Reklama

1 kg truskawek
600 g cukru (wedle gustu, ale najlepiej używać jak najmniej)
sok wyciśnięty z 1 cytryny
skórka z cytryny

Reklama

Krok 1: przygotowanie konfitur

  1. Oczyszczone z szypułek i wypłukane zimną wodą truskawki pokroić na mniejsze kawałki i dodać do garnka. (można rozgnieść truskawki lub rozdrobnić blenderem, w zależności od tego, czy chcemy w dżemie mieć kawałki owoców, czy nie).
  2. Pokrojone truskawki w garnku zasypać cukrem i dodać sok z cytryny i całość dokładnie wymieszać. Do środka można również wrzucić kawałek sparzonej wcześniej skórki z cytryny.
  3. Garnek odstawić na około 2 godziny, żeby truskawki puściły sok.

Krok 2: smażenie dżemu truskawkowego

  1. Garnek wstawić na gazie ( nie odlewając soku!) gdy się zagotuje zmniejszyć gaz i na wolnym ogniu smażyć dżem tak, żeby cały czas się delikatnie gotował. Należy pamiętać o częstym mieszaniu drewnianą łopatką, by owoce nie przywierały do dna garnka. Od czasu do czasu zdejmując łyżką białą pianę z powierzchni.
  2. Długość smażenia dżemu truskawkowego zależy od tego, jak gęsty dżem chcemy uzyskać. Pamiętajmy im dłużej smażymy, tym dżem staje się bardziej gęsty. Pamiętajmy o wyjęciu kawałka skórki cytryny.
  3. Dżem truskawkowy smażyć około 60 minut. Jednak to też zależy od rodzaju owoców; jak soczyste mamy truskawki.

Krok 3: pakowanie dżemu do słoików

  1. Do wyparzonych i osuszonych słoików włożyć gorący dżem. Najpierw najlepiej po łyżce, aby ogrzać słoik a potem uzupełnić dżemem do pełna (zostawiając 2-3 cm). Można też wcześniej nagrzać słoiki wstawiając je do piekarnika, albo wlewając ciepłej wody.
  2. Następnie należy wytrzeć bardzo dokładnie brzeg słoika ( papierowym ręcznikiem lub ściereczką) i zakręcić mocno wieczko.
  3. Słoiczki układamy na ściereczce do góry dnem i pozostawiamy do wystygnięcia.
  4. Jeżeli dżem nie ciekną to odstawiamy na półkę.

    Polecamy: 6 ważnych faktów o truskawkach

Sprawdź inne słodkie przepisy
Polecamy: Orzeźwiająca sałatka z arbuzem

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama