Możesz także kupić nocnik z pozytywką (sprawdź jednak najpierw, czy dziecko nie będzie się jej bało). Zobacz też: Niezbędnik malucha na pożegnanie z pieluszką Nakładka na sedes. Są maluchy, które za nic w świecie nie chcą usiąść na nocniku, za to chętnie będą się załatwiać jak dorośli. Łatwe do zdjęcia ubranka. Bez całego mnóstwa suwaków, sprzączek, guziczków. Pamiętaj, że na początku nauki bardzo liczy się szybkość zdjęcia spodni. Najlepsze będą ubranka na gumkę. Miś z zabawkowym nocniczkiem. Jeśli obok dziecka na nocniku usiądzie także jego ukochany pluszak, jest duża szansa, że maluch zacznie go naśladować. Tablica ze słoneczkami. Dla dzieci lubiących rywalizację. Za każde siusiu do nocnika na tablicy zawieszasz słoneczko. Umów się z malcem, że za np. trzy uzbierane słoneczka jest nagroda. Pamiętaj jednak, by nie odbierać dziecku odznaczeń za wpadki Sprawdź też: Czy dziecko jest gotowe na pożegnanie z pieluszką – test Dlaczego warto się tak przygotowywać do nauki nocnikowania Pierwsze doświadczenia zdobyte podczas nauki nocnikowania są niezwykle istotne, gdyż bardzo łatwo zniechęcić dziecko. Nauka siusiania na nocnik powinna kojarzyć się z czymś przyjemnym, dlatego warto do niego się odpowiednio przygotować. Wszelkie zabawy misiami czy lalkami w sadzanie je na nocniczek i zachęcanie dziecka do naśladowania dorosłych są dobrą droga do szybkiego pożegnania malucha z pieluchą .

Kiedy dziecko jest gotowe na naukę korzystania z nocnika? To zależy od wielu rzeczy. Na przykład od tego, czy malec nie jest właśnie zajęty zdobywaniem jakiś nowych umiejętności (mówienia, rysowania). Bo wtedy na pożegnanie z pieluchą może zwyczajnie nie mieć czasu! Jak ułatwić mu odnalezienie się w nowej (bezpieluszkowej) sytuacji bez stresu i nerwów? Nocnikowanie: przede wszystkim wyluzuj Niektóre dzieci uczą się załatwiać do nocnika jeszcze przed 2. urodzinami, inne – dopiero w okolicy 3. I obie sytuacje są w normie. Nie świadczą ani o niezwykłej inteligencji dziecka, ani o jego grzeczności czy też jej braku. To naprawdę nie ma znaczenia, że np. dziecko znajomych w tym samym wieku, co twoje, już nie nosi pieluszek. 2-letnie dziecko ma jeszcze pełne prawo mieć twoje edukacyjne wysiłki w... głębokim poważaniu. Jasne, że znacznie wygodniej jest, gdy dziecko szybko porzuca pieluszki . Jednak nie próbuj na siłę tego momentu przyspieszać. To mogłoby się okazać dla malca zbyt dużym stresem. A zatem: spokojnie. Z nauką nocnikowania zaczekaj na dobry moment Dziecko zwykle siusia w pieluszkę – nie sygnalizując, że się zmoczyło – do 20–24. miesiąca życia. Dopiero pod koniec 2. lub na początku 3. roku życia umie połączyć parcie na pęcherz z potrzebą zrobienia siusiu. I dopiero wtedy jest sens uczyć go siusiania do nocnika . Dwulatek uczy się też robić użytek ze świadomego kontrolowania zwieraczy: umie wstrzymać odruch siusiania lub np. zrobić siusiu, gdy się go o to poprosi. Jeśli zdejmujesz mu pieluszkę i jest ona sucha, poproś: „Zrób siusiu”. Po pewnym czasie na pewno zorientujesz się, że dziecko jest już w stanie (pod warunkiem że choć trochę chce mu się siusiu) spełnić twoją prośbę. Zauważysz zapewne, że pieluszka bywa moczona rzadziej i że dziecko zdaje już sobie sprawę z tego, że się załatwia. Zmienia bowiem...

Kiedy dziecko powinno zostać odpieluchowane – gdy ma rok, dwa czy może trzy lata? Żadna odpowiedź nie jest poprawna. Należy to zrobić, gdy będzie do tego gotowe. W treningu czystości najważniejsze jest zachowanie spokoju, cierpliwość i podążanie za dzieckiem. Sukces przyjdzie z czasem! Zobacz, co może pomóc w jego osiągnięciu – opisujemy odpieluchowanie dziecka krok po kroku. Spis treści: Jak skutecznie odpieluchować dziecko? Kiedy zacząć odpieluchowanie? Sposoby na opieluchowanie dziecka Co pomoże w nauce odpieluchowania? Błędy przy odpieluchowaniu Jak skutecznie odpieluchować dziecko? Z odpieluchowaniem nie ma się co spieszyć. Aby było ono skuteczne, musi być przeprowadzone w odpowiednim momencie. Dzieci zazwyczaj dopiero między 18. a 24. miesiącem życia są w stanie kontrolować zwieracze. Sadzanie na nocniku młodszego dziecka nie ma więc sensu. Nawet jeśli maluszkowi uda się do niego załatwić, będzie to dzieło przypadku, a nie świadome działanie. Większość dzieci żegna się z pieluszkami w połowie trzeciego roku życia, a niektóre maluchy noszą je jeszcze dłużej. Nie jest to powód do niepokoju! Kiedy zacząć odpieluchowanie? Zdaniem Jespera Juula, słynnego duńskiego pedagoga, dziecko powinno samo zasygnalizować, że jest gotowe do odpieluchowania – warto więc uważnie je obserwować. Zwróć uwagę, czy dziecko: potrafi komunikować swoje potrzeby – np. daje znać lub mówi, że chce jeść; pokazuje, że zrobiło w pieluszkę; gdy chce się załatwić, szuka ustronnego miejsca – wyraźnie się napina, kuca; chętnie naśladuje dorosłych i starsze rodzeństwo w domowych czynnościach; jest w stanie spokojnie usiedzieć przez kilka minut; często ma suchą pieluszkę, np. po drzemce. Aby dziecko mogło świadomie usiąść na nocniku, powinno wiedzieć, że...