Moja pierwsza książka – jak wybrać właściwy tytuł?
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy nastąpi dobry moment, by wprowadzić swoje maleństwo w świat książek. Odpowiedź jest prosta – nigdy nie jest za wcześnie. Ktoś może zadać też pytanie, po co czytać niemowlakowi, skoro on nic nie rozumie. Nic bardziej mylnego. Liczne badania naukowe dowodzą, że korzyści są nie do przecenienia.
- Materiały promocyjne
Czytanie od kołyski – to ma sens
Badania naukowców z dziedziny psychologii i pedagogiki pokazują, że czytanie dziecku pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny. Dzieci, którym rodzice regularnie czytają książki od pierwszych dni życia zaczynają wcześniej mówić, łatwiej koncentrują się na jednej czynności, mają także lepszą koordynację wzrokowo-ruchową. Na tym jednak nie koniec – udowodniono, że wspólne czytanie ma bardzo pozytywny wpływ na kształtowanie więzi dziecka z rodzicem, daje przestrzeń do wspólnego przeżywania emocji i poznawania świata. Przede wszystkim jednak jest okazją do spędzania razem czasu, daje poczucie bliskości i radości. Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to poczucie jego wartości i wiary w siebie.
Jak wybrać właściwą książkę
Coraz więcej mam czyta swojemu dziecku podczas trwania ciąży. Na tym etapie można się swobodnie kierować swoim gustem, ważne są: melodia, rytm, intonacja głosu. Warto jednak pamiętać, że kiedy dziecko pojawi się już na świecie, dobrze jest tak dobierać tytuły, by były odpowiedzią na aktualne potrzeby pociechy i uwzględniały możliwości poznawcze maluszka. Ciekawą propozycją dla dzieci w wieku 0–3 lata jest program wydawniczy Disneya. To kompleksowa propozycja zawierająca zarówno książki z wierszykami czy pierwszymi słówkami, jak i te rozwijające zdolności manualne.
Propozycja na start
Wydawnictwo AMEET dla najmłodszych czytelników przygotowało serię książek twardostronicowych. To tytuły, w których wszystko dostosowane jest do wieku odbiorcy. Kolorowe przyciągające wzrok dziecka ilustracje, bohaterowie, którzy zachęcają do zabawy oraz treści idealne dla grupy wiekowej od 0 do 2 lat. „Kształty” i „Liczby” to propozycje, które w naturalny sposób pozwalają przyswajać nowe pojęcia, z kolei „Zwierzęta” i „Pory roku” to krótkie urocze wierszyki Uli Kozłowskiej przybliżające maluszkowi otaczający je świat. Książki są bardzo dobrej jakości, wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów. Bez obaw możecie je przekazać w rączki swoich maluszków.
Ciekawski 2-latek
Jak zachęcić 2-latka do poznawania świata? Każdy rodzić wie, że specjalnie nie trzeba się starać. Dzieci w tym wieku interesują się wszystkim, co je otacza. Warto jednak zadbać o to, by trafiały w ich ręce książki, które w sposób szczególny będą stymulować rozwój. Zatem co wybrać?
Gorąco polecamy „Wierszyki 2-latka”. Krótkie, łatwe do zapamiętania rymowanki oraz rytmiczny, wpadający w ucho refren ułatwiają zapamiętanie tekstu, dlatego już po kilkukrotnym przeczytaniu Twój maluszek zacznie powtarzać fragmenty wierszyka. Sympatyczne postacie ze świata Disneya i bliska tematyka przyciągną uwagę dziecka, a specjalnie wzmocnione kartki sprawią, że książka posłuży wam przez wiele miesięcy. Z kolej „Elementarz 2-latka” to ciekawa propozycja, która nie tylko wspiera najmłodszych w poznawaniu świata, ale także porządkuje już zdobytą wiedzę. Każda plansza jest propozycją nowego tematu do rozmowy i nowego wyzwania dla naszego maluszka. Podczas zabawy z łatwością przyswaja on nieznane pojęcia, ćwiczy spostrzegawczość i logiczne myślenie. Ulubione tematy (zwierzęta, kolory, liczby) oraz urocze ilustracje z bohaterami Disneya sprawiają, że lektura „Elementarza” stanie się waszym codziennym rytuałem. Małe dzieci mogą wszystko, małe rączki też – mając to na uwadze, także w tej książce wydawnictwo AMEET zadbało o specjalnie wzmocnione kartki, by książka służyła wam przez wiele miesięcy.
Obudź w smyku kreatywność
Program Disneya jest o tyle ciekawy, że oprócz książek, o których piszemy wyżej, zawiera propozycje wspierające kreatywny rozwój dziecka. „Moja pierwsza rysowanka” i „Moja pierwsza kolorowanka” to zabawy plastyczne, które zaangażują nawet nieprzepadające za rysowaniem maluszki. Duże obrazki oraz barwne kontury pomagające w wyborze koloru kredki gwarantują satysfakcję z wykonanych prac, a to niezwykle motywuje do podejmowania kolejnych prób. Inną interesującą propozycją wydawnictwa AMEET jest seria „Małe zadania. Duże naklejki”. Większość rodziców ma okazję zetknąć się z naklejkową pasją swojej pociechy. Maluszki potrafią okleić wszystko – zaczynając od siebie, a na ścianach i różnych sprzętach kończąc. Książki wydawnictwa AMEET pozwolą Wam nieco zapanować nad tym żywiołem. Intuicyjne zadania i duże, łatwe do chwytania naklejki pozytywnie wpływają na rozwój zdolności manualnych i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Zabawa jest najważniejsza
Ciekawych pozycji na rynku wydawniczym nie brakuje. Trzeba jednak pamiętać, że ważne jest, by książki spełniały nasze oczekiwania oraz to, by podobały się naszym dzieciom. Znane postacie, kolorowe ilustracje i wpadające w ucho wierszyki, zabawy plastyczne oraz naklejki to gwarancja świetnej zabawy. A zabawa w życiu maluszka jest najważniejsza. Proponując dziecku tytuły kojarzące mu się z miłymi chwilami, mamy dużą szansę, by wypracować nawyk, który w przyszłości zaowocuje tym, że wychowamy prawdziwego czytelnika.
Więcej o książkach wydawnictwa AMEET szukaj na stronie www.ameet.pl.