Przedstawione przez nas trzy zadania wychowawcze wymagają zastosowania różnych strategii. Każde z nich jest inne, ważne i wykonalne. Są także wzajemnie powiązane, a sukces każdego z nich w pewnym stopniu warunkuje powodzenie innych. Lepiej nie próbuj pomijać któregokolwiek z nich. Postaraj się wypełnić te zadania najlepiej, jak potrafisz, a staniesz się całkiem dobrą mamą albo dobrym tatą.

Reklama

Pierwsze dwa zadania wychowawcze odnoszą się do kwestii dyscypliny i zachowania, natomiast trzecie zadanie koncentruje się na relacjach pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Zadanie wychowawcze nr 1 skupia się na zwalczaniu nieznośnych zachowań. Nigdy nie polubisz swoich dzieci ani nie będziesz mieć z nimi dobrych relacji, jeśli będą bezustannie działać Ci na nerwy uciążliwym zachowaniem takim jak jęczenie, kłótnie, dokuczanie, wiercenie dziury w brzuchu, napady złości, wrzaski czy rękoczyny. W książce Wychowawcze czary-mary. Odzyskaj spokój w domu i ciesz się z posiadania dziecka dowiecie się, jak „odliczać” nieznośne zachowania — i będziecie mile zaskoczeni efektywnością tej prostej techniki!

Zadanie nr 2 wiąże się z zachęcaniem do dobrego zachowania. Zachęcanie do dobrego zachowania, takiego jak sprzątanie po sobie, kładzenie się do łóżka o określonej porze, uprzejmość wobec innych i odrabianie lekcji, wymaga już większego wysiłku — zarówno ze strony rodzica, jak i dziecka — niż zwalczanie nieznośnego zachowania. Poznacie siedem prostych metod pomocnych w zachęcaniu dziecka do pozytywnych zachowań.

Na koniec przedstawiamy pewne przydatne i nietrudne do zastosowania sposoby na poradzenie sobie z zadaniem wychowawczym nr 3: wzmocnienie więzi ze swoimi dziećmi. Niektórym rodzicom wystarczy tylko przypomnieć o zadaniu wychowawczym nr 3, inni natomiast muszą zadać sobie sporo trudu, aby je opanować. Zwrócenie uwagi na jakość relacji z dziećmi będzie pomocne przy realizacji zadań nr 1 oraz 2 i vice versa.
Szybka wskazówka
Niektórym rodzicom wystarczy tylko przypomnieć o zadaniu wychowawczym nr 3: wzmocnieniu więzi ze swoimi dziećmi. Są też rodzice, którzy muszą zadać sobie sporo trudu, aby o tym pamiętać.

Zobacz także
Reklama

W jaki sposób te trzy zadania wychowawcze wiążą się z omówionymi wcześniej postawami rodzicielskimi takimi jak życzliwość i stanowczość? Nietrudno wydedukować, że realizacja zadania nr 1, czyli zwalczania nieznośnego zachowania, będzie wymagać stanowczości ze strony rodzica. Tu raczej niewskazane jest rodzicielskie ciepło i niezdecydowanie. Z kolei zadanie nr 3 — wzmacnianie więzi — będzie się niemal całkowicie mieścić po tej życzliwej stronie rodzicielskiego równania. I na koniec zadanie nr 2 — zachęcanie do dobrego zachowania — będzie wymagać od rodzica zarówno dobroci, jak i stanowczości.

Reklama
Reklama
Reklama