Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pozycje do porodu
Adobe Stock
Lekcja 9

Pozycje do porodu: najlepsze pozycje do rodzenia (wertykalna, kuczna, kolankowo-łokciowa i inne)

Pozycje do porodu – te, które są najlepsze dla kobiety – nie pokrywają się z tą, która jest najwygodniejsza dla personelu szpitala, czyli pozycją leżącą. Jednak to rodząca ma prawo decydować, jaka pozycja porodowa będzie dla niej najlepsza. Często wybiera więc pozycję wertykalną lub kolankowo-łokciową.


Inne pozycje do porodu polecane są na pierwszy, a inne na drugi okres porodu. Nie ma wśród nich pozycji leżącej na plecach, którą znamy z filmów i szpitali. Wszystko dlatego, że jest ona najgorszą z możliwych – zamiast kobiecie ułatwiać poród, czyni go komfortowym wyłącznie dla personelu medycznego. Dlatego warto znać różne najlepsze pozycje do rodzenia i wybierać takie, które przynoszą ulgę przyszłej mamie i jednocześnie ułatwiają jej wydanie dziecka na świat. Nie istnieje jedna pozycja do porodu, która odpowiadałaby wszystkim rodzącym, ale daje się zauważyć pewne prawidłowości. 

Spis treści:

Rodzaje pozycji do porodu

Pozycje do porodu są różne, nie musisz rodzić na leżąco. To, w jakiej pozycji będzie ci wygodnie rodzić, zwykle podpowiada instynkt. Mówią o tym kobiety, które ułożono do porodu tradycyjnie na łóżku. W pewnym momencie pojawiało się odczucie, że jest im bardzo niewygodnie i muszą wstać. Jeśli mogły zmienić pozycję do porodu i np. uklęknąć, skurcze stawały się mniej bolesne, a poród przyspieszał. Dlatego w szkołach rodzenia przyszłe mamy poznają najlepsze pozycje do porodu, które warto wykorzystać w kolejnych etapach narodzin dziecka.

Na porodówce zachowuj się więc swobodnie. Nie wstydź się kucać, klękać czy siadać na piłce. Jeśli w pokoju porodowym znajdują się drabinki, materac, stołek porodowy czy piłka, wykorzystaj je, szukając takiej pozycji, w której łatwiej zniesiesz nasilające się skurcze. Ulgę może przynieść kąpiel lub prysznic. Ciepła woda rozluźnia mięśnie, osłabia ból (ale nie u wszystkich kobiet) i przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy. To, jaką pozycję do porodu przyjmiesz, może mieć duży wpływ na twój komfort, a nawet na czas trwania samego porodu. Musisz wiedzieć, że decyzja, jak chcesz urodzić swoje dziecko (jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań), należy do ciebie.

Strach przed porodem – jak sobie z nim radzić? Wyjaśnia Jeannette Kalyta

Pozycje wertykalne (poród wertykalny)

Rodzenie w pozycji wertykalnej (pionowej) można porównać do schodzenia z górki. Dziecku pomagają w wydostaniu się na świat nie tylko skurcze twoich mięśni, ale także siła ciążenia, dzięki której przesuwa się ono w dół. Warto mieć takiego sojusznika podczas porodu. Na tym nie kończą się zalety pozycji wertykalnej. Gdy kucniesz lub klękniesz, powiększa się średnica miednicy i tym samym droga, którą dziecko ma do pokonania, staje się szersza. W pozycji pionowej rzadziej dochodzi do pęknięcia krocza – tkanki mogą się rozciągać równomiernie podczas przechodzenia główki.

Pozycja kolankowo-łokciowa

Kobiety, które spodziewają się narodzin dużego dziecka, instynktownie wybierają pozycję kolankowo-łokciową –  w niej bowiem barki dziecka łatwiej przedostają się na świat. Ta pozycja to nic innego jak pozycja na czworaka. Jest idealna, ponieważ opóźnia opuszczanie się  dziecka w kanale rodnym i daje wytchnienie.

Poród w pozycji leżącej

Poród na leżąco nie jest zgodny z naturą. Przed narodzinami dziecko jest ułożone w brzuchu pionowo główką w dół. Gdy leżysz, dziecko leży razem z tobą. Skurcze, które przesuwają je w stronę szyjki macicy, są mniej efektywne. Rodzenie przebiega wtedy wolniej i wymaga większego wysiłku, bo rodzącej nie pomaga siła ciążenia ziemskiego. O wygodzie w tej pozycji może mówić jedynie osoba przyjmująca poród.

Najlepsze pozycje do porodu: I okres

Pierwszy okres porodu, który składa się z dwóch faz, trwa od momentu pojawienia się skurczów do osiągnięcia przez szyjkę pełnego rozwarcia. To może zająć nawet 6 godzin.

  • Staraj się jak najwięcej stać, chodzić i  kucać. Pod wpływem siły ciążenia główka dziecka mocniej będzie naciskać na szyjkę macicy, więc szybciej zacznie powiększać się rozwarcie.
  • Nie kładź się i nie siadaj, bo to może wydłużyć poród. Nawet jeśli czujesz się bardzo zmęczona, staraj się chodzić lub stać, wspierając się na partnerze.
  • Uklęknij, gdy boli. Na czworakach łatwiej zniesiesz ból w okolicy krzyżowej, który pojawia się podczas skurczów. Możesz także oprzeć się na dużym worku, krześle czy kilku poduszkach tak, by partner mógł masować ci plecy i ramiona. Ulgę przyniesie też balansowanie biodrami.

Najlepsze pozycje do porodu: II okres

Drugi okres porodu trwa od pełnego rozwarcia do narodzin dziecka, czyli około 1-2 godziny.

  • Pozycja kuczna do porodu. Ta pozycja sprawi, że będziesz czuć się stabilnie, rozluźnisz mięśnie krocza i przyspieszysz wypychanie główki. Przy takim ułożeniu ciała dziecko będzie lepiej dotlenione.
  • Jeśli chcesz, połóż się na boku. Niekiedy kobiety robią to spontanicznie. Choć ta pozycja nie pozwala w pełni wykorzystać siły ciążenia, sprawia, że maleje ucisk na kość krzyżową. Dolegliwości stają się słabsze.
  • Usiądź. Pozycja półsiedząca zapewnia mocne oparcie pleców i nóg.
  • Zejdź do parteru, do pozycji kolankowo-łokciowej. Możesz to zrobić, jeśli II okres porodu przebiega gwałtownie.

Zmiany pozycji podczas porodu

W zmianach pozycji do porodu nie ma nic dziwnego. To naturalne, że najpierw będziesz chciała stać lub klęczeć, potem zdecydujesz się na siedzenie, np. na piłce, a rozwiązanie nastąpi, gdy ukucniesz. Przybieranie takich pozycji porodowych to powrót do dawnych sprawdzonych metod – kobiety w ten sposób rodziły od najdawniejszych czasów. Jeśli chcesz pójść w ich ślady, bez obaw rób to, co dyktuje ci ciało. Rolą lekarza lub położnej jest pomóc ci w narodzinach dziecka. Nie bądź bierna i nieufna, współpracuj z nimi i śmiało mów o swoich potrzebach. Na tym właśnie polega poród aktywny.

Zobacz też:

ból porodowy
Adobe Stock
O porodzie
Czy poród boli? Do czego można porównać ból porodowy?
To, czy poród boli, zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest nastawienie kobiety do porodu. Ból porodowy wywołany jest przez rozciąganie się mięśni, ucisk nerwów w kręgosłupie lędźwiowym, skurcze macicy oraz główka dziecka, która umieszcza się w kanale rodnym. Poród może najbardziej boleć podczas skurczów partych, a bol ten można porównać do ataku kolki nerwowej lub rodzenia kamienia nerkowego.

Strach przed bólem jest potrzebny – chroni przed urazami, których może doznać ciało i dusza. Ale dlaczego boli poród, skoro jego przyczyną nie jest uraz, ale narodziny dziecka? Przedłużenie gatunku nie powinno być przecież bolesnym wydarzeniem. Fakty na temat tego, czy poród boli i jak, ustalamy z dr n. med. Preeti Agrawal, ginekologiem położnikiem  z Integrative Medical Center we Wrocławiu. Spis treści:   Czy poród boli? Co boli podczas porodu Jak boli poród Do czego można porównać ból porodowy Jak boli poród w kolejnych fazach porodu Jak przygotować się do porodu, żeby bolało mniej Czy poród boli? Czytałaś książkę Jürgena Thorvalda „Stulecie ginekologów"? Jest tam taki fragment, w rozdziale o łagodzeniu bólu porodowego, w którym kobieta rodziła naturalnie bez jęków i krzyków. Gdy dziecko przyszło na świat, zapytano ją: czy poród cię nie bolał? Na co ona odpowiedziała: A powinien boleć? To doskonale pokazuje, co ginekolodzy odkryli: odczuwanie bólu porodowego uzależnione jest od tego, jakie oczekiwania wobec przebiegu porodu ma kobieta. Jeśli jest przekonana, że to bardzo bolesne doświadczenie, prawdopodobnie oceni ból porodowy na bardzo duży. Jeżeli natomiast nie będzie przerażona czekającym ją „cierpieniem’’, jest spora szansa, że oceni ból na całkiem znośny. Ból odczuwają mocniej osoby zalęknione, a także te, które czują się niekomfortowo, nie są otoczone opieką, nie mogą liczyć na wsparcie. W sytuacji zagrożenia wydziela się adrenalina, hormon, który może zahamować postępy porodu . Jeśli jesteś dobrze przygotowana do narodzin dziecka, czujesz się bezpiecznie, nic cię nie zaskakuje, masz zaufanie do personelu medycznego i towarzyszących ci osób, ból jest mniejszy . Twój organizm może bez przeszkód wydzielać inny hormon ...

przebieg porodu, fazy porodu
Adobe Stock
Poród naturalny
Przebieg porodu – etapy i fazy porodu naturalnego
Przebieg porodu u każdej kobiety może wyglądać nieco inaczej ze względu na jej uwarunkowania fizjologiczne, czy to, który raz rodzi. Poród naturalny dzieli się na kilka etapów, a każdy z okresów porodu – od czasu rozwarcia do urodzenia łożyska – może się różnić czasem trwania u poszczególnych kobiet.

Jak przebiega poród naturalny? Dzieli się on na kilka etapów – mogą one łącznie trwać kilka godzin albo nawet ponad dobę. Powinnaś jak najwięcej wiedzieć o kolejnych okresach i składających się na nie fazach porodu. Dzięki temu będziesz umiała lepiej sobie poradzić podczas rodzenia i zrozumieć, co się dzieje z twoim ciałem w danym momencie. Spis treści:   Przebieg porodu: etapy i fazy I okres porodu - rozwarcie szyjki macicy II okres porodu - parcie III okres porodu - urodzenie łożyska lV okres porodu Jak złagodzić ból w czasie kolejnych faz porodu? Do jakich komplikacji może dojść podczas porodu? Przebieg porodu: etapy i fazy porodu                                                               Etapy porodu obejmują przemiany, jakie następują w ciele rodzącej od początku rozwierania się szyjki macicy do urodzenia dziecka i wydalenia łożyska. Składają się na nie 4 okresy i 2 fazy porodu. Najdłuższa część porodu przypada na fazę utajoną w pierwszym okresie porodu, najtrudniejsza do zniesienia na fazę aktywną. Co trzeba o nich wiedzieć?                                                                 OKRES PORODU ILE TRWA? JAK...

Poród: ważne pytania i odpowiedzi
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Ważne pytania na temat porodu. Ciebie też nurtują!
Przed porodem z pewnością codziennie zastanawiasz się, jak to będzie wyglądać, czy będziesz umiała rozpoznać objawy i jak bardzo bolą skurcze porodowe. Odpowiadamy na te i inne ważne pytania związane z porodem. Zobacz!

Jesteś już w trzecim trymestrze ciąży i poród zbliża się wielkimi krokami , a wraz z nim coraz więcej pytań i niepewności? Spokojnie, na pewno świetnie sobie poradzisz, a stres w tym momencie nie jest wskazany. A jeśli tak jak większość przyszłych mam, ciebie też zastanawiają pewne kwestie związane z porodem, przeczytaj nasze wskazówki. Objaśniamy wszystkie istotne sprawy! Jak uniknąć przedwczesnego porodu? Ryzyko urodzenia dziecka przed terminem jest wyższe, jeśli ciąża jest zagrożona albo na świat ma przyjść nie jedno, a więcej dzieci. W wielu przypadkach jednak to od przyszłej mamy zależy, czy uda jej się donosić ciążę, czy też nie. Aby uniknąć zbyt wczesnych narodzin dziecka, powinna m.in.: unikać palenia papierosów i picia alkoholu, unikać stresu, dobrze się odżywiać, unikać nadmiernego wysiłku, starać się nie narażać na powstawanie infekcji intymnych. Ważny jest też wiek przyszłej mamy . Kobiety poniżej 17. lub powyżej 40. roku życia częściej rodzą wcześniaki. Co zrobić, jeśli poród się opóźnia? Termin porodu wyznaczony na początku ciąży jest datą umowną. Jedynie 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w planowanym terminie. Czasami ten dzień znacznie się opóźnia, co powoduje zniecierpliwienie przyszłej mamy. Może wówczas skorzystać z metod przyspieszających poród , takich jak stymulacja brodawek i piersi , akupresura, czy… seks. Jeśli jednak okazują się one nieskuteczne, a badania KTG nie wskazują na konieczność wywołania porodu, wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość. W szczególnych wypadkach lekarz może zdecydować o konieczności indukcji porodu . Można to zrobić za pomocą podania ciężarnej kroplówki z oksytocyną lub wykonując zabieg przerwania błony pęcherza płodowego. Nie należy jednak wywoływać porodu wyłącznie dla wygody, np. dlatego, że ciężarna chciałaby, by...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz