Magiczna atmosfera, kolorowa choinka, kolędy, pięknie nakryty stół, a przede wszystkim pyszne, świąteczne potrawy sprawiają, że Święta Bożego Narodzenia mają taki niepowtarzalny charakter. Niestety, często zdarza się, że nasze dziecko jest zbyt małe, aby skosztować świątecznych specjałów. Wigilijna kapustka z grzybami czy barszczyk z uszkami na pewno nie są odpowiednie dla małego brzuszka naszej pociechy. Jakie dania przygotować dla małych smakoszy, aby chociaż trochę upodobnić je do tych świątecznych potraw dla dorosłych, a jednocześnie sprawić, by były smaczne i pełne wartości odżywczych?

Reklama

Anna Rzeszotek, specjalista ds. żywienia w Nestlé Nutrition, podpowiada, których dań ze świątecznego stołu maluszek może skosztować, a których nie powinien, oraz jak w prosty sposób, z wykorzystaniem produktów Nestlé Nutrition przygotować pyszne, świąteczne potrawy dla najmłodszych smakoszy.

Małe dziecko po 1. roku życia jest na tyle duże, że spokojnie może spróbować niektórych dań ze świątecznego stołu. Delikatne mięso indyka czy pieczony schab na pewno nie zaszkodzą naszemu dziecku, o ile nie polejemy ich np. majonezowym sosem. Podobnie jest z tradycyjną sałatką jarzynową czy z rybą – jeśli do sałatki zamiast majonezu dodamy lekki jogurt naturalny, a ryba będzie upieczona lub ugotowana i bez ości, to takie przysmaki mogą znaleźć się na talerzu malucha. Najważniejsze jest to, aby unikać potraw bardzo tłustych i takich, które zawierają dużą ilość soli, masła czy cukru, gdyż takie dania kształtują nieprawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci. Jeśli brak Ci pomysłów na przygotowanie świątecznych potraw dla dziecka, poniżej przedstawiamy kilka przepisów na dania dla najmłodszych, które mogą zagościć na stole podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Zamiast pierogów z kapustą i grzybami…pierogi szpinakowe (dla dzieci po 11. m. ż.)
Aromatyczne, złociste pierogi z grzybami…któż ich nie lubi? Niestety nie powinno się ich podawać dzieciom poniżej 3 r.ż. Możesz za to przygotować równie smaczne, co pożywne pierogi szpinakowe!
Do przygotowania będziesz potrzebowała:
- ½ szklanki Kleiku kukurydzianego Nestlé
- 1 i ½ szklanki mąki
- 1 łyżeczka oleju
- woda
- 150 g ugotowanego i utartego szpinaku
- 1 jajko
Kleik uzupełnij wodą (zgodnie z instrukcją na opakowaniu), wymieszaj, dodaj olej i mąkę, zagnieć ciasto. Następnie je rozwałkuj, uformuj placuszki. Na każdy placuszek połóż szpinak utarty z jajkiem i zaklej. Wrzuć na wrzącą wodę i gotuj ok 5-8 minut, aż do wypłynięcia pierożków. Pierożki najlepiej podawać świeżo ugotowane.
[CMS_PAGE_BREAK]

Polski bigos w wersji dla najmłodszych – bigosik warzywny (dla dzieci po 1. r. ż.)
Gdy cała rodzina będzie się zajadać tradycyjnym, polskim bigosem, Twój maluch również może skosztować tego specjału w zmodyfikowanej formie. Do przygotowania warzywnego bigosiku będziesz potrzebowała:
- 40 dag ziemniaków
- 35 dag marchwi
- 35 dag białej kapusty
- 10 dag cebuli
- 10 dag selera
- ½ łyżki mąki
- zioła do smaku
Obierz ziemniaki, marchew i seler, umyj i pokrój w grubą kostkę. Kapustę i cebulę oczyść i pokrój w piórka. Warzywa wymieszaj z przyprawami, zalej niewielką ilością wody i ugotuj. Następnie dodaj zioła i wszystko zagotuj. Aby bigosik był bardziej syty, możesz do niego dodać pokrojone w kostkę paróweczki.

Mięsne placuszki zamiast pieczonych mięs czy wędlin (dla dzieci po 10. m. ż.)
W pierwszy i drugi dzień świąt na polskich stołach królują mięsa, dlatego też nie może ich zabraknąć na talerzu Twojej pociechy. Aby przygotować mięsne placuszki potrzebujesz tylko 4 składników:
- 2 łyżeczki wody,
- 1 łyżeczka kaszki Nestlé Sinlac
- 3 czubate łyżki mielonego, gotowanego indyka
- ewentualnie mąka ryżowa
Kaszkę Nestlé Sinlac połącz z wodą, dodaj mięso i zagnieć. Z masy uformuj 6 małych płaskich kotlecików. Można obtoczyć je w mące ryżowej. Kotleciki możesz upiec w piekarniku. Porcja na jeden obiadek dla dziecka po 10. miesiącu życia to 1-2 takie kotleciki, a do tego jarzynki.

Zobacz także

Alternatywa dla kompotu z suszu
Nie każde dziecko lubi specyficzny, intensywny smak kompotu z suszu. Dla takiego malucha możemy przygotować kompocik na bazie soku. Do gotowego soczku możesz wkroić podgotowane jabłuszka i gruszkę. Dzięki temu twój kompocik będzie jeszcze bardziej aromatyczny, a po jego wypiciu, miękkie owoce możesz podać dziecku łyżeczką.

Reklama

Gofry – zamiast świątecznego makowca (dla dzieci po 1. r. ż.)
Słodkie ciasta oblane lukrem, z zawartością dużej ilości masła czy margaryny zdecydowanie nie są odpowiednie dla najmłodszych smakoszy. Pyszną alternatywą mogą być gofry. Do ich przygotowania potrzebujesz:
- 5 miarek mleka Nestlé Junior
- 150 ml wody
- 10 łyżek kleiku kukurydzianego Nestlé
- 1 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki cukru lub kakao
Przygotuj mleko Nestlé Junior wg. zaleceń na opakowaniu, w proporcji 5 miarek na 150 ml wody. Do mleka dodaj Kleik kukurydziany Nestlé i proszek do pieczenia, dokładnie wymieszaj. W gofrownicy wypiecz gofry i gotowe! Gofry możesz podawać np. z musem owocowym i jogurtem.

Reklama
Reklama
Reklama