Reklama

Nie bez przyczyny mówi się, że kobiety pochodzą z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Różnice płci mają ogromny wpływ na zachowanie człowieka – tworzą potężne filtry, które utrudniają wzajemne zrozumienie. W trakcie wymiany zdań, zachowanie i słowa partnera często interpretowane są jako atak. To z kolei powoduje, że druga strona tworzy linię obrony i tak zaostrza się konflikt. Pamiętaj, że rozmawiając z drugą osobą, kiedy jesteś zła, będziesz mieć trudności z usłyszeniem tego, co ona mówi. Zamiast koncentrować się na uczuciach gniewu, lepiej zastosuj łagodną komunikację. Dzięki niej ty i twój partner będziecie mogli otwarcie i spokojnie rozmawiać o swoich opiniach.

Reklama

Żyrafa i szakal – symbole Porozumienia bez Przemocy

Amerykański psycholog Marshall Rosenberg opracował metodę komunikowania się opartą na uczuciach i potrzebach. „Porozumienie bez Przemocy” to sposób mówienia i słuchania, budujący prawdziwe, pełne zrozumienia i akceptacji relacje. To komunikacja, która pomaga w odnalezieniu siebie, w dotarciu do swoich pragnień i do strategii umożliwiających ich zaspokojenie. Rosenberg opowiadając o języku dominacji i języku wzbogacającym życie posługuje się dwoma pacynkami: żyrafą i szakalem. Nie są to etykiety dla ludzkich zachowań, a jedynie symbole ukazujące pewien sposób komunikowania się pomiędzy dwiema stronami.

Szakal to drapieżnik, który żyje po to, by mieć rację. Jego język obfituje w oceny, krytykę, porównania i analizy. Osoba, która porozumiewa się w taki sposób najczęściej:

  • przykleja innym etykietki,
  • wzbudza poczucie winy,
  • żąda, zamiast prosić,
  • ocenia drugą stronę,
  • grozi lub obraża,
  • od razu porównuje,
  • stawia własne diagnozy wzbudza poczucie winy
    żąda, zamiast prosić
    ocenia drugą stronę
    grozi lub obraża
    od razu porównuje
    stawia własne diagnozy problemu---#---problemu.---#---problemu">problemu.

Żyrafa została przez Rosenberga zaadoptowana, ponieważ to roślinożerny ssak o ogromnym sercu, spoglądający na świat z szerszej perspektywy. Żyrafa posługuje się językiem uczuć i potrzeb. Taki łagodny komunikat przede wszystkim powinien:

  • opierać się na empatii,
  • odnosić się do uczuć i potrzeb,
  • wyrażać prośby,
  • być oparty na opierać się na empatii
    odnosić się do uczuć i potrzeb
    wyrażać prośby
    być oparty na spostrzeżeniach---#---spostrzeżeniach.---#---spostrzeżeniach">spostrzeżeniach.

Czy umiesz porozumiewać się w łagodny sposób?

Po kilku słowach teorii przychodzi czas na praktykę. Wiesz już na czym polega „Porozumienie bez Przemocy”, ale czy rzeczywiście umiesz komunikować się w taki sposób? Sprawdź się w naszym quizie i przy okazji odbierz 1 z 10 zestawów kosmetyków marki Johnson's. Aby jeden z łagodnych zestawów powędrował do ciebie, wystarczy rozwiązać quiz i odpowiedzieć na pytanie, czym jest dla ciebie łagodna komunikacja. Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi.

Reklama

Materiał powstał przy współpracy z marką Johnson's

Reklama
Reklama
Reklama