Jeśli twoja ciąża, poród i połóg przebiegają bez komplikacji, masz prawo do opieki zgodnej ze standardem, czyli procedurami opisanymi w nowym rozporządzeniu ministra zdrowia. Co to oznacza w praktyce?

Reklama
  1. Masz prawo współdecydowania o wszystkim, co ciebie dotyczy, do obecności bliskiej osoby, do poruszania się i przyjmowania dogodnej pozycji podczas porodu, masz możliwość przytulenia maluszka natychmiast po porodzie i gwarancję, że nikt go nie będzie dokarmiał sztucznym mlekiem ani glukozą. Kiedyś dużo zależało od zwyczajów panujących w konkretnej placówce, teraz jest to standard zapisany przez Ministra Zdrowia, którego możesz się domagać wszędzie. A co wtedy, jeśli podczas ciąży, porodu lub połogu pojawiają się komplikacje? No cóż, wtedy od możliwości wyboru pozycji czy przytulenia maleństwa ważniejsze będzie to, by wszystko zakończyło się szczęśliwie, więc decyzję podejmuje lekarz.
  2. Masz prawo wybrać osobę, która będzie się tobą opiekować podczas ciąży, porodu i połogu, która praktycznie oraz teoretycznie przygotuje cię do porodu, karmienia i do rodzicielstwa. Może być nią ginekolog położnik lub położna (na badania, których nie może wykonywać, będzie kierować cię do lekarza).
  3. Masz prawo ustalić plan opieki prenatalnej (kalendarz badań) oraz plan porodu (dzięki niemu zaplanujesz miejsce porodu. Pomoże ci w tym osoba sprawująca opiekę. Dzięki planowi będziesz wiedziała, co cię czeka w poszczególnych okresach porodu, a niektóre decyzje, np. dotyczące znieczulenia, będziesz mogła podjąć wcześniej, mając czas na przemyślenie wszystkich „za” i „przeciw”).
  4. W ramach opieki prenatalnej powinnaś zgłosić się na co najmniej osiem badań profilaktycznych. Nie zdziw się, jeśli zaproponują ci badania w kierunku HIV i AIDS. Zgodnie z nowymi zaleceniami proponuje się je każdej przyszłej mamie, a nie tylko mamom z grupy ryzyka (masz prawo odmówić).
  5. Masz prawo wybrać położną podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Po 21. tygodniu ciąży zostaniesz objęta jej opieką. Szpital, w którym urodzisz, powiadomi ją, że wracasz do domu. To bardzo ważna zmiana – po porodzie nie będziesz pozostawiona sama sobie, bo wybrana przez ciebie położna odwiedzi cię w domu co najmniej czterokrotnie, a z pierwszą wizytą przyjdzie do 48 godzin po wypisaniu cię ze szpitala. Sprawdzi, jak przebiega połóg, jak się ma noworodek, pomoże ci poradzić sobie z różnymi problemami, np. dotyczącymi karmienia. UWAGA! Po porodzie może się opiekować tobą ta sama położna, która prowadziła twoją ciążę, jeśli na taką opcję się zdecydowałaś, jednak NFZ finansuje tylko opiekę sprawowaną przez położną POZ.
  6. Masz prawo wybrać miejsce porodu. W rozporządzeniu ministra jest mowa o porodzie „w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych, w których rodząca czuje się bezpiecznie i w których udzielane są świadczenia zdrowotne”. W praktyce oznacza to, że możesz rodzić w dowolnym szpitalu, w domu narodzin (pierwszy taki dom powstał blisko szpitala przy ul. Żelaznej w Warszawie) lub w domu, jeśli będziesz w nim pod opieką medyczną. UWAGA! Ze względu na bezpieczeństwo w razie powikłań będziesz zachęcana do porodu w szpitalu.
    Więcej na temat praw kobiet w ciąży.
Reklama
Reklama
Reklama