Sekretne sposoby na wielkanocne potrawy
Gotujesz, próbujesz, przyprawiasz, a efekt nie zawsze jest idealny. W tym roku może być inaczej! Zdradzamy sekrety przygotowywania wielkanocnych potraw.
- Joanna Kieniewicz-Górska
Wędliny, jajka, chrzan, żurek z białą kiełbasą, a także babki, serniki, mazurki... Będą smakować wyjątkowo. Przestrzegaj kilku ważnych zasad, a sukces kulinarny murowany! Nie zapomnij o białym obrusie, pisankach i gałązkach bukszpanu.
Ile czasu gotować jajka, by nie miały sinej obwódki?
Włóż je do zimnej wody i gotuj wolno (bo popękają), nie dłużej niż 8–10 minut. Jeśli gotuje się je dłużej, mają siną obwódkę, są mniej smaczne i ciężkostrawne. Przed gotowaniem powinny mieć temperaturę pokojową. Umyj je.
Nasza rada: Aby sprawdzić, czy są świeże, włóż je do garnka z posoloną wodą. Bardzo świeże leżą zupełnie płasko na dnie, nadające się do jedzenia układają się zaokrąglonym końcem do góry, zaś nieświeże unoszą się w wodzie.
Na jakim cieście i z jaką polewą zrobić wielkanocne mazurki?
Najlepiej przygotuj kruche ciasto, a po upieczeniu polej je kajmakiem (do puszki niesłodzonego skondensowanego mleka wsyp taką samą ilość cukru, potem gotuj, mieszając, aż zgęstnieje, dodaj łyżeczkę masła, ucieraj przez chwilę) lub posmaruj marmoladą pomarańczową. Udekoruj bakaliami. A może zrobisz mazurek cygański? Z białek pozostałych po pieczeniu babki ubijaj pianę i podczas tej czynności dodaj cukier oraz łyżeczkę kakao, potem 25 dkg pokrojonych bakalii. Masę rozsmaruj na waflach, upiecz w lekko nagrzanym piekarniku.
Nasza rada: Na kruche ciasto potrzebujesz: dwie i pół szklanki mąki, kostkę miękkiego masła, dwa żółtka, pół szklanki cukru pudru, wanilię, łyżkę śmietany. Posiekaj, zagnieć, włóż na godzinę do lodówki. Potem cienko rozwałkuj.
W jaki sposób ugotować naprawdę smaczny żurek?
Potrzebny jest wywar z białej kiełbasy. Gotuj ją (około pół godziny) z liśćmi laurowymi, zielem angielskim, pieprzem, czosnkiem i majerankiem. Wyjmij ją, gdy ostygnie. Usuń zebrany na wierzchu wywaru tłuszcz, przecedź, dodaj butelkę kwaśnego żurku, pokrojoną kiełbasę, szynkę, majeranek i zagotuj. Zapraw śmietaną z odrobiną mąki.
Nasza rada: Kiełbasę trzeba gotować na małym ogniu, bo inaczej popęka.
Co zrobić, by chrzan nie był taki ostry?
Jeśli chcesz utrzeć go sama, korzeń chrzanu mocz 2–3 godziny w zimnej wodzie, oskrob, umyj i zetrzyj na tarce. Przelej na sitku wrzącą wodą, aż straci ostry smak i będzie lekko przezroczysty. Dopraw sokiem z cytryny, odrobiną cukru i soli.
Nasza rada: Możesz przyprawić chrzan gęstą śmietaną i gotowanym żółtkiem – będzie zdecydowanie łagodniejszy.
Czy można samodzielnie przygotować aromatyczną, kruchą szynkę?
Oczywiście, nie będziesz marynować, a potem wędzić mięsa. Kup więc małą, surową, ale wędzoną szynkę z tłuszczykiem lub wędzonkę. Włóż ją do garnka, zalej zimną wodą, dodaj trochę soli, pieprz w ziarenkach, liść laurowy, majeranek. Bardzo powoli gotuj pod przykryciem. Szynce ważącej od kilograma do półtora wystarczy około godziny.
Nasza rada: Szynkę pozostaw w wywarze, aż zupełnie ostygnie. Jeśli wyjmiesz ją wcześniej, będzie sucha i niesmaczna.
Dlaczego pasztet bywa niekiedy suchy i kruszy się?
Dzieje się tak, gdy nie doda się do pasztetu jajek, bułki i odrobiny tłustego mięsa (np. boczku). Na pasztet najlepiej wziąć po pół kilograma wołowiny, wieprzowiny, mięsa drobiowego, ćwierć kilo surowego boczku, 20 dkg wątróbki drobiowej, trzy jajka, cebulę, pół włoszczyzny (bez pora), bułkę, paski słoniny do wyłożenia formy. Pokrojone mięso i boczek gotuj z warzywami w małej ilości wody (w połowie gotowania posól). Ostudź, zmiel je dwa razy z namoczoną w wywarze bułką i lekko przesmażoną wątróbką. Dodaj jajka. Dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Nasza rada: Pasztet piecz ponad godzinę pod przykryciem lub w folii aluminiowej w około 180ľC. Odkryj na 15 minut przed końcem, by się przyrumienił.
Które sosy najlepiej pasują do zimnych mięs?
Do pasztetu i pieczonych mięs znakomity jest sos Cumberland. Galaretkę z czerwonych porzeczek wymieszaj z łyżeczką chrzanu, sokiem z pomarańczy, odrobiną imbiru oraz skórki pomarańczowej. Szynka najlepiej smakuje z sosem chrzanowym: gęstą śmietanę rozetrzyj z chrzanem i łyżką majonezu. Do wszystkich wędlin nadaje się zaś sos wielkanocny: gęstą śmietanę wymieszaj z musztardą, koperkiem, szczypiorkiem i posiekanymi jajami na twardo.
Nasza rada: Możesz też zrobić sos owocowo-chrzanowy z galaretki z czarnych porzeczek, dżemu z tych owoców, a także z borówek lub żurawin do mięsa.
Wypróbuj też: