Chiński Nowy Rok 2023: od kiedy się zaczyna, ile trwa, jak się go obchodzi?
O ile w Ameryce czy Europie powitanie nowego roku sprowadza się do hucznego sylwestra, o tyle w Chinach nowy rok ma wręcz duchowy wymiar, a jego świętowanie trwa nawet 15 dni! Wyjaśniamy, kiedy się świętuje Chiński Nowy Rok i w jaki sposób.
Chiński Nowy Rok to święto, które w Chinach ma charakter narodowy i jest świętem państwowym. Od momentu rozpoczęcia nowego roku wszyscy mieszkańcy Chin mają z tej okazji aż tydzień wolnego. Sposób i atmosferę świętowania chińskiego Nowego Roku można porównać do tego, jak obchodzi się u nas święta Bożego Narodzenia i Sylwestra – ale połączone w jedno, duże święto.
Kiedy jest Chiński Nowy Rok?
Chiński Nowy Rok wyznaczany jest przez kalendarz księżycowo-słoneczny. Początek nowego roku określa nów, dlatego jest to święto ruchome: co roku rozpoczyna się innego dnia, jednak zawsze pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego.
W 2023 roku Chiński Nowy Rok rozpocznie się 21 stycznia. Do 28 stycznia mieszkańcy Azji będą mieli wolne. To tak zwany Chiński Złoty Tydzień. W tym czasie Azjaci będą hucznie świętować, wychodząc na ulicę, biorąc udział w licznych paradach i trzymając się kilku sztywnych zasad, które mają przynieść im pomyślność na kolejny rok. Ile trwa Chiński Nowy Rok? Ponad 54 tygodnie. Zakończy się on 9 lutego 2024 roku.
Jak się obchodzi Chiński Nowy Rok?
Tak jak w Polsce, Europie czy Ameryce hucznie obchodzi się sylwestra, tak w Chinach obchodzi się Chiński Nowy Rok, ale do… kwadratu. W trakcie Święta Wiosny, bo tak też mówi się na to święto w Chinach, mieszkańcy tego bogatego kulturowo kontynentu spotykają się z rodziną i przyjaciółmi. Wychodzą razem na liczne parady, imprezy, koncerty czy widowiska, które odbywają się z tej okazji. Przystrajają swoje domostwa ozdobami przedstawiającymi zwierzę, które patronuje trwającemu rokowi. Ozdoby te są zwykle w konkretnym kolorze, najczęściej czerwonym (Chińczycy wierzą, że czerwień przynosi szczęście). Oprócz tego trzymają się też kilku nieco sztywnych zasad – wszystko po to, aby kolejny rok przyniósł im pomyślność.
- Nie mówić przykrych rzeczy – wedle powszechnego wierzenia, mówienie raniących słów może przynieść nieszczęście osobie, która je wypowiada i jej rodzinie
- Nic nie tłuc i nie ciąć – w czasie świętowania Chińskiego Nowego Roku zamknięte są nawet salony fryzjerskie. Ścinanie czy tłuczenie czegokolwiek ma zablokować nadchodzące bogactwo i sukcesy.
- Nic nie sprzątać – sprząta się przed nowym rokiem, nie w trakcie świętowania. Według wierzeń sprzątanie ma dosłownie i w przenośni „wymieść” szczęście.
- Nie odwiedzać rodziny żony – według Azjatów, odwiedzenie rodziny żony ma przynieść kłótnie i nieszczęście w małżeństwie. Odwiedzić można ją dopiero w trakcie drugiego dnia świętowania.
- Nie płakać, nie kłócić się – ma to przynieść pokój w nadchodzącym roku i pomyślność w rozwiązywaniu ewentualnych sprzeczek.
- Nie brać lekarstw – branie leków ma zwiastować chorowanie przez cały rok. Oczywiście, nie obowiązuje to w przypadku, kiedy ktoś przewlekle choruje i musi brać lekarstwa.
- Nie składać sobie życzeń w łóżku – życzenia złożone w łóżku mają zwiastować przeleżenie całego roku. Nie należy także budzić nikogo w celu złożenia mu życzeń.
Chiński Nowy Rok: jaki chiński znak zodiaku na 2023 rok?
W Chinach, co roku wybierane jest zwierzę z kalendarza chińskiego, które ma być pewnego rodzaju „patronem” w nadchodzącym roku. Rok 2023 będzie rokiem królika. To właśnie królik stanie się motywem przewodnim w trakcie świętowania. Elementem towarzyszącym królikowi jest woda Yin, której energia ma wpływać na cały rok 2023.
Według mieszkańców Chin 2023 rok ma być rokiem spokoju i równowagi. Ważny ma być rozwój intelektualny i duchowy, zwłaszcza ten związany z podjęciem wewnętrznych zmian w postrzeganiu relacji międzyludzkich. Dzięki energii Yin, rok ten bezpośrednio może wpłynąć na tzw. duchowe przebudzenie. Trzeba przyznać, że nadchodzący rok, przynajmniej według chińskich wierzeń, zapowiada się wyjątkowo przyjemnie!
Zobacz też: