Bajki czytane przez gwiazdy
mat. prasowe
Patronaty

Bajki, które zmieniają świat

Już od 22 maja w całej Polsce dostępna będzie kolejna, czwarta już edycja „Mądrych bajek z całego świata”. Tym razem na audiobooku dołączonym do książki będzie można usłyszeć, jak Jakub Błaszczykowski, Anna Starmach, Kamil Stoch, Magdalena Cielecka i Dominika Kulczyk czytają niezwykłe historie z całego świata, napisane pod okiem specjalistów w zakresie psychologii dziecięcej i edukacji najmłodszych.

 Bajki powstały specjalnie z myślą o emocjach i wrażliwości dzieci. Tak jak rok temu, całkowity dochód ze sprzedaży bajek przeznaczony zostanie na sfinansowanie nocnych dyżurów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

  • 22 maja premiera „Mądrych bajek z całego świata”. To już czwarta edycja publikacji.
  • Wydawcą książki i audiobooka jest Kulczyk Foundation.
  • W tej edycji bajki przeczytali między innymi Jakub Błaszczykowski, Anna Starmach, Kamil Stoch, Magdalena Cielecka.
  • Bajki napisane zostały tak, aby nauczyć dzieci rozumieć emocje i uczucia innych, uwrażliwić je na różnorodność oraz nauczyć otwartości i dialogu.
  • Tak jak rok temu, dochód ze sprzedaży bajek przeznaczony zostanie na sfinansowanie prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę Nocnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

– „Mądre bajki z całego świata” to coś więcej niż książka z audiobookiem. – mówi Dominika Kulczyk, pomysłodawczyni akcji i Prezes Fundacji Kulczyk Foundation, która jest głównym organizatorem akcji i wydawcą książki. – Te bajki naprawdę zmieniają świat. Z jednej strony dzięki nim udało się uruchomić nocne dyżury Telefonu Zaufania 116 111. Z drugiej strony te historie, zebrane ze wszystkich zakątków świata, napisane są tak, żeby nauczyć dzieci rozumieć emocje i uczucia innych, uwrażliwić na różnorodność, nauczyć otwartości i dialogu. Tylko inwestując w edukację dzieci, możemy na trwałe odmienić ten świat – mówi Dominika Kulczyk.

Dominika Kulczyk
mat. prasowe

Bajki napisane i skonsultowane zostały z psychologiem i psychoterapeutą oraz pedagogami przedszkolnymi, wczesnoszkolnymi i rodzicami.  To opowieści związane z Papuą-Nową Gwineą, Suazi, Filipinami, Rwandą, Kolumbią, Indiami, Bangladeszem, Gwatemalą oraz Polską – krajami, które Dominika Kulczyk odwiedzała w 5. edycji serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Książeczka z aktywnościami, kolorowanką, mapą i naklejkami zachęca dzieci i rodziców nie tylko do zabawy, ale przede wszystkim do rozmowy o wartościach, przeżywanych emocjach i postawach.
Kształtowanie empatycznej postawy jest możliwe, gdy rozmawia się z dziećmi o tym, co czują inni. Właśnie dlatego „Mądre bajki z całego świata” przepełnione są emocjami, bo dla dzieci rozmowa o tym, co czują inne osoby, jest kluczem do oswojenia swoich własnych uczuć, budowania pozytywnych relacji z innymi oraz wzmacniania poczucia własnej wartości – mówi psychoterapeutka dzieci i młodzieży Kamila Becker, zaangażowana w projekt.
„Mądre bajki z całego świata” to nie tylko emocje. Bajki uwzględniają także elementy wiedzy o historii, kulturze czy przyrodzie danego kraju. Poza tym historie i przygotowane do nich aktywności w formie ćwiczeń, kolorowanek i zagadek wspomagać mają rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci. Nie tylko zachęcają do dialogu o wartościach i uczą rozumienia drugiego człowieka, otwartości i empatii, ale jednocześnie pomagają w budowaniu większego poczucia własnej wartości oraz poczucia sprawczości.
„Otwartość, wrażliwość, gotowość do pomocy innym, poczucie odpowiedzialności za innych. To czyni z nas istoty społeczne. To również powoduje, że nie czujemy się sami na świecie. Rozmawiając z dzieckiem o znaczeniu empatii, o szacunku dla innych, sprawiamy, że zaczyna ono dorastać, mając szanse pozostać w życiu po prostu dobrym człowiekiem” – powiedział Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, który objął akcję Kulczyk Foundation Patronatem honorowym.
Dochód z akcji przekazany zostanie wspólnie z Fundacją Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Dzięki sprzedaży zeszłorocznej edycji „Mądrych bajek z całego świata” Fundacja mogła stworzyć nowy projekt pomagania dzieciom i młodzieży w godzinach nocnych (20.00 – 2.00), a jak wskazuje raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, co trzecie dziecko szuka pomocy właśnie wtedy.
Bezpieczeństwo dzieci nie może być uzależnione od systemu. Nie mamy prawa, siedząc za biurkiem, biurokratycznie decydować, w jakich godzinach i na których kontynentach pomoc dzieciom jest potrzebna, a gdzie nie – powiedziała Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation.
Magdalena Cielecka
mat. prasowe

Trzeba pomóc każdemu dziecku, które oczekuje od nas, dorosłych, wsparcia i pomocy. Także w nocy, kiedy przemoc i zło są łatwiejsze do ukrycia – dodaje Jakub Błaszczykowski, który nie tylko czyta jedną z bajek. Jego Fundacja Ludzki Gest rok temu włączyła się do akcji i zainicjowała stworzenie nocnych dyżurów Telefonu Zaufania. 
Oprócz Jakuba Błaszczykowskiego bajki przeczytali także Filip Bobek, Magdalena Cielecka, Dominika Kulczyk, Maja Ostaszewska, Anna Starmach, Kamil Stoch, Magdalena Stużyńska-Brauer, Katarzyna Zielińska. Piosenkę śpiewa Ewa Konstancja Bułhak-Rewak. Wydawcą „Mądrych bajek z całego świata” jest Kulczyk Foundation. Współwydawcą bajek jest Agora S.A. Partnerem akcji jest Fundacja Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak. Patronat merytoryczny objął Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Patronat medialny objęła „Gazeta Wyborcza”. Partnerami przedsięwzięcia są także: „VIVA!”, „Mamo to ja”, „Przedszkolak”, „twoje dziecko” oraz portal mamotoja.pl. 

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

telefon zaufania dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży będzie nadal działał!
Udało się! Polacy zebrali 2 miliony złotych na linię 116 111 czyli Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Większość środków przekazała fundacja Dominiki Kulczyk.

Codziennie do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzonego przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę dzwoni 18 osób. Od momentu uruchomienia numeru 116 111 zadzwoniło na niego ponad 1,2 miliona młodych ludzi potrzebujących pomocy. Telefon działa bez pomocy z budżetu państwa. W tym roku jednak zawisły nad nim czarne chmury – groziła mu likwidacja. Zbiórka na telefon zaufania Ze względu na brak funduszy istniało ryzyko, że Telefon Zaufania przestanie działać. Rząd nie był zainteresowany finansowym wsparciem fundacji, która wystąpiła o dofinansowanie w wysokości 890 tys. na ten i przyszły rok. Aby nie doszło do likwidacji telefonu, Szymon Hołownia zorganizował w mediach społecznościowych zbiórkę pieniędzy. Celem było uzbieranie 2 milionów złotych . Wielki gest Dominiki Kulczyk Cel udało się osiągnąć w dwa dni. W tym czasie na koncie zbiórki znalazło się 360 tysięcy zebranych od prywatnych osób. Resztę – ponad 1,6 miliona dołożyła fundacja Dominiki Kulczyk.   Za te pieniądze fundacja zatrudni specjalistów, którzy będą dyżurować 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę , a nie jak do tej pory 14.  Zobacz także: Kiedy z dzieckiem warto iść do psychologa Dominika Kulczyk, prezes Fundacji Kulczyk Foundation, powiedziała: " Dzieci muszą być wysłuchane , bo mają coś ważnego do powiedzenia, często widzą to czego my – dorośli, nie widzimy. Mają one odwagę nazywać rzeczy po imieniu, mają w sobie nieskrępowaną wolność. Teraz, dzięki połączeniu nas wszystkich, stanie się tak, że żadne dziecko, które chce być wysłuchane i szuka pomocy poprzez Telefon Zaufania 116 111, nie zostanie samo." Przeczytaj: Trudne dzieciństwo a samobójstwa dzieci Smutne statystyki W 2018 roku na życie targnęło się blisko 2000 młodych Polaków – 746 dzieci w wieku 13-18 lat (92 dzieci zmarło) i 1143 osoby w wieku 19-24...

madre bajki
materiały prasowe
Patronaty
"Mądre bajki z całego świata" od Dominiki Kulczyk
"Mądre bajki" to 16 niezapomnianych opowieści, których akcja toczy się od Timoru Wschodniego po Polskę! A do tego wspaniali artyści, którzy zgodzili się przeczytać te bajeczne historie. "Mądre bajki z całego świata" to książeczka pełna rysunkowych zadań dla dzieci, w której na najmłodszych czekają też naklejki oraz mapa świata.

Pieniądze ze sprzedaży przeznaczone zostaną na wsparcie dla dzieci dotkniętych przemocą.  – Przygotowując telewizyjny program "Efekt Domina", który dzieje się na całym świecie poznajemy setki ludzi. Ci ludzie różnią się od nas często kolorem skóry, kulturą, warunkami życia, ale nie różni nas jedno – dla wszystkich tak samo ważne są te same proste wartości: miłość, przyjaźń, gotowość do obrony słabszych. Dzieci i ich rodzice odnajdą te wartości w "Mądrych bajkach z całego świata" – mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation. Książeczka zawiera zestawy zadań rysunkowych do każdej z bajek, w środku czekają też naklejki z bohaterami opowieści i flagami krajów. Do książeczki dołączona jest również koperta z dwiema płytami CD. Wszystko to za 9,99 zł do kupienia w popularnych miejscach sprzedaży prasy.   Zaproszenie do przeczytania bajek przyjęli: Ewa Konstancja Bułhak, Małgorzata Domagalik, Paweł Domagała, Edyta Jungowska, Jacek Kawalec, Dominika Kluźniak, Krzysztof Kowalewski, Magdalena Lamparska, Paweł Małaszyński, Wojciech Mecwaldowski, Łukasz Nowicki, Dominika Ostałowska, Magdalena Różczka oraz Wiktor Zborowski. Bajki czytają także Dominika Kulczyk oraz Kuba Błaszczykowski, bo to ich fundacje zawarły wraz z Rzecznikiem Praw Dziecka sojusz, którego pierwszym elementem jest ta akcja. Środki ze sprzedaży książeczki z płytami obie fundacje wspólnie przekażą na pomoc dzieciom, w których życiu niestety wszechobecna jest przemoc. Wydawcą płyty jest Kulczyk Foundation, natomiast współwydawcą Agora. Partnerem charytatywnym jest Fundacja Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Rzecznik Praw Dziecka, a patronat merytoryczny Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Partnerami są także: Viva!, Twoje Dziecko, Mamo to Ja, MiniMini +,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz