Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
akcja Lepszy poród
mat. prasowe akcji Lepszy poród
Prawo i finanse

Pierwsze badanie praw rodzących kobiet – wypełnij ankietę

Czy szpitale położnicze przestrzegają praw kobiet rodzących? Ruszyło pierwsze badanie przestrzegania standardów okołoporodowych w ramach akcji Lepszy Poród.

13 listopada 2014 roku ruszyło pierwsze w Polsce badanie, które ma sprawdzić, jak często na polskich porodówkach dochodzi do łamania praw rodzących kobiet. Badanie wykaże także, jak wiele z kobiet odebrało swoje porody jako negatywne, traumatyczne doświadczenie.

– Podstawowe badanie obejmuje okres od 2012 roku, w którym w Polsce wprowadzono „Standardy Postępowania Medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej  nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem”. Do tej pory nie było monitorowane czy opisane w dokumencie standardy okołoporodowe są przestrzegane w szpitalach położniczych – mówi inicjatorka akcji, Karolina Piotrowska, psycholog, mama dwóch synów.

Ankietę mogą wypełnić również mamy, których poród odbył się po 2005 roku. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy wprowadzenie dokumentu przyniosło jakieś zmiany.

Ankieta została stworzona w ramach akcji Lepszy Poród, która walczy o godne i pełne szacunku traktowanie kobiet na porodówkach. Akcja ruszyła w październiku i w ciągu zaledwie półtora miesiąca zdobyła wielką popularność i udowodniła, że problem nadużyć wobec rodzących jest bardzo wielki.

Uczestniczki akcji publikują na Facebooku kartki z opisem ich doświadczeń porodowych. Pojawiło się wśród nich wiele opisów przykrego naruszania praw kobiet i poruszających sytuacji, w obec których nie wyciągnięto konsekwencji. W ramach akcji są także zbierane podpisy pod petycją „Stop łamania prawa na porodówkach" . Organizatorki inicjatywy Lepszy Poród postanowiły zbadać jak dużym jest to problemem, żeby uświadomić adresatom petycji i opinii publicznej, że należy pilnie zająć się realnym podwyższeniem w Polsce standardów opieki okołoporodowej.

Żeby wziąć udział w badaniu wystarczy wypełnić anonimową ankietę na stronie internetowej akcji Lepszy poród: www.lepszyporod.pl

Obejrzyj galerię kartek z opisami porodów: Szokujące wyznania mam!

Więcej kartek z opisem doświadczeń kobiet podczas porodu znajdziecie na fanpejdżu Lepszy Poród.

Porodówka: tu są łamane nasze prawa! – mówi szefowa Fundacji Rodzić po Ludzku

Jak się rodzi w Polsce
AdobeStock
Aktualności
„Macnę sobie…”, „Nie drzyj się…” – na porodówkach wciąż brak szacunku dla kobiet! [RAPORT]
Najnowszy raport Fundacji Rodzić po Ludzku o rodzeniu w Polsce jednak szokuje. I nawet jeśli opisane w nim sytuacje nie zdarzają się wszędzie i codziennie, to bezdyskusyjnie nie powinny się zdarzyć nigdy! Niektóre wyniki badania napawają jednak nadzieją.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 14.0px Helvetica} Raport z monitoringu oddziałów położniczych przygotowany przez Fundację Rodzić po Ludzku nie pozostawia złudzeń – na porodówkach wciąż nie dzieje się dobrze, łamane jest prawo rodzącej m.in. do zachowania godności i intymności . Niektóre z nas są poniżane, nie jesteśmy informowane o procedurach medycznych, nie daje się nam możliwości wyrażenia zgody na zabiegi, np. nacięcie krocza, a także bez pytania podaje się nowo narodzonym dzieciom mleko modyfikowane . – W polskich szpitalach położniczych wciąż łamane jest prawo – podkreśla Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku i członkini zespołu merytorycznego badania. – Niestety, obowiązujące od 2012 roku we wszystkich placówkach położniczych w Polsce Standardy Opieki Okołoporodowej są wdrażane bardzo powoli – dodaje. Co zbadała fundacja? Fundacja Rodzić po Ludzku, która od ponad 22 lat monitoruje przestrzeganie praw w opiece okołoporodowej , po raz kolejny pokazuje, jak wygląda opieka w szpitalach położniczych w Polsce . Tym razem zapytała kobiety. Informacje zebrano od blisko 10 tysięcy młodych mam , które urodziły w 2017 roku oraz w styczniu i lutym 2018 roku. W badaniu szczególnie starano się pogłębić temat relacji personel medyczny – kobieta . W ten sposób powstał starannie opracowany przez socjolożkę dr Antoninę Doroszewską raport z monitoringu oddziałów położniczych pod nazwą „Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet”.  Jak kobiety oceniają swoje porody? W raporcie liczb jest naprawdę wiele… I niemal każda przybija, bo jest za duża. Choć ostatecznie...

akcja Lepszy poród
mat. prasowe akcji Lepszy poród
Mama
W trosce o lepszy poród – zapraszamy na spotkanie!
W sobotę 7 marca odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach akcji Lepszy Poród. W jego ramach: filmy, warsztaty dla mam, prelekcje ekspertów od porodu, psychologii i karmienia piersią. Poznaj szczegółowy plan wydarzenia.

7 marca  w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie organizowane przez inicjatywę Lepszy Poród oraz SWPS. Wstęp wolny! Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wyniki badania dotyczącego stosowania chwytu Kristellera w Polsce. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach dla kobiet w ciąży, mam i ojców, oraz spotkaniach z psychologami, ekspertami od karmienia piersią i porodu. Odbędzie się również prelekcja filmów „Porodowy biznes” i „Breastmilk”, które do tej pory nie były prezentowane w Polsce. Tego dnia będzie można zobaczyć wystawę kartek z akcji LepszyPoród oraz prac projektu Ciepły Mokry Aksamit. – Przez cały dzień będzie możliwość podpisania petycji „Stop łamania prawa na porodówkach” i wypełnienia ankiety dotyczącej doświadczeń okołoporodowych, oraz naruszania praw kobiety rodzącej. Dla dzieci będzie dostępna sala zabaw – mówi Karolina Piotrowska, psycholożka i organizatorka akcji Lepszy poród. Sprawdź szczegółowy plan wydarzenia: Sala filmowa 11.00 - 13.00 pokaz filmu „Porodowy biznes” wraz z prelekcją Beaty Kołodzieczyk ze Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni 13.00 – 14.00 Co wspomaga rozwój więzi między matką i dzieckiem a co ją zakłóca – prowadzi Justyna Dąbrowska, psycholog, psychoterapeuta, pracująca w Laboratorium Psychoedukacji 14.00 – 15.00 Trudne emocje u dziecka (2-4lata) – prowadzi Joanna Stroemich, psycholog, psychoprofilaktyk i psychoterapeuta, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy SWPS w Poznaniu 15.00 – 15.45 Prawo w opiece okołoporodowej– prowadzi Agata Mirosław-Rak, prawniczka, członkini Stowarzyszenia Od pasa w dół 16.00 - 18.00 pokaz filmu „Breastmilk” wraz z prelekcją Agaty Aleksandrowicz z bloga Hafija.pl Aby zarezerwować...

poród
Fotolia
Prawo i finanse
Bez koszmaru na porodówce! – walczymy o lepsze porody
Żaden lekarz czy położna nie ma prawa mówić do rodzącej kobiety, żeby „się nie darła” albo by „pośpieszyła się z tym porodem”. Akcja Lepszy poród walczy o prawa rodzących kobiet.

Celem akcji Lepszy poród jest poprawienie opieki okołoporodowej i zwrócenie uwagi na fakt łamania praw kobiet na porodówkach. Organizatorki akcji podkreślają, że nie chcą straszyć kobiet porodem, ale przeciwnie: uświadamiać je, do czego mają prawo na oddziale położniczym. Każda z nas może dołączyć do akcji, np. wysłając kartkę z opisem swojego porodu albo  podpisując petycję do premier Ewy Kopacz o zmiany na porodówkach, zamieszczoną na stronie akcji www.lepszyporod.pl. Poród – to nie ból jest problemem Według matek, które dołączyły do  akcji, to nie ból porodowy jest najgorszy. O bolesnych skurczach łatwo się zapomina, ale raniące słowa albo upokarzające traktowanie zostają z nami na długo. – To było osiem lat temu, a ja do dziś pamiętam wszystko dokładnie. Słowa ginekologa, że mam się nie drzeć, bo przecież on wie, że to aż tak nie boli… Opinię położnej, że moje dziecko umrze, bo nie umiem je nakarmić. To nie była wina systemu, że mój pobyt w szpitalu wyglądał jak z koszmaru, ale wyłącznie, jak to się mówi, czynnika ludzkiego. Często słyszę o tym, że powodem błędów na porodówkach jest przemęczenie personelu medycznego i nawet potrafię zrozumieć położną, która pod koniec dyżuru nie umie się powstrzymać, żeby powiedzieć: „Ciszej”, ale jeżeli ktoś mówi: „Nie drzyj ryja” albo komentuje owłosienie łonowe, mówiąc, że za jego czasów goliły się tylko prostytutki, to już nie jest to kwestia przemęczenia czy niskich zarobków, ale absolutnego niedopasowania osoby do zawodu. Nie wierzę, że ten ktoś zmieni swoje nastawienie do rodzącej kobiety, gdy dostanie podwyżkę albo dodatkową osobę do pomocy – mówi Katarzyna Gręziak, jedna z organizatorek akcji „Lepszy poród”, mama trójki dzieci. Zgadza się z nią Hanna Banaś, mama rocznego synka, która na swoim blogu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak