Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
oszczędzanie, pieniądze, świnka skarbonka
Panthermedia
Prawo i finanse

Jak żyć oszczędniej – analiza wydatków 3 rodzin i rady finansisty jak mniej wydawać

Poprosiliśmy trzy rodziny, by opowiedziały nam wszystko o swoich finansach. Jak i gdzie kupują? Na co wydają najwięcej? Ich wydatki przeanalizował finansista. Podpowiada, jak można żyć oszczędniej.

Przedstawiamy 3 różne rodziny z różnymi dochodami. Jak wszyscy, nasi bohaterowie, chcieliby mniej wydawać i oszczędzać. Dlatego opowiedzili nam wszystko o swoich finansach. Przeanalizował to specjalista z portalu Money.pl. Oto jego wnioski i rady, jak mniej wydawać i mieć więcej pieniędzy na koncie (lub mniejsze długi).
 

Wydatki Rodziny 1  (Państwo Rozsądni)

Magda ma stałą pensję, a jej mąż prowadzi własną działalność i zarabia raz na jakiś czas większą sumę. Mają dwuletniego synka. Mieszkają w wynajętym mieszkaniu. Mają do dyspozycji 3,5–4 tys. zł miesięcznie, ale bywa różnie, bo są lepsze i gorsze miesiące. Stałe wydatki (wynajem mieszkania, rachunki, żłobek, paliwo) to w ich przypadku ok. 2300 zł.
– Byłoby nieźle, ale nie mamy własnego mieszkania, dlatego naszą sytuację oceniam jako ciut poniżej przeciętnej – mówi Magda. Oboje z mężem planują wydatki, sprawdzają rachunki, itd. Ale też odmawiają sobie czegoś, czego potrzebują. – Mamy wyrobione nawyki, wiemy, co się opłaca, a co nie. Nie tylko dla oszczędności, ale i ze względu na ekologię nie zapalamy wszystkich świateł, przykręcamy kaloryfery, gdy wychodzimy, mamy energooszczędne żarówki. Policzyliśmy nawet, czy bardziej opłaca się korzystać z czajnika elektrycznego czy zwykłego. Okazało się, że wychodzi prawie na to samo, więc postawiliśmy na wygodę.
Poza tym o wydatkach mówią tak:

 • Wydatki na dziecko
  Stawiamy na to, by ubranie było wygodne, praktyczne i ładne, a to, czy jest ze sklepu czy używane, nie ma dla nas większego znaczenia. Zawsze kupujemy nowe buty. Nasz synek ma sporo zabawek, także edukacyjnych. Kupujemy je również bez okazji, ale nie są to jakieś zawrotne ilości – mówi Magda. Starają się korzystać z państwowej służby zdrowia, ale jeśli jest potrzeba (trzeba wezwać lekarza do domu albo są długie kolejki do specjalistów) po prostu płacą.
 • Wydatki na jedzenie
  Żwyność kosztuje nas około 1040 zł. Staramy się robić zakupy w dyskontach, czasem w supermarketach, zwracamy jednak uwagę nie tylko na ceny, ale i na jakość. Rzadko jadamy na mieście, ale nie z oszczędności, zwyczajnie tak wolimy. Nie kupuję też np. gotowych soków, wszystko przygotowuję w domu – wyjaśnia Pani Rozsądna.
 • Pozostałe wydatki
  Mąż Magdy najchętniej chodziłby ciągle w tym samym, ona kupuje ciuchy w zależności od potrzeb. – Nie mam ulubionych marek, jeśli coś mi się podoba i mogę sobie na to pozwolić, kupuję, a jeśli znajdę coś ciekawego w secondhandzie, kupuję i tam. Sporo wydajemy na porządne, skórzane buty, bo są zdrowsze, ładniejsze i w ostatecznym rozrachunku bardziej opłacalne: wystarczają na dłużej. Rzeczy do domu? Nie przesadzają z tym, bo mieszkają w wynajętym mieszkaniu i nie mogą obrastać przedmiotami. Nic nie wydają na elektroniczne gadżety, np. nowe modele telefonów. – Zbieramy na własne mieszkanie lub dom, dlatego staramy się ograniczać bieżące wydatki. Nie udaje się nam odkładać stałej kwoty co miesiąc, ale odkładamy wszystko, co zostanie na koniec miesiąca oraz wszelkie nadwyżki (np. większy wpływ gotówki).
  Polecamy też: Własne mieszkanie? To nie musi być trudne!
   

Opinia naszego eksperta o wydatkach rodziny 1

Magda i jej mąż bardzo racjonalnie gospodarują pieniędzmi, trudno więc namawiać ich do cięcia wydatków. Co mógłbym zaproponować?

 • Trwałe, markowe zabawki są bardzo drogie, warto więc kupować je z drugiej ręki, np. na aukcjach internetowych. Są mniejszym obciążeniem, a mogą długo służyć dziecku.
 • Przy nieregularnych dochodach trudno zaproponować plan systematycznego oszczędzania dla dziecka, jednak mieszkanie czy dom to dobra motywacja, aby podjąć wysiłek. Tym bardziej że bez oszczędności trudno myśleć o kredycie hipotecznym (niemal wszystkie banki oczekują od klientów wkładu własnego). Warto przyjąć zasadę, że odkładamy określony procent od zarobionych pieniędzy. Chudy miesiąc? Odkładamy mało. Przyszedł przelew po intratnym zleceniu? Odkładamy kilka tysięcy złotych.

Zobacz też: Jak wydają Rozważny i Romantyczna
oraz jak wydaje Rodzina Spontaniczna

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Kontrole wydatków 500 plus
fotolia
Aktualności
500 plus: Ruszają kontrole sprawdzające, na co rodzice wydają pieniądze!
Rodziny otrzymujące pieniądze z programu 500 plus mogą spodziewać się kontroli. Urzędnicy sprawdzają, na co zostały wydane pierwsze dofinansowania.

500 plus – ruszają kontrole Urzędnicy mają prawo zapytać rodziny otrzymujące świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus o dokumenty potwierdzające, no co wydali otrzymane pieniądze. Kontrole te będą dotyczyły rodzin dysfunkcyjnych , czyli tych, w których występuje problem z alkoholem bądź innymi używkami.  Rodziny otrzymujące dofinansowanie zobowiązane są do wydawania go na realizację potrzeb swoich dzieci, czyli na zakup odzieży, żywności, artykułów szkolnych czy kursów językowych dla dzieci. Anonimowy donos sąsiadów o tym, że rodzice marnują pieniądze, może zwiększyć prawdopodobieństwo kontroli.  W przypadku, gdy urzędnicy wykryją wydatki niezgodne z celem programu, wypłaty dofinansowania mogą zostać wstrzymane i zamienione na pomoc rzeczową.  - (...) pracownik socjalny po rozpoznaniu sytuacji rodziny może podjąć decyzję o zamianie wysokości świadczenia wypłacanego w formie pieniężnej na pomoc rzeczową bądź usługę. Może opłacić żłobek, przedszkole, obiady, zapłacić za dodatkowe zajęcia edukacyjne - tłumaczy minister Rafalska. - Nie chcemy w jakikolwiek sposób ingerować w decyzje rodziny. Zastrzeżenie zgodnie z przeznaczeniem dotyczy rodzin patologicznych, gdzie okazałoby się, że świadczenie nie jest w ogóle wydawane na zaspokojenie potrzeb rodziny, a np. na alkohol, więc wtedy jest uprawnienie ośrodków pomocy społecznej do ingerencji. Zamiany świadczenia pieniężnego na świadczenie rzeczowe. Natomiast nikt nie będzie sprawdzał, czy te pieniądze są wydane na kino, wycieczkę, buty, czy mieszkanie – mówił w lutym tego roku Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Program 500 plus rozpoczął się w kwietniu tego roku, a już pojawiły się pierwsze problemy z wypłatami świadczeń . Wnioski o dofinansowanie złożyło prawie 2,5 mln rodzin, z czego 1 mln  wciąż nie otrzymało wypłaty....

oszczędzanie, świnka skarbonka, pieniądze
Fotolia
Prawo i finanse
Od czego zacząć oszczędzanie?
Każdy z nas o czymś marzy... o dalekich podróżach, remoncie mieszkania, nowej torebce, deskorolce czy komputerze. Niestety nie zawsze wiemy, skąd wziąć pieniądze, by te marzenia zrealizować. Tymczasem najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest oszczędzanie.

Od czego zacząć oszczędzanie? To zabrzmi zabawnie, ale przede wszystkim od... przekonania siebie, że możemy oszczędzać . Bardzo często szukamy wymówek. Myślimy, że nasz budżet jest tak napięty, że nie da się wygospodarować żadnych dodatkowych pieniędzy, bo wiązałoby się to z dużymi wyrzeczeniami. Czy rezygnacja z samochodu, gdy wybieramy się do pobliskiego sklepu po drobne zakupy, to takie duże wyrzeczenie? Nie. Być może rzeczywiście nie będzie nas stać od razu na remont mieszkania czy wymarzone prezenty dla rodziny, ale na oszczędzanie stać nas zawsze. Czy oszczędzanie to rezygnacja z wydawania pieniędzy? Nie! To często popełniany błąd przez osoby, które zaczynają oszczędzać. Wydaje im się, że muszą rezygnować z zakupów, bo tylko w ten sposób mogą odłożyć trochę pieniędzy . W oszczędzaniu chodzi przede wszystkim o... robienie przemyślanych zakupów (tzn. o nieuleganie chwilowym zachciankom czy handlowym trickom). Nie zawsze promocja "2 w cenie 1" to atrakcyjna dla nas oferta. Zakupy naprawdę mogą sprawiać nam przyjemność, pod warunkiem, że będą odpowiadać bieżącym potrzebom rodziny. Oszczędzanie to nie wyrzeczenie Oszczędzanie to środek, który pomaga w realizacji konkretnego celu, a nie wyrzeczenie . Jak wynika z badań, 40% osób, które zdecydowały się na oszczędzanie, już po dwóch miesiącach przestaje traktować to zadanie jako wyzwanie, a zaczyna rozpatrywać w kategorii pożytecznego nawyku. Im więcej członków rodziny włączy się do akcji oszczędzania , tym szybciej uda się odłożyć większe pieniądze na wymarzony cel. Przykład? Córki jednej z naszej czytelniczek w ciągu kilku miesięcy wspólnie odłożyły na trampolinę do ogrodu. Gdyby odkładała na ten cel tylko jedna dziewczynka, ten czas wydłużyłby się do kilkudziesięciu miesięcy.   Wyznaczanie sobie celu to konieczność By oszczędzanie było...

ile kosztuje dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Ile kosztuje dziecko w 2022 roku – ile trzeba wydać na utrzymanie dziecka miesięcznie i do 18. roku życia?
Mało kto myśli, ile kosztuje dziecko, jeszcze przed jego narodzinami. Dopiero po porodzie do rodziców dociera, że to ogromne wydatki! Jakie dokładnie? Niejeden złapie się za głowę, bo miesięczne utrzymanie dziecka w 2022 roku to spora część przeciętnej pensji. A utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje nas tyle, co zakup mieszkania.

Ile kosztuje dziecko – to pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców. Dobrze się przygotujcie, bo szykowanie się do narodzin pochłonie niezłą sumkę. Później, z każdym rokiem będziecie potrzebować miesięcznie coraz więcej pieniędzy, by w końcu na całe utrzymanie dziecka do 18. roku życia wydać tyle, co na kawalerkę. Brzmi mało optymistyczne? Na szczęście rodzicielstwo ma też inne, o wiele piękniejsze odsłony i nie wszystko można przeliczać na pieniądze. Ile kosztuje dziecko w 2022 roku? Wydatki na dziecko zaczynają się, jeszcze zanim urodzisz. Jak wynika z deklaracji polskich rodziców, koszty związane z przebiegiem ciąży oraz przygotowaniami do przyjścia dziecka na świat to średnio wydatek ok. 8,5 tys. złotych . Od tego momentu będziesz potrzebować dużo pieniędzy. Niestety, z każdym rokiem utrzymanie dziecka będzie pochłaniać coraz więcej. Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt utrzymania i wychowania jednego dziecka w Polsce w 2022 roku wynosi 265 tys. zł , a dwójki dzieci – 439 tys. zł . Jeśli zaś dziecko pozostaje na utrzymaniu rodziców również w okresie studiów, muszą oni liczyć się z kolejnym wydatkiem. Koszt utrzymania dziecka to wydatek porównywalny z ceną mieszkania w dużym mieście w Polsce. W ciągu ostatniego roku koszty utrzymania dziecka wzrosły o 4,3 proc. Wiąże się to ze spadkiem konsumpcji ilościowej (kupujemy mniej niż rok temu). Gdybyśmy kupowali tyle samo, co w 2021 roku, to koszt wychowania jednego dziecka  w kwietniu 2022 roku wzrosłyby aż do 300 tys. zł. Ile kosztuje utrzymanie dziecka? Utrzymanie dziecka do 18. roku życia generuje olbrzymie koszty przede wszystkim ze względu na koszty żywności, mieszkania i edukacji. Za co konkretnie płacimy? Urodzenie dziecka niemal automatycznie oznacza: zwiększenie rachunków za prąd,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz