Reklama

Zmiana pieluszki to czynność, którą przez najbliższe kilka miesięcy będziesz wykonywała bardzo często, niekiedy w niezbyt sprzyjających warunkach, np. na spacerze w parku albo podczas odwiedzin u znajomych. Warto więc nauczyć się, jak ją usprawnić, by nie zabierała nam ona zbyt wiele czasu, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko i w opiece i pielęgnacji niemowlaka nie masz jeszcze dużej wprawy. Oto krótka instrukcja przewijania malucha krok po kroku – w sam raz do wydrukowania i powieszenia nad przewijakiem.

Reklama

Niezbędne przygotowania

Na początku warto zorganizować specjalne miejsce do przewijania, w którym i tobie i dziecku będzie wygodnie. Jeśli masz w domu sporo miejsca, możesz kupić specjalną komodę z przewijakiem. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w komodzie możesz trzymać wszystkie akcesoria potrzebne podczas przewijania. Jeśli jednak dysponujesz niewielką przestrzenią, w zupełności wystarczy przewijak nakładany na łóżeczko. Umieść go na takiej wysokości, abyś nie musiała nadmiernie schylać się nad maluszkiem – to zaoszczędzi ci problemów z kręgosłupem. Na przewijaku warto położyć miękki ręcznik, aby rozgrzana skóra niemowlaka nie dotykała bezpośrednio zimnej powierzchni. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać dziecka na przewijaku bez opieki. Dlatego zanim zaczniesz przewijać malucha, przygotuj i umieść w zasięgu ręki wszystkie rzeczy, które będą ci potrzebne, tj. jednorazowe pieluszki, chusteczki nawilżające lub ciepłą wodę i płatki kosmetyczne, krem przeciw odparzeniom. Przydać może się także czyste ubranko, jeśli okaże się, że to, które maluch ma na sobie, jest zabrudzone. Wszystko gotowe? Świetnie, czas rozpocząć akcję: przewijanie!

Akcja: przewijanie!

  1. Najpierw rozepnij pieluszkę i ostrożnie sprawdź, czy w środku nie ma większej niespodzianki. Jeśli jest, wytrzyj pupę malucha czystym fragmentem pieluchy od góry w kierunku pośladków, delikatnie unieś pupę dziecka i podłuż pod nią zwiniętą pieluchę.
  2. Teraz weź kilka wacików, zmocz je w ciepłej wodzie i dokładnie oczyść pupę dziecka. Zamiast wacików możesz użyć chusteczek nawilżanych. To też wyjątkowo dobre rozwiązanie, jeśli musisz przewinąć malucha poza domem. Myjąc pupę dziecka, nie zapomnij o żadnym zakamarku czy fałdce. U dziewczynki zawsze zachowuj kierunek od cewki moczowej do odbytu. U chłopca oczyść dokładnie okolice cewki moczowej oraz mosznę. Teraz możesz ostrożnie wysunąć brudną pieluszkę spod pupy dziecka, zawinąć w nią zużyte chusteczki i cały pakunek wyrzucić.
  3. Ponieważ pupa malucha jest prawie cały czas zakryta, w związku z czym skóra ma ograniczony dostęp do powietrza, zanim założysz dziecku czystą pieluszkę, pozwól mu poleżeć chwilę bez pieluchy. To zapobiega powstawaniu odparzeń.
  4. Czas założyć czystą pieluszkę. Aby mieć pewność, że pielucha nie podrażni delikatnej skóry dziecka, wybierz taką, która jest wykonana z przewiewnych i miękkich materiałów, a jej budowa pozwala na lepsze dopasowanie do jego ciała. Pieluszka powinna być także bardzo chłonna, by trzymać wilgoć z dala od skóry dziecka, a także posiadać dodatkowe zabezpieczenie, jakim są falbanki przy nóżkach, dzięki którym zawartość pieluszki nie wydostaje się na zewnątrz. Idealnym wyborem są pieluszki Dada Premium. Wśród szerokiej oferty Dady znajdziesz pieluchy odpowiednie dla każdego malucha, zarówno noworodka, jak i nieco starszego brzdąca. Połóż maluszka na boku i wsuń pod jego plecki czystą pieluszkę. Obróć go z powrotem na plecki i ułóż pieluchę tak, aby dobrze dopasowała się do ciała dziecka. Zapnij rzepy, nie rób tego jednak zbyt ciasno, aby pieluszka nie obcierała dziecka w pachwinach czy na brzuszku. Teraz wystarczy założyć ubranko i maluch znów może zacząć odkrywać świat.


Aby poznać pieluszki Dada, zajrzyj na: www.dada.pl

Reklama

Przeczytaj poprzedni artykuł

Reklama
Reklama
Reklama