Czy skóra dziecka jest taka sama jak skóra dorosłego? Na pierwszy rzut oka tak, jednak to tylko złudne wrażenie. Czym zatem różni się skóra malucha od skóry „dojrzałej”, skąd wynikają te różnice i jakie niosą ze sobą konsekwencje dla pielęgnacji? Aby się tego dowiedzieć, zacznijmy od tego, jak i kiedy w ogóle zaczyna kształtować się skóra małego człowieka.

Reklama

Jeszcze w brzuchu mamy…

…skóra maleństwa zaczyna tworzyć się około 40. dnia ciąży. W 22. tygodniu jest już znacznie grubsza, jednak nadal nie ma pod nią warstwy tłuszczowej. Gruczoły łojowe dopiero się rozwijają i zaczynają wytwarzać tzw. maź płodową. Zadaniem tej substancji jest ochrona skóry malucha przed uszkodzeniem wskutek stałego przebywania w wilgotnym środowisku, jakim są wody płodowe. Dopiero w kolejnym tygodniu ciąży pojawia się podskórna tkanka tłuszczowa. W 36. tygodniu dziecko jest już prawie gotowe do przyjścia na świat, co oznacza, że jego skóra jest już na tyle dojrzała, by zmierzyć się z warunkami zewnętrznymi. Warstwa rogowa jest już wprawdzie dostatecznie ukształtowana, choć nadal bardzo cienka. Skóra właściwa – podobnie jak u dorosłych – składa się z delikatnych i elastycznych włókien kolagenowych, nie jest jednak aż tak gruba jak u dorosłych. Musi jednak wystarczyć, by ochronić malca przed tym wszystkim, co czeka na niego poza bezpiecznym brzuszkiem mamy.

Skóra dziecka a skóra dorosłego

To, że maluch przyszedł już na świat, nie oznacza wcale, że wszystkie jego organy są już w pełni ukształtowane. Wprawdzie wszystkie struktury, które można wyróżnić w skórze dorosłego, można wyodrębnić również u noworodka, jednak skóra dziecka kształtuje się jeszcze przez 3 lata po porodzie. Czym zatem skóra dziecka różni się od skóry dorosłego? Przede wszystkim nie spełnia jeszcze tak dobrze jednej ze swoich podstawowych funkcji, jaką jest ochrona przed wpływem czynników zewnętrznych. Dzieje się tak dlatego, że jest aż 5 razy cieńsza niż skóra w pełni dojrzała, a tym samym mniej odporna i bardziej skłonna do podrażnień. Pewne różnice można zaobserwować też w budowie skóry dziecka i dorosłego. Komórki skóry w pełni ukształtowanej są ułożone bardzo ciasno i przylegają do siebie jak dachówki. U malucha do 3. roku życia komórki te znajdują się w większych odległościach, tak jak w tkaninie o luźnym splocie. Naczynia krwionośne są zaś dość szerokie i leżą blisko naskórka. To wszystko sprawia, że skóra dziecka łatwiej przepuszcza wszystkie substancje, z którymi ma kontakt. Również gruczoły łojowe nie pracują jeszcze prawidłowo, co może spowodować, że skóra malucha będzie przesuszona lub wręcz przeciwnie – będzie wytwarzać nadmierne ilości wydzieliny łojowej. Również gruczoły potowe potrzebują czasu, by podjąć samodzielną pracę, a skóra mniej „nawilżona” potem również może mieć tendencję do nadmiernego wysychania. Skórze malucha brakuje też melaniny, co oznacza, że jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Jakie konsekwencje ma to wszystko dla pielęgnacji dziecka?

Mały człowiek – duże pielęgnacyjne wyzwania

Wiesz już, że skóra twojego maleństwa jest bardzo cienka, delikatna i może być przesuszona. Dlatego kluczową rolę w dbaniu nią odgrywa właściwa pielęgnacja. Powinnaś pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Możesz o to zadbać nie tylko po kąpieli, wcierając w skórę malucha oliwkę lub intensywnie pielęgnujący balsam do ciała DADA, lecz już podczas mycia, stosując odpowiednie kosmetyki, które nie tylko oczyszczą skórę dziecka, lecz także ją nawilżą, jak np. hipoalergiczny delikatny płyn do kąpieli DADA. Nie bez znaczenia jest też wybór odpowiednich pieluszek – z nimi skóra dziecka ma kontakt praktycznie przez całą dobę. Kupując kosmetyki i pieluszki, wybieraj te najwyższej jakości, co wcale nie oznacza, że musisz sięgać po najdroższe produkty. Aby mieć pewność, że dany preparat jest odpowiedni do pielęgnacji niemowlęcia, na opakowaniu szukaj certyfikatów znanych i wiarygodnych instytucji takich jak Państwowy Zakład Higieny, Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Sprawdzaj też, od którego miesiąca życia dziecka można stosować dany kosmetyk. W ten sposób pomożesz skórze swojego maleństwa szybko zaadaptować się do nowych dla niego warunków.

Aby zobaczyć pełną ofertę pieluszek i kosmetyków DADA, zajrzyj na: www.dada.pl

Zobacz także

Przeczytaj poprzedni artykuł

Reklama

Przeczytaj następny artykuł

Reklama
Reklama
Reklama