Reklama

Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i dwukrotnie cieńsza niż skóra dorosłego człowieka, dlatego wymaga wyjątkowej troski. Szczególną uwagę powinnaś przykładać do pielęgnacji pupy niemowlęcia, która niemal cały czas jest narażona na kontakt z drażniącymi substancjami, takimi jak kał czy mocz, i nie potrafi jeszcze sama bronić się przed wilgocią, która jest w pieluszce. Zbyt rzadkie zmienianie pieluszki oraz ograniczony dostęp skóry do powietrza może być przyczyną powstawania odpieluszkowego zapalenia skóry. Warto wiedzieć, jak sobie z nim poradzić.

Reklama

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Przysłowia są podobno mądrością narodu, a jedno z nich mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ta zasada sprawdza się również przy pieluszkowym zapaleniu skóry. Najlepiej w ogóle do niego nie dopuścić. Jeśli jednak zobaczysz na skórze dziecka zaczerwienione miejsca, nie panikuj, ale od razu zacznij działać. Przede wszystkim zadbaj o higienę pupy niemowlaka. Przewijaj maluszka bardzo często, również w nocy, a przy każdej zmianie pieluszki, dokładnie myj pupę dziecka, pamiętając o wszystkich fałdkach. Dostęp powietrza przyspiesza proces gojenia się, dlatego zanim założysz dziecku czystą pieluszkę, pozwól mu poleżeć chwilę z nieosłoniętą pupą. Nie zapomnij też o posmarowaniu podrażnionych miejsc kremem na odparzenia. Utworzy on cienką warstwę ochronną, która zapobiegnie dalszym podrażnieniom i obcieraniu delikatnej skóry, a zawarty w nim cynk przyspieszy gojenie się skóry.

Pamiętaj, że pieluszkowe zapalenie skóry może być również reakcją alergiczną na pieluszki. Dlatego wybieraj te najdelikatniejsze, wykonane z miękkich i przewiewnych materiałów tak jak pieluszki Dada. Jeśli dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, warto wybrać pieluszki, które zawierają substancje nawilżające, np. ekstrakt z aloesu. Takie pieluszki znajdziesz w szerokiej ofercie Dada. Powstawaniu odparzeń sprzyja również wzmożona potliwość dziecka. Dlatego ubieraj malucha tak, aby się nie przegrzewał, i kupuj ubranka wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów.

Jeżeli mimo odpowiedniej higieny, stosowania preparatów na odparzenia i zmiany pieluszek, objawy na skórze dziecka nie ustępują lub wręcz przeciwnie – nasilają się, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Być może nie jest to zwykłe pieluszkowe zapalenie skóry, lecz zakażenie bakteryjne lub drożdżakowe. W takim przypadku konieczne będzie stosowanie specjalnych preparatów wydawanych na receptę.

Pełną ofertę pieluszek Dada znajdziesz na: www.dada.pl

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama