Fotolia.pl
Prawo i finanse

Ulga podatkowa na trzecie i kolejne dziecko w 2016 roku

W 2016 roku obowiązuję taka sama ulga na trzecie i kolejne dziecko jak w 2015 roku. Rozliczając PIT za 2015 rok pamiętaj o przysługującej ci kwocie do odliczenia za każde dziecko, które wychowujesz.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przygotował resort finansów w 2015 roku nadal obowiązuje, czyli rozliczając PIT w 2016 roku odliczamy takie same kwoty jak rok temu. „Zmiany zawarte w projekcie ustawy o PIT przewidują rzeczywistą i wymierną pomoc państwa dla rodzin wychowujących dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin wielodzietnych; z trojgiem i więcej dzieci” - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu z 2015 roku.


Ulga na dziecko ma zachęcać do posiadania więcej niż dwójki dzieci

Kwota ulgi na dziecko w 2016 roku wynosi 92,67 zł miesięcznie (rocznie jest to 1 tys. 112,04 zł) na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 zł miesięcznie (rocznie – 2 tys. 4 gr.) na trzecie dziecko, 225 zł miesięcznie (rocznie – 2 tys. 700, 04 gr zł) na czwarte i każde kolejne dziecko. Zgodnie z obliczeniami rządu rodzina z jednym dzieckiem może maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym 1 tys. 112,04 zł; z dwójką dzieci – 2 tys. 224,08 zł; z trójką dzieci – 4 tys. 224,12 zł; z czwórką dzieci – 6 tys. 924,16 zł, a z pięciorgiem – 9 tys. 624,16 zł. Skorzystanie z ulgi na drugie i kolejne dzieci nie jest ograniczone wysokością uzyskanego dochodu. Takie rozwiązanie jest korzystne dla rodzin wielodzietnych o niskim dochodzie. Może się nawet zdarzyć, że nie zapłacą w ogóle podatku dochodowego. W przypadku ulgi na jedno dziecko dochód nie może przekraczać 112 tys. zł dla małżonków rozliczających się wspólnie. Podatnicy mogą rozliczyć przyznane ulgi w rozliczeniach podatkowych za 2015 r., czyli w rozliczeniu z fiskusem w kwietniu 2016 r.

Czytaj także: Urlop rodzicielski także dla samotnych ojców – projekt zmian w przepisach

PIT 2017: Kto nie może skorzystać z ulgi na dziecko? [WIDEO]

oszczędzanie, świnka skarbonka, pieniądze
© igor - Fotolia.com
Prawo i finanse
Przewodnik po zasiłkach i ulgach dla rodziców – co, komu i w jakiej wysokości?
Sprawdź, komu należy się zasiłek z tytułu urodzenia dziecka, na jakie wsparcie może liczyć bezrobotna kobieta w ciąży, kto może skorzystać z ulgi podatkowej i w jakiej wysokości, na jakie dodatkowe wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice.

Jaka jest wysokość zasiłku z tytułu urodzenia dziecka? Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje każdej kobiecie, bez względu na rodzaj zatrudnienia (również dla prowadzącej działalność gospodarczą), przez okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu, dodatkowemu macierzyńskiemu i rodzicielskiemu. Rodzice mogą sami zdecydować, w jakiej wysokości chcą dostawać zasiłek (w zależności od długości urlopu). Mają trzy możliwości: 100% zasiłku przez pierwsze pół roku, a 60% przez kolejne pół; 80% zasiłku pobieranego przez cały rok; 100% zasiłku, jeśli matka decyduje się wyłącznie na urlop macierzyński (podstawowy i dodatkowy) bez urlopu rodzicielskiego. Ważne! Jeśli matka zrezygnuje z urlopu rodzicielskiego , a tym samym z pobierania zasiłku, ojciec prowadzący działalność gospodarczą może przejąć pobieranie zasiłku (jeśli jest ubezpieczony chorobowo). Zobacz także: Mężczyźni coraz chętniej korzystają z urlopu ojcowskiego - film Jakie wsparcie może otrzymać bezrobotna kobieta w ciąży? Jeżeli kobieta pobiera zasiłek dla bezrobotnych może liczyć na wydłużenie okresu otrzymywania tego świadczenia o czas, w którym otrzymywałaby zasiłek macierzyński. Jeżeli w okresie ciąży, aż do porodu, nie pobiera zasiłku dla bezrobotnych (i w tym okresie nie znajdzie pracy) nie otrzyma świadczenia. Może jednak korzystać z opieki zdrowotnej oraz może zgłosić swoje dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego . Zobacz też: Ile wynosi zasiłek macierzyński Becikowe – kto może się o nie ubiegać? Rodzice mogą dostać 1000 zł becikowego, jeżeli ich dochody nie przekraczają 1922 zł netto na osobę w rodzinie. O becikowe może ubiegać się matka, ojciec bądź opiekunowie prawni dziecka. Wniosek o jego przyznanie należy złożyć w miejskich i gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Na złożenie wniosku rodzice mają 12 miesięcy od...

ulga na dziecko 2016
Fotolia
Prawo i finanse
Ulga na dziecko: komu i w jakiej wysokości przysługuje?
Początek roku to okres rozliczania się z fiskusem. Przeczytaj, komu przysługuje ulga na dziecko w 2017 roku i w jakiej wysokości.

Ulga na dziecko 2017 odliczana jest w deklaracji PIT za 2016 rok. Kwestie dotyczące ulgi na dziecko określone są w art. 27f ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z zapisami tej ustawy, podatnik ma prawo odliczyć od podatku dochodowego, obliczonego według skali podatkowej określonej w ustawie i pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, określoną kwotę na każde małoletnie dziecko , jeśli w stosunku do tego dziecka w roku podatkowym (co najmniej przez jeden dzień): wykonywał władzę rodzicielską ; pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało; sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą. Do skorzystania z tej ulgi uprawniają jedynie dzieci: małoletnie (zasadniczo do ukończenia 18. roku życia ), bez względu na wiek, jeżeli otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, do ukończenia 25 lat, jeżeli uczą się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, w przepisach prawa o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie. W wymienionych przypadkach odliczenie przysługuje rodzicom, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT) bądź dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3089 zł (z wyjątkiem renty rodzinnej). Ile można odliczyć w ramach ulgi na dziecko? Podatnik można odliczyć od podatku kwotę: 92,67 zł za pierwsze i drugie dziecko (rocznie 1 112,04 zł, dziennie 3,09 zł), 92,67 zł na drugie dziecko (rocznie 1 112,04 zł, dziennie...

Prawo i finanse
Rząd proponuje: dłuższy macierzyński i inne udogodnienia
Do końca czerwca ma zostać przygotowany projekt ustawy rodzinnej.

Zakończyła się debata publiczna, dotycząca projektu polityki rodzinnej rządu. Do końca czerwca ma zostać przygotowany projekt ustawy rodzinnej, mającej sprzyjać młodym ludziom i tym samym zachęcać ich do powiększania rodziny. 25 kwietnia br. odbyła się konferencja, dotycząca projektu polityki rodzinnej rządu. Zakończyła ona, trwającą od marca, debatę publiczną o rządowym projekcie polityki prorodzinnej. Celem rządu jest stworzenie dla młodych rodzin takich warunków życia, które zachęcałyby do powiększania rodziny. Biorąca udział w konferencji wiceminister pracy i polityki społecznej, Joanna Kluzik-Rostowska zapewniła, że do końca czerwca br. projekt ustawy rodzinnej będzie już gotowy i znajdzie się w nim wiele elementów rządowego programu prorodzinnego. Ponadto, powiedziała, że do końca sierpnia br. będzie gotowy projekt ustawy, dotyczącej edukacji przedszkolnej. Co będzie zawierać projekt ustawy rodzinnej? 1. Wprowadzenie systemu podatkowego, dającego ulgi rodzinom (poprzez uzależnienie kwoty wolnej od podatku w PIT od liczby osób w rodzinie – im liczniejsza rodzina, tym wyższa kwota wolna od podatku oraz zlikwidowanie obecnie panującej sytuacji, wspierającej głównie samotnych rodziców). 2. Wprowadzenie składek emerytalnych dla rodziców pozostających na urlopach wychowawczych. 3. Refundowanie pracodawcy całości składki na Fundusz Pracy za tego z rodziców, który decyduje się poświęcić wychowaniu dzieci. 4. Lepsza opieka zdrowotna dla kobiet ciężarnych i dzieci, w tym uzyskanie pomocy pediatry w miejscu zamieszkania, ułatwiony dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, finansowanie opieki medycznej nad ciężarną, szkół rodzenia, kosztów porodu. 5. Wydłużenie urlopów macierzyńskich o 8 tygodni (czyli do 26 tygodni przy pierwszym dziecku, 28 tygodni przy drugim dziecku i 36 tygodni przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka. 6. Rozwiązania...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj