Nowe przepisy w hotelach to część tzw. ustawy Kamilek Lex. Ma ona na celu ochronę dzieci przed przemocą ze strony dorosłych. Od dnia wejścia przepisów w życie, pracownicy hotelu nie mają prawa lekceważyć żadnych oznak, świadczących o tym, że dziecko może być ofiarą przemocy fizycznej, seksualnej czy psychicznej.

Reklama

Spis treści:

Nowe przepisy w hotelach: sprawdzą kim jesteś dla dziecka

Hotelarze już w 2023 roku brali udział w szkoleniach mających na celu wywiązanie się z nowych przepisów. Uczyli się jak rozpoznawać przejawy agresji i podejrzanego zachowania dorosłych wobec małoletnich.

Mimo to spora część pracowników hoteli przyznaje, że sprawdzanie relacji dorosły – dziecko nie będzie łatwe. Na przeszkodzie stoją m.in. przepisy RODO, kolidujące z nowymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Na łamach Gazety Krakowskiej, wielu z nich podkreśla też, że nigdy nie lekceważyli podejrzanych zachowań dorosłych wobec dzieci.

Zobacz także

Od kiedy obowiązują nowe przepisy w hotelach?

Pracownik hotelu ma obowiązek sprawdzić twoje relacje z dzieckiem (dziećmi) już od 15 lutego 2024 roku. Dotyczy to zarówno rodziców jak i dziadków oraz dalszych krewnych, a także opiekunów niespokrewnionych.

Zobowiązani do sprawdzania relacji dorosły – dziecko są nie tylko pracownicy recepcji, ale również animatorzy zabaw zajmujący się dziećmi w hotelach.

Jaka kara za nieprzestrzeganie przepisów?

Kto będzie odpowiadał za właściwe wywiązywanie się hotelarzy z nowych przepisów? Prezydenci miast lub wójtowie gmin, na których terenie znajduje się hotel. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji przepisów mogą oni nałożyć na hotel karę do 30 tys. złotych.

Źródło: Gazeta Krakowska

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama