Podwyżka 500 plus to gorący temat już od dawna. Kiedy w marcu 2023 politycy PiS przyznali, że świadczenie będzie wyższe o 300 zł – Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, zaprzeczała. W maju okazało się jednak, że 500 plus będzie podniesione. Prócz tego dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz seniorzy 65+ będą mieć darmowe leki, a wszyscy – darmowy przejazd autostradami.

Reklama

Poniżej wyjaśniamy, kiedy 500 plus zmieni się na 800 plus i czy waloryzacja 500 plus obejmie wszystkie rodziny.

Spis treści:

500 plus na 800 plus: od kiedy?

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, zapowiedział, że w 2024 roku świadczenie 500 plus wzrośnie i wyniesie 800 zł – mówił o tym w drugim dniu konwencji programowej PiS w Warszawie 14 maja. Podczas przemówienia obiecał podwyżkę 500 plus o 300 zł – o ile jego partia wygra wybory parlamentarne. Według lidera PiS 800 plus miałoby wejść w życie w 2024 roku.

Gdy rozległy się brawa, Jarosław Kaczyński powiedział:

Zobacz także

„Dobrze, proszę państwa. Ja dziękuję, niektórzy tu skandują moje imię, lecz to nie ja będę dawał”. I rzeczywiście — świadczenie trafia do rodzin nie z kieszeni przedstawicieli rządu, a z podatków obywateli.

Prócz 800 plus PiS chce wprowadzić darmowe lekarstwa dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, a także znieść opłaty na autostradach.

Premier Mateusz Morawiecki na Twitterze zapewnił, że rząd zajmie się wszystkimi zapowiedziami prezesa już na najbliższym posiedzeniu. 14 maja 2023 napisał w mediach społecznościowych: „Programowy UL to konkretny przepis na bezpieczną i szczęśliwą przyszłość Polski! Już na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów zajmiemy się propozycjami ogłoszonymi na #KonwencjaPiS”.

Czy 800 plus wejdzie w życie na początku, w środku czy pod koniec 2024 roku – jeszcze nie wiadomo, choć wg informacji zamieszczonych w sieci przez partię Jarosława Kaczyńskiego podwyżka miałaby obowiązywać od stycznia 2024 roku.

Prezes #PiS J. #Kaczyński przedstawił #NoweKonkretyPiS ⤵
???? #800Plus od stycznia 2024 r. ????‍????‍????‍????
???? Darmowe leki od 65. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia ????
???? Darmowe autostrady państwowe dla samochodów osobowych ????#KonwencjaPiS #ProgramowyUL ???????????? pic.twitter.com/Z1TcZfGA12
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) May 14, 2023

800 plus dla wszystkich czy tylko dla biednych?

W marcu 2023 roku dwóch polityków PiS „wygadało” się o planach rządu co do waloryzacji 500 plus. Podczas gdy Ryszard Czarnecki mówił, że taka waloryzacja jest potrzebna i byłaby bardzo dobra, Tadeusz Cymański przyznał, że rząd bierze pod uwagę wprowadzenia progów dochodowych. Oznacza to, że 800 plus być może nie będzie należało się wszystkim, a jedynie najbiedniejszym rodzinom. A może wręcz przeciwnie – rodzicom, którzy pracują i pobierają świadczenie nie na alkohol czy narkotyki, a na rzeczywiste potrzeby swych dzieci?

#ProgramowyUL to konkretny przepis na bezpieczną i szczęśliwą przyszłość Polski! Już na najbliszym posiedzeniu Rady Ministrów zajmiemy się propozycjami ogłoszonymi na #KonwencjaPiS.
Dla polskich rodzin! Dla ich dobrobytu! Dla ich szczęścia! Wygramy! ???????????????? pic.twitter.com/aMl1mm02WS
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) May 14, 2023

Źródło: PAP

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama