Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę
Fotolia
Patronaty

Zimowa pielęgnacja niemowlęcia od A do Z

Gdy zimą na dworze hula zimny wiatr, a temperatura spada poniżej zera, w domu jest całkiem odwrotnie – przytulnie i ciepło. Taka „huśtawka” warunków nie wpływa korzystnie na stan skóry dziecka, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zadbać o nią skutecznie i bezpiecznie.

Skóra niemowlęcia, podobnie jak wiele innych organów (skóra to przecież także organ – i to największy w całym organizmie człowieka) w momencie przyjścia dziecka na świat nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Musi minąć kilka lat, aż będzie tak „sprawna”, jak skóra osoby dorosłej. Z tego powodu jest o wiele bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Zastanówcie się – jeśli zimą skórę dorosłego przesusza np. centralne ogrzewanie, to co ma „powiedzieć” skóra maleńkiego bobasa? A jak dorosła skóra potrafi pękać na mrozie, to co się może stać ze skórą niemowlęcia? Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak pielęgnować młodą skórę. A to naprawdę nic trudnego! Mamy dla was garść wskazówek o czym pamiętać i na co zwracać uwagę. Gotowi? Zatem zaczynamy nasz
minialfabet pielęgnacji.

A jak Atopia

Coraz więcej niemowląt cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry lub innych alergicznych zmian. Należy pamiętać, że taka skóra musi być stale odpowiednio nawodniona, a suche powietrze w mieszkaniu ją przesusza. Dlatego zimną należy ją częściej nawilżać lub natłuszczać.

B jak Butki na zimę

Jeśli malec jeszcze nie chodzi, powinny być po prostu ciepłe i wykonane z materiałów przepuszczających powietrze. Jeśli zaś stawia już samodzielne kroki, muszą mieć dodatkowo grubą i elastyczną podeszwę oraz sztywny zapiętek i usztywnioną kostkę.

C jak Czapeczka

Bez niej ani rusz, bo brak nakrycia głowy to pierwszy krok do przeziębienia. Czapka dla niemowlaka musi być ciepła, przewiewna oraz szczelnie zakrywać uszy i czoło – inaczej trudno uniknąć infekcji.

D jak D3 (witamina)

Naturalnie witamina D3 jest „wytwarzana” przez organizm człowieka pod wpływem promieniowania UV. Dlatego nie wolno chować dziecka przed słońcem. Kilkanaście minut dziennie wystarczy, by wspomóc układ kostny, a w przyszłości także zęby.

F jak Filtr

Zimą słońce opala równie mocno, jak latem, ponieważ doskonale odbija się od śniegu. Dlatego najmłodsze niemowlęta należy ukryć pod budką wózka, a starszym zaaplikować na odkryte powierzchnie skóry krem z filtrem dedykowany najmłodszym.

H jak Hartowanie

Wzmacnianie organizmu poprzez przyzwyczajanie go do zimna to doskonała gimnastyka dla układu odpornościowego i naczyń krwionośnych. Jak hartować? Np. mocząc stópki dziecka raz w temperaturze ok. 37-39°C, raz w 10°C.

K jak Krem ochronny do buzi

„Zimowy” krem nie powinien zawierać wody, ponieważ potęguje ona działanie chłodu. Jaki krem wybrać? Najlepiej taki na każdą pogodę, który chroni przed zimnem i mrozem (preparaty nawilżające w tym wypadku się nie sprawdzą). Krem należy nałożyć na buzię dziecka ok. 15 minut przed wyjściem z domu, żeby zdążył się wchłonąć i skutecznie zabezpieczył młodą skórę.

N jak nawilżanie i/lub natłuszczanie

Centralne ogrzewanie w domu sprzyja wysuszaniu skóry. Aby temu zapobiec, warto po każdej kąpieli (a także, jeśli to konieczne, kilkakrotnie w ciągu dnia) smarować ją preparatem nawilżającym dostosowanym do wieku dziecka. Jeśli zaś dziecko ma wyjątkowo suchą skórę, ulgę przyniosą jej preparaty o działaniu natłuszczającym.

O jak Odmrożenia

Niestety sporadycznie mogą się przydarzyć, zwłaszcza u biegającego już szkraba. Narażone na nie miejsca to m.in. koniuszki palców czy uszu. Odmrożone miejsca stają się białe lub szare i bardzo zimne. Aby pomóc malcowi, nie wolno tych części ciała zamoczyć w gorącej kąpieli, bo zbyt gwałtowna zmiana temperatury może doprowadzić do uszkodzenia skóry – trzeba zanurzyć je w wodzie mającej ok. 37°C lub przyłożyć do nich letnie okłady.

P jak Pieluszka i Pupa

Schowana szczelnie pod pieluszką skóra na pupie może szybko ulec podrażnieniu, dlatego przy każdej zmianie pieluszki należy posmarować ją kremem przeciw odparzeniom. Ważna jest także sama pieluszka – musi być odpowiednio dopasowana do ciała dziecka (nie za luźna i nie za ścisła), wykonana z materiałów przepuszczających powietrze i delikatna do skóry. Liczy się także chłonność – malec nie może mieć mokro, ponieważ może to nawet doprowadzić do infekcji.

P jak Przegrzewanie

Zbyt ciepłe ubranie malca może doprowadzić do przegrzania organizmu, a ono znowu wcale nie chroni przed infekcją – wręcz przeciwnie – może ją wywołać. Dlaczego? Bo maluch, któremu jest za gorąco mocno się poci, a mokra skóra łatwo ulega wychłodzeniu. Efekt? Przeziębienie gotowe! Przegrzanie może także wywołać potówki na skórze maleństwa.

T jak Temperatura

Dla niemowlęcia do 6. miesiąca życia granicą jest -5°C, dla starszaka -8°C. Należy mieć także na uwadze, że wiatr potęguje odczucie chłodu, więc liczy się nie tylko wskazania słupka rtęci.

U jak Ubranie na cebulkę

Maleństwo należy ubierać na cebulkę. Jak? Warstwę podstawową mogą tworzyć bawełniane śpioszki oraz ciepły kaftanik, a okrycie wierzchnie kombinezon oraz śpiworek lub kocyk. To ważne, bo powietrze między warstwami izoluje od chłodu.

W jak  Werandowanie

Organizm malca należy powoli uczyć tolerancji niskich temperatur, stąd zaleca się rozpoczęcie „przygody z zimą” od werandowania. Kolejnym etapem jest spacer właściwy – te pierwsze powinny trwać ok. 15 min, następne pół godziny i tak dalej, aż ich czas wydłuży się do kilku godzin dziennie.

W jak Wietrzenie mieszkania

Optymalna dla zdrowia temperatura to 20°-22°C. Mieszkanie należy wietrzyć zwłaszcza przed snem, ponieważ świeże powietrze nawilża błony śluzowe, ułatwia oddychanie i „wymiata” z pomieszczenia zarazki. Jak wietrzyć skutecznie? Otwierać okno szeroko na 5 minut co godzinę.

Z jak Zimno mi

Aby sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło/zimno, należy dotknąć jego karku. Spocony to znak, że maluch jest przegrzany, zimny – że marznie. Dotykanie rączek czy stópek nie ma sensu, ponieważ są one chłodniejsze od reszty ciała.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak