Jak pielęgnować pępek noworodka – krótki poradnik dla początkujących rodziców
Przecierać spirytusem, samą wodą, a może w ogóle nie dotykać? Jak należy pielęgnować pępek noworodka? Przeczytaj praktyczne rady dla świeżo upieczonych rodziców.
Nareszcie jest – wyczekiwane, wytęsknione, ukochane – twoje maleństwo. Nic dziwnego, że kiedy tylko je zobaczyłaś, stało się dla ciebie… pępkiem świata. Teraz będziesz o niego dbać, troszczyć się i pielęgnować. No właśnie, ale czy wiesz, jak to robić?
Pępek noworodka, czyli właściwie co?
To, co potocznie nazywamy pękiem, tak naprawdę jest kikutem pępowinowym, czyli pozostałością po pępowinie, dzięki której nienarodzonemu jeszcze maluszkowi był dostarczany tlen i pokarm, a usuwane produkty przemiany materii. Po porodzie te funkcje w organizmie dziecka przejęły poszczególne narządy, dlatego pępowina nie jest już potrzebna. Odcina się więc ją tuż po porodzie kilka centymetrów nad skórą noworodka. Kiedyś zawiązywano ją na supeł, teraz lekarz zakłada na nią specjalną zapinkę, którą zdejmuje po dwóch dobach. Od chwili wypisania do domu, pielęgnacja pępka twojego dziecka leży w twoich rękach. Jak to robić?
Jak pielęgnować pępek noworodka?
Od swojej mamy lub babci możesz usłyszeć, że pępek maluszka trzeba koniecznie przemywać roztworem alkoholu etylowego, jodyną lub gencjaną. Kiedyś rzeczywiście obowiązywały takie zalecenia. Dziś jednak Polskie Towarzystwo Neonatologiczne zaleca tzw. suchą pielęgnację pępka. Jak ona wygląda? Bardzo prosto! Przynajmniej raz dziennie pępek maluszka przemywaj sterylnym gazikiem zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie bez dodatków żadnych kosmetyków. Następnie delikatnie osusz pępek takim samym sterylnym gazikiem Jeśli pępek jest lekko zaczerwieniony lub zabrudzony moczem lub kałem, zamiast czystej wody użyj specjalnego płynu odkażającego. A co jeśli podczas kąpieli pępek się zamoczy? Nie martw się tym, po prostu delikatnie go wytrzyj. Po wysuszeniu pępka pozwól maluchowi poleżeć chwilę bez pieluszki i ubranka – dostęp powietrza przyspiesza gojenie się kikuta pępowinowego.
Nie tylko pielęgnacja
Pielęgnacja i czyszczenie pępka są oczywiście bardzo ważne, jednak nie tylko to przyspiesza gojenie się kikuta pępowinowego. Szczególną uwagę w tym czasie powinnaś zwrócić także na ubranka, które zakładasz dziecku. Dbaj o to, by nie były zbyt ciasne i były wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, np. bawełny. Nie mniej ważna jest pieluszka, która również powinna być przewiewna i zapewniać skórze cyrkulację powietrza, a ponadto nie może urażać niezagojonego jeszcze pępka. Dlatego dla noworodków doskonale sprawdzą się pieluszki Dada Premium Comfort Fit Newborn. Ich przewiewna powłoczka oraz miękki i bardzo chłonny wkład zapewnią komfort twojemu dziecku, a wewnętrzne wycięcie na pępek sprawi, że nie będziesz musiała martwić się o kikut pępowinowy. Dodatkowym udogodnieniem dla młodych mam jest wskaźnik wilgotności - dzięki rysunkom, które rozmywają się pod wpływem wilgoci, będziesz wiedziała, kiedy pieluszka jest pełna i należy ją wymienić. Tak pielęgnowany kikut pępowinowy odpadnie samoczynnie po ok. 10–14 dniach.
Zajrzyj też na: www.dada.pl