500 zł na dziecko

Zmiana 500 plus na 800 plus: od kiedy, na jakich zasadach
500 zł na dziecko
newsy

Zmiana 500 plus na 800 plus: od kiedy, na jakich zasadach

800 plus zamiast 500 plus – to już pewne. Konwencja PiS zakończyła się przemówieniem prezesa Kaczyńskiego, który obiecał podwyżkę świadczenia dla rodziców. Czy 800 plus będzie dla wszystkich rodziców? Czy wszyscy rodzice będą mogli też liczyć na darmowe leki dla dzieci?
Luiza Słuszniak
500 plus zmiany 2021
500 zł na dziecko
program 500 plus

500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2023 roku

500 plus w 2023 roku jest przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Trzeba tylko w odpowiednim czasie złożyć wniosek. Oto przewodnik po aktualnych zasadach przyznawania świadczenia 500 plus w 2023 roku. Podajemy też informacje o zmianach, które czekają rodziców: kiedy i jak złożyć wniosek przez internet? Kiedy będzie podwyżka 500 plus do 800 plus? Wymieniamy kluczowe terminy.
Magdalena Drab
Pieniądze na dziecko
becikowe
ulga prorodzinna
zasiłki dla rodziców

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2023? [ZASIŁKI, ULGI]

Narodziny i wychowanie dziecka to mnóstwo wydatków. Pieniądze na dziecko oferowane przez państwo mają wspomóc rodziców w ponoszeniu kosztów związanych z posiadaniem dzieci. Podpowiadamy, o jakie świadczenia po urodzeniu dziecka możesz się ubiegać w 2023 roku. Do znanych od lat świadczeń, zasiłków i ulg dołączyły nowe, w tym świadczenia dla dzieci Ukraińców.
Małgorzata Wódz
Waloryzacja 500 plus
świadczenia rodzinne
500 zł na dziecko
program 500 plus

Waloryzacja 500 plus w 2023? Nie tak szybko!

Czy świadczenie 500 plus doczeka się waloryzacji w 2023 roku? Galopująca inflacja, rosnące ceny sprawiają, że 500 plus nie jest już warte tyle co w roku, w którym zaczęto je przyznawać, czyli 2016... Ekonomiści nie mają wątpliwości: tak jak rosną renty i emerytury, również i to świadczenie powinno zostać podniesione. Czy rząd bierze pod uwagę zwiększenie kwoty świadczenia 500 plus w 2023 roku?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska Luiza Słuszniak
500 plus na szkolne wydatki
wydatki na dziecko
500 zł na dziecko

„Narzekacie na ceny szkolnych obiadów i książek, więc na co wydajecie 500 plus?” [LIST DO REDAKCJI]

Jest drogo, owszem, ale po coś dostajemy wszyscy te 500 plus na dzieci, prawda? Ja sobie nie wyobrażam, żeby pieniądze od państwa przeznaczać na jakieś własne fanaberie, a potem płakać, że na książki do szkoły nie starcza.
Magdalena Drab
„500+ nie wystarcza mi na całą szkolną wyprawkę. Znów będę musiała posłać syna w przykrótkich spodniach”
pieniądze
list
500 zł na dziecko

„500+ nie wystarcza mi na całą szkolną wyprawkę. Znów będę musiała posłać syna w przykrótkich spodniach” [LIST DO REDAKCJI]

W weekend zrobiłam listę rzeczy, które musimy kupić dziewięcioletniemu synowi do szkoły. Część z tej listy już kupiłam, ale zostało jeszcze całkiem sporo… Przy każdej pozycji napisałam cenę. I już wiem, że robiąc codzienne zakupy i płacąc rachunki, nie stać nas na to wszystko. Np. mogę kupić Jankowi tylko jedną parę nowych spodni. I jak te nowe spodnie będą akurat schły po praniu – Jaś będzie chodził do szkoły w tych starych i przykrótkich.
redakcja mamotoja.pl
ZUS zmienia terminy wypłat 500 plus
500 zł na dziecko
ZUS

Kiedy wypłata 500 plus? ZUS zmienił terminy wypłat 

Jeszcze nie dostałaś 500 plus? To dlatego, że od 1 czerwca rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy dotyczący tego świadczenia dla rodziców. I wiąże się to z kilkoma zmianami, między innymi zmianą jednostki wypłacającej pieniądze czy sposobem wypłaty. Zmieniły się również terminy, w których rodzice i opiekunowie mogą spodziewać się przelewu.
Hanna Szczesiak
opóźnienia w wypłatach 500+
pieniądze
500 zł na dziecko
wniosek o 500+

Duże opóźnienia w wypłatach 500+. Błąd we wniosku czy chaos w ZUS-ie?

Wielu rodziców skarży się, że nie otrzymało jeszcze wypłaty świadczenia 500+. Wnioski złożyli terminowo, czyli do końca kwietnia, a więc pieniądze powinny być na ich koncie do końca tego miesiąca... Chodzi o błędy we wnioskach, a może wina leży po stronie ZUS-u?
Joanna Biegaj
zmiany w 500+
500 zł na dziecko
program 500 plus

Szef klubu PiS potwierdza zmiany w świadczeniu 500+

Coraz częściej pojawiają się głosy, że program 500+ zostanie zmieniony. Czy będzie to zmiana na lepsze? Na ten temat zabrał głos szef klubu PiS Ryszard Terlecki, zapowiadając, że dojdzie do zmian w programie, jednak jeszcze nie teraz.
Joanna Biegaj
Ojciec wychowywał nie swoje dziecko. Miasto kazało oddać mu pobierane 500+
dziecko
500 zł na dziecko
program 500 plus

Opiekował się dzieckiem. Urzędnicy kazali zwrócić 500+, bo okazało się, że nie jest biologicznym ojcem

Absurdy polskiego prawa znowu ujrzały światło dzienne. Urzędnicy nakazali mężczyźnie zwrócić pieniądze ze świadczenia 500+, gdy okazało się, że nie jest on biologicznym ojcem dziecka, na które pobierał pieniądze. Warto podkreślić jednak, że mężczyzna przez cały czas sprawował faktyczną opiekę nad maluchem.
Joanna Biegaj
Opóźnienia w wypłatach 500+
500 zł na dziecko
ZUS
program 500 plus

Gigantyczne opóźnienia w wypłatach 500+ i RKO: załamani rodzice piszą skargi, ZUS każe czekać

Rodzice zaczynają tracić cierpliwość – niektórzy wciąż czekają na decyzję w sprawie przyznania RKO i 500+, chociaż stosowne wnioski złożyli, gdy tylko pojawiła się taka możliwość. Urzędnicy są jednak bezradni.
Hanna Szczesiak
500+ tylko dla pracujących
500 zł na dziecko
program 500 plus

500+ tylko dla pracujących – pomysłodawca nie ma wątpliwości

500+ z założenia nie miało być programem socjalnym, a jedynie wsparciem rozwoju dzieci. Zdaniem pomysłodawcy pieniądze powinny przysługiwać jedynie pracującym rodzicom. Wtedy ryzyko tego, że zostaną one wydane np. na używki, byłoby zminimalizowane.
Joanna Biegaj
List mamy: przestańcie podnosić ceny, zamiast rozdawać pieniądze
ile kosztuje dziecko
500 zł na dziecko

„Po co to całe mydlenie oczu? Zamiast dodatków dla dużych rodzin, niech przestaną podwyższać ceny!” [LIST DO REDAKCJI]

Jestem mamą dwójki dzieci, w maju przyjdzie na świat nasza trzecia pociecha. I szczerze mówiąc, trochę się martwię, czy finansowo damy radę. Patrząc na to, w jakim tempie rosną teraz ceny – już wiem, że będziemy musieli zacisnąć pasa…
redakcja mamotoja.pl
„Nasz domowy budżet to ok. 6 tys. I mimo że dostajemy podwójne 500 plus… stać nas na coraz mniej”
wakacje
500 zł na dziecko

„Nasz domowy budżet to ok. 6 tys. I mimo że dostajemy podwójne 500 plus… stać nas na coraz mniej” [LIST DO REDAKCJI]

Mam na imię Ania i jestem mamą dwójki dzieci. Razem z mężem mieszkamy pod Warszawą, w domku jednorodzinnym, razem z jego rodzicami (rodzice na dole, my na górze). Od niedawna pracuję w bibliotece, mąż jest rehabilitantem. Zarabiamy ok. 6 tys. na rękę. I mimo że dostajemy podwójne 500 plus… stać nas na coraz mniej.
redakcja mamotoja.pl
Koniec z 500 plus? Szykują się wielkie zmiany
500 zł na dziecko
wniosek o 500+
program 500 plus

Koniec programu 500 plus w obecnej formie? Zmiana może wykluczyć wiele rodzin

Szykuje się wielka rewolucja w programie „Rodzina 500 plus”. O planowanych zmianach mówiło się od dawna, teraz pojawił się oficjalny projekt ustawy.
Sylwia Arlak
przyjmowanie wniosków 500+
pieniądze
500 zł na dziecko
wniosek o 500+

Już nie przyjmą twojego wniosku o 500 plus? Część rodziców może zostać na lodzie!

Do tej pory wniosek o 500 plus można było składać zarówno drogą elektroniczną, jak i w formie papierowej. Teraz jednak szykują się duże zmiany. Czy rodzice, którzy nie mają możliwości złożenia wniosku przez internet, zostaną na lodzie?
Joanna Biegaj
500 plus nie dla najbogatszych
świadczenia rodzinne
500 zł na dziecko
program 500 plus

Polacy mają dość 500 plus? Są zmęczeni polityką rządu

Sztandarowy program PiS, 500 plus, dzieli Polaków. Z raportu „Koniec hegemonii 500 plus” wynika, że większość z nas chce zmian w programie.
Sylwia Arlak
„Przekażmy 500 plus na WSPARCIE PRZEDSIĘBIORCÓW”! Dobry pomysł?
500 zł na dziecko
program 500 plus

„Przekażmy 500 plus na WSPARCIE PRZEDSIĘBIORCÓW”! Dobry pomysł?

Lekarz i działacz społeczny zaproponował wstrzymanie wypłat 500 plus i przeznaczenie tych pieniędzy na wsparcie dla przedsiębiorców. Właściciele restauracji, hoteli i innych obiektów turystycznych są w dramatycznej sytuacji.
Aleksandra Zaborowska
500+ tylko dla najbiedniejszych
500 zł na dziecko
program 500 plus

500+ będzie tylko dla najbiedniejszych? Trwa dyskusja nad zmianami!

Czy 500+ będzie tylko dla osób najbiedniejszych? O takich zmianach wspominał były minister finansów, a także były ekonomista ZUS. Co więcej, Mateusz Morawiecki również nie jest optymistą, jeśli chodzi o ekonomię Polski, co w efekcie może doprowadzić do wprowadzenia zmian w świadczeniach.
Joanna Biegaj
Czy 500+ będzie wypłacone przed świętami?
Boże Narodzenie
500 zł na dziecko

Czy 500+ będzie wypłacone jeszcze przed świętami? Znamy grudniowe terminy wypłat!

Najczęściej środki z programu 500+ pojawiają się na koncie dopiero pod koniec miesiąca. Jak będzie w grudniu? Czy można liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Joanna Biegaj
świadczenie na dziecko coraz niższe
500 zł na dziecko
program 500 plus

Za 500+ można kupić coraz mniej. Ile teraz wynosi realna wartość świadczenia?

Początkowo świadczenie na dziecko wynosiło 500 zł, teraz jednak jego realna wartość to 454 zł. 500+ to nadal 500+, jednak można za nie kupić znacznie mniej. Niestety, według prognoz ekspertów, nie poprawi się to w najbliższym czasie, będzie wręcz gorzej.
Joanna Biegaj
500 plus do likwidacji
500 zł na dziecko

TVP: 500 plus do LIKWIDACJI przez strajki kobiet. „Może trzeba zabrać najbogatszym?”

Program 500 plus jest zagrożony, bo przez ogólnopolskie protesty kobiet kraj pogrąża się w kryzysie − sugerowała Telewizja Polska. W odpowiedzi sprawę wypłat 500 plus w czasie pandemii poruszył wiceminister rodziny. Dyskusja o finansowej pomocy rodzinom jest wciąż otwarta: czy rząd zabierze 500 plus najbogatszym?
Magdalena Drab
Utrudnienia w 500 plus w czerwonych i żółtych strefach
500 zł na dziecko

Utrudnienia w 500+ w czerwonych strefach. W żółtych też mogą być problemy

Flagowy program socjalny rządu PIS już wkrótce może być zagrożony przez obostrzenia, jakie zostały wprowadzone w związku z walką z koronawirusem. Musimy się liczyć z opóźnieniami w wypłatach lub nawet ich brakiem?
Milena Oszczepalińska
500 plus likwidacja
500 zł na dziecko
program 500 plus

500+ na pierwsze dziecko do likwidacji? Brakuje pieniędzy na walkę z COVID-19

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców powiedział w programie „Money. To się liczy”, że w dobie pandemii Polski nie stać już na akcje socjalne takie jak 500+ czy 13. emerytura.
Aleksandra Zaborowska
500 plus
500 zł na dziecko
program 500 plus

Zmiany w 500 plus: 600 zł dla pracujących i 400 dla bezrobotnych?

Zdaniem głównego ekonomisty Pekao SA, Marcina Mrowca, zróżnicowanie świadczenia 500 plus z podziałem na osoby pracujące i bezrobotne mogłoby wzmocnić motywację do znalezienia zatrudnienia. A gospodarce brakuje pracowników.
Aleksandra Zaborowska
500 plus tylko dla pracujących
500 zł na dziecko

Polacy chcą 500+ tylko dla pracujących rodziców. Czy rząd na to pójdzie?

W tym roku na wypłatę 500+ rządzący musieli zarezerwować 39 miliardów złotych. Trudna sytuacja gospodarcza związana z epidemią koronawirusa spowodowała, że na nowo rozpoczęły się dyskusje na temat ewentualnego ograniczenia tego świadczenia. Czego innego jednak chce rząd, a czego innego obywatele.
Ewa Janczak-Cwil
Rodzice czekają na 500 plus… nawet 4 lata!
świadczenia rodzinne
świadczenie rodzicielskie
500 zł na dziecko

Rodzice czekają na 500 plus… nawet 4 lata!

Samotny ojciec toczy bitwę z urzędem wojewódzkim. Wychowujący córkę mężczyzna walczy o świadczenie już od dwóch lat – tyle trwa sprawdzenie, czy pracująca za granicą mama nie pobiera tam świadczeń. Rekordziści czekają nawet od 4 lat.
Aleksandra Zaborowska
W ciągu ostatniego roku urodziło się najmniej dzieci od 15 lat!
dziecko
przyrost naturalny
500 zł na dziecko

W ciągu ostatniego roku urodziło się NAJMNIEJ dzieci od 15 lat! DRAMAT!

Ostatni rok był najgorszy pod względem liczby dzieci, które przyszły na świat – urodziło się jedynie 33 tys. dzieci, czyli najmniej od 15 lat. GUS alarmuje, że rośnie także liczba zgonów.
Joanna Biegaj
Zmiany w programie 500 plus
500 zł na dziecko
program 500 plus

Zmiany w 500 plus – bony zamiast pieniędzy. Czy to możliwe?

Bony zamiast gotówki to jedna z propozycji zmian w programie 500 plus, o której jest ostatnio bardzo głośno. Czy rzeczywiście polscy rodzice mogą w przyszłym roku otrzymywać zamiast gotówki świadczenie w postaci podobnej do słynnego bonu na wakacje? Sprawdzamy, co już wiadomo o zmianach, jakie czekają nas we flagowym programie rządu PiS.
Milena Oszczepalińska
Fałszywe vouchery na pobyt w hotelu: oszuści chcą zyskać na bonach wakacyjnych
500 zł na dziecko

Uwaga na fałszywe bony turystyczne! Ministerstwo ostrzega przed naciągaczami (mnie też chcieli oszukać!)

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy od Polaków. Dzwonią z propozycją przekazania „specjalnych voucherów urlopowych” na 3-dniowe darmowe wakacje w hotelu. Oczywiście jest pewien haczyk...
Milena Oszczepalińska