Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, ciąża, tata, szpital, lekarz, badanie
Panthermedia
Prawo i finanse

6 najważniejszych praw kobiety w ciąży

Podczas ciąży, porodu i połogu masz prawo do opieki medycznej, niezależnie od tego, czy jesteś ubezpieczona, czy nie. Czy znasz swoje pozostałe prawa.

Jeśli twoja ciąża, poród i połóg przebiegają bez komplikacji, masz prawo do opieki zgodnej ze standardem, czyli procedurami opisanymi w nowym rozporządzeniu ministra zdrowia. Co to oznacza w praktyce?

  1. Masz prawo współdecydowania o wszystkim, co ciebie dotyczy, do obecności bliskiej osoby, do poruszania się i przyjmowania dogodnej pozycji podczas porodu, masz możliwość przytulenia maluszka natychmiast po porodzie i gwarancję, że nikt go nie będzie dokarmiał sztucznym mlekiem ani glukozą. Kiedyś dużo zależało od zwyczajów panujących w konkretnej placówce, teraz jest to standard zapisany przez Ministra Zdrowia, którego możesz się domagać wszędzie. A co wtedy, jeśli podczas ciąży, porodu lub połogu pojawiają się komplikacje? No cóż, wtedy od możliwości wyboru pozycji czy przytulenia maleństwa ważniejsze będzie to, by wszystko zakończyło się szczęśliwie, więc decyzję podejmuje lekarz.
  2. Masz prawo wybrać osobę, która będzie się tobą opiekować podczas ciąży, porodu i połogu,  która praktycznie oraz teoretycznie przygotuje cię do porodu, karmienia i do rodzicielstwa. Może być nią ginekolog położnik lub położna (na badania, których nie może wykonywać, będzie kierować cię do lekarza).
  3. Masz prawo ustalić plan opieki prenatalnej (kalendarz badań) oraz plan porodu (dzięki niemu zaplanujesz miejsce porodu. Pomoże ci w tym osoba sprawująca opiekę. Dzięki planowi będziesz wiedziała, co cię czeka w poszczególnych okresach porodu, a niektóre decyzje, np. dotyczące znieczulenia, będziesz mogła podjąć wcześniej, mając czas na przemyślenie wszystkich „za” i „przeciw”).
  4. W ramach opieki prenatalnej powinnaś zgłosić się na co najmniej osiem badań profilaktycznych. Nie zdziw się, jeśli zaproponują ci badania w kierunku HIV i AIDS. Zgodnie z nowymi zaleceniami proponuje się je każdej przyszłej mamie, a nie tylko mamom z grupy ryzyka (masz prawo odmówić).
  5. Masz prawo wybrać położną podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Po 21. tygodniu ciąży zostaniesz objęta jej opieką. Szpital, w którym urodzisz, powiadomi ją, że wracasz do domu. To bardzo ważna zmiana – po porodzie nie będziesz pozostawiona sama sobie, bo wybrana przez ciebie położna odwiedzi cię w domu co najmniej czterokrotnie, a z pierwszą wizytą przyjdzie do 48 godzin po wypisaniu cię ze szpitala. Sprawdzi, jak przebiega połóg, jak się ma noworodek, pomoże ci poradzić sobie z różnymi problemami, np. dotyczącymi karmienia. UWAGA! Po porodzie może się opiekować tobą ta sama położna, która prowadziła twoją ciążę, jeśli na taką opcję się zdecydowałaś, jednak NFZ finansuje tylko opiekę sprawowaną przez położną POZ.
  6. Masz prawo wybrać miejsce porodu. W rozporządzeniu ministra jest mowa o porodzie „w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych, w których rodząca czuje się bezpiecznie i w których udzielane są świadczenia zdrowotne”. W praktyce oznacza to, że możesz rodzić w dowolnym szpitalu, w domu narodzin (pierwszy taki dom powstał blisko szpitala przy ul. Żelaznej w Warszawie) lub w domu, jeśli będziesz w nim pod opieką medyczną. UWAGA! Ze względu na bezpieczeństwo w razie powikłań będziesz zachęcana do porodu w szpitalu.
    Więcej na temat praw kobiet w ciąży.
     

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

prawa ciąża poród
Fotolia
Prawo i finanse
Czego możesz domagać się na porodówce?
Już od ponad dwóch lat obowiązują nowe prawa w okresie ciąży i porodu. Niestety, szpitala położnicze ich nie przestrzegają – wynika z raportu fundacji Rodzić po Ludzku. Musisz znać swoje prawa, bo wtedy możesz się domagać ich respektowania.

Nowe prawa, czyli tzw. standardy opieki okołoporoodwej obowiązują od kwietnia 2011 roku. Są obowiązującym prawem, a to znaczy że możesz DOMAGAĆ się ich respektowania: od osoby prowadzącej ciążę i szpitala, w którym rodzisz.   1. Masz prawo zaplanować swój poród  Masz prawo zrobić plan porodu. Możesz w nim (wspólnie z osobą prowadzącą twoją ciążę, czyli ginekologiem lub położną) napisać wszystkie swoje preferencje dotyczące porodu, czyli: gdzie chcesz rodzić (w szpitalu czy w domu), z kim (masz prawo być z osobą towarzyszącą). W planie porodu możesz napisać też, jakich procedur chcesz uniknąć, np. nacinania krocza, golenia, lewatywy), w jakiej pozycji chciałabyś rodzić. O wypełnieniu planu porodu powinien powiedzieć ci ginekolog prowadzący ciążę (lub położna). Jeśli tego nie zrobi, ty sama zaproponuj taką rozmowę. Ważne: Plan porodu powinien być spisany. Jest częścią twojej dokumentacji medycznej ciąży. Jeśli chcesz wydrukować plan porodu, kliknij tu:   2. Masz prawo wybrać miejsce porodu Masz prawo wybrać, czy będziesz rodzić w szpitalu (i którym) lub w domu (pod warunkiem, że ciąża przebiega fizjologicznie oraz znajdziesz osobę, która podejmie się opieki nad porodem w domu. Ważne: Za poród domowy musisz zapłacić (nie refunduje go NFZ).   3. Bliska osoba ma prawo być z tobą podczas porodu Masz prawo rodzić z osobą towarzyszącą: mężem, partnerem, mamą, siostrą. Masz też prawo rodzić z inną osobą bliską, która nie jest z tobą spokrewniona. Ważne: Szpital nie ma prawa żądać żadnych opłat za obecność przy porodzie bliskiej osoby (może żądać tego typu opłat tylko wtedy, gdy obecność takiej osoby powodowałaby koszty dla szpitala).   4. Masz prawo być aktywna podczas porodu Masz prawo przyjmować w czasie porodu pozycje, które są dla ciebie wygodne i przynoszą...

ciezarna-w-oczekiwaniu-na-porod
Fotolia
Aktualności
Prowadzenie ciąży u położnej, a nie ginekologa – dobra zmiana?
Czy chętnie prowadziłybyście swoją ciążę wyłącznie u położnej, a nie ginekologa? Właśnie zmieniły się przepisy. Sprawdźcie koniecznie jak i czy to dobra zmiana.

Najważniejsza jest położna Świeżo upieczone ciężarne zawsze pytają mnie o to samo: „Którego ginekologa polecasz i z którego szpitala?” A ja zawsze odpowiadam: „Najważniejsza jest położna! Wybierz dobrą położną lub szpital, który słynie z dobrych położnych” . Dlaczego? Bo jeśli ciąża przebiega prawidłowo, jest tzw. ciążą fizjologiczną, bez powikłań, lekarz nie jest niezbędny. W czasie porodu, jeśli nie ma komplikacji, poród prowadzi położna , a lekarz pojawia się tylko sporadycznie. Jeśli akurat trafisz z porodem na jego dyżur to dobrze, ale w praktyce raczej rzadko się to zdarza. To położna przyjmie poród i będzie przez większość czasu z tobą. Bezpłatne prowadzenie ciąży u położnej Do tej pory można było prowadzić ciążę u położnej, ale odpłatnie i bez możliwości kierowania na badania (np. krew, mocz). Od stycznia 2017 można prowadzić ciążę wyłącznie u położnej w ramach NFZ. Zmianę wprowadza zarządzenie nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.  Zapis o możliwości prowadzenia ciąży przez położną znajdziemy również w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej. Bezpłatna opieka położnej - w praktyce? Według standardów opieki okołoporodowej ginekolog prowadzący ciążę, obowiązkowo kieruje ciężarną między 21. a 26 tygodniem ciąży do położnej POZ. A wówczas położna obejmuje kobietę opieką. Położna prowadzi ciążę na tych samych zasadach, co ginekolog - taka dama liczba wizyt, takie same badania. Położna prowadząca...

Kobieta w ciąży u lekarza
Fotolia
Prawo i finanse
11 nowych praw kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu. Czy je znasz?
Czas, kiedy lekarz decydował o porodzie, minął. Kobieta będzie wiedzieć, co ją czeka w czasie ciąży, porodu, połogu i do czego ma prawa. Czy tak się rzeczywiście stanie?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, prezentując w kwietniu projekt nowych standardów opieki okołoporodowej zapowiadał, że minął czas, kiedy o porodzie decydował lekarz. – Pacjent jest partnerem, a okres ciąży, porodu, połogu jest szczególnie ważny dla takiego partnerstwa. Żeby jednak partnerstwo było możliwe, młoda mama musi być dobrze wyedukowana i musi wiedzieć, do czego ma prawa – mówił minister. Od stycznia 2019 r. mają obowiązywać nowe standardy opieki okołoporodowej. Co ma się zmienić? Sprawdź, do czego każda kobieta w ciąży, w czasie porodu i połogu będzie mieć prawo. 1. Poród mniej zmedykalizowany, bardziej naturalny Standard zaleca opiekę nad matką i noworodkiem, przy jednoczesnym położeniu nacisku na ograniczenie niezbędnych interwencji medycznych, w szczególności: amniotomii indukcji porodu stymulacji czynności skurczowej podawania opioidów nacięcia krocza cięcia cesarskiego podawania mleka modyfikowanego  W Polsce ponad 40 proc. porodów jest zakończonych przez cesarskie cięcie : większość z nich nie jest wykonywanych z powodów medycznych. Cesarskie cięcie nie jest obojętne ani dla kobiety, ani dla dziecka - badania pokazują, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie częściej np. cierpią na alergię. Mniej cięć cesarskich będzie możliwe, jeśli każda kobieta, która będzie chciała, będzie miała możliwość znieczulenia do porodu.  2. Metody łagodzenia bólu Według nowych standardów opieki okołoporodowej każda kobieta jeszcze w czasie ciąży ma być informowana o metodach łagodzenia bólu podczas porodu. Powie jej o tym położna lub lekarz opiekujący się ciążą. Każda kobieta będzie też mogła przed porodem odwiedzić szpital, w którym chce rodzić i zapytać, czy jest możliwe znieczulenie do porodu . M.in. kierując się dostępnością do znieczulenia, będzie mogła wybrać szpital, w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz