Specjalnie, czyli jak?

Gdy słyszymy przymiotnik "specjalny", z reguły na myśl przychodzi nam coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Tymczasem w tym wypadku chodzi o kulturę osobistą i szacunek do odmiennego stanu. Skąd to wiemy? Potwierdzają to wyniki raportu. Ankietowani pytani: "Jakie specjalne prawa powinna mieć kobieta w ciąży?", na pierwszym miejscu wymienili obsługę poza kolejnością (20%). 19% pytanych uważa, że przyszła mama powinna lżej pracować, a 11%, że ta praca powinna także trwać krócej.

Reklama

Badani zwrócili także uwagę na to, że wypada ustąpić ciężarnej miejsce w środku komunikacji miejskiej i że wymaga ona łatwego dostępu do opieki medycznej (9%). Ponadto uczestnicy ankiety zwracali uwagę na konieczność zagwarantowania mamie możliwości powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim, pomocy w codziennych obowiązkach i... traktowania z szacunkiem. Jak to podsumować? Wyniki wydają się logiczne i naturalne. Tylko dlaczego zatem tak trudno wprowadzić je w życie?

Odmienne traktowanie

W jaki sposób powinna być traktowana kobieta w ciąży? Dwie najczęstsze odpowiedzi to życzliwie (10%) i z wyrozumiałością (9%). Inne odpowiedzi? Normalnie, ulgowo, łagodnie, dobrze, z troską – czyli de facto tak, jak na to zasługuje każdy człowiek. A jak jest naprawdę? Jak to wygląda w codziennym życiu? Zastanówcie się sami...

Czas na zmiany

Ciąża – magiczne dziewięć miesięcy. Okres zmian – hormony szaleją, spodnie się nie dopinają... A na pytanie "Czy kobieta w ciąży powinna zmienić swój sposób zachowania, ubierania, styl życia"? 61% ankietowanych odpowiada, że tak. Co mają na myśli? 81% z tych, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem, wskazało na konieczność rezygnacji z alkoholu i papierosów, 78% jest zdania, że dźwiganie ciężarów jest absolutnie niedopuszczalne, z kolei 61% przypomniało o szkodach, które mogą wyrządzić wysokie obcasy. Na co jeszcze zwracali uwagę uczestnicy badania? Na to, że wyzywającemu ubraniu mówią "nie" (53%) i że głośna muzyka, wypady do klubów czy na koncerty to nie najlepszy pomysł (25%).

Reklama

Zdrowie jest najważniejsze

Zarówno mamy, jak i malca. Niestety, większość kobiet w ciąży skarży się na różne dolegliwości. Wg Polaków te najczęstsze to bóle kręgosłupa (twierdzi tak 51% ankietowanych), nudności i wymioty (47%) i opuchnięte nogi (46%). A co z suplementacją w trakcie ciąży? 81% pytanych zgadza się ze stwierdzeniem, że "kobieta w ciąży powinna zmienić swoje zwyczaje związane z przyjmowaniem lekarstw", a 88% osób spośród tych, którzy odpowiedzieli "tak", przypomina o konieczności konsultowania się z lekarzem przed zażyciem nowego leku (nawet tego bez recepty). To naprawdę może napawać optymizmem!

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama