Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wiosenne-slonce-niebezpieczne-dla-skory-dziecka
Fotolia
Święta i uroczystości

Majówka z dzieckiem: uwaga na oparzenia słoneczne!

Czy na pewno wiesz jak należy chronić skórę dziecka przed słońcem? Onkolodzy ostrzegają, by nie wystawiać skóry na pierwsze mocne promienie słoneczne, a już na pewno nie bez żadnej ochrony! Dermatolodzy majowe słońce uważają za najbardziej zdradliwe i szkodliwe dla dzieci. Jak długo dziecko może bezpiecznie przebywać na wiosennym słońcu?
Czy wiesz, że to właśnie w maju najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych u dzieci?! Majowe słońce jest groźne dla skóry dziecka z trzech powodów:
  • Po pierwsze po długiej zimie, kiedy skóra była całkiem osłonięta od słońca, jest nieprzyzwyczajona do promieniowania UV. Nie wytwarza jeszcze żadnych mechanizmów obronnych.
  • Po drugie, skóra dziecka jest znacznie cieńsza, niż skóra dorosłych – promienie wnikają w nią więc znacznie głębiej. 
  • Dodatkowo u małych dzieci mechanizm wytwarzania melaniny nie jest jeszcze tak sprawny, jak u dorosłych, dlatego jeśli już dochodzi do uszkodzeń, mogą być one bardzo rozległe. Poza tym u małych dzieci gruczoły potowe pracują mniej sprawnie i chłodzenie organizmu także przebiega wolniej. Do oparzeń może dojść więc bardzo szybko, skóra robi się wtedy czerwona, a zaraz potem pojawiają się pęcherze.

Statystyki dowodzą, że to właśnie w maju dochodzi najczęściej do oparzeń słonecznych u dzieci! A to bardzo niebezpieczne dla zdrowia, bo oparzenia u dzieci to najczęstszy czynnik determinujący rozwój czerniaka w dorosłym życiu, a ten nowotwór skóry – jeśli jest zauważony zbyt późno – prowadzi do śmierci! Specjaliści ostrzegają, że najgroźniejsze są właśnie te oparzenia słoneczne, do których dochodzi we wczesnym dzieciństwie lub przed okresem dojrzewania.

Promienie UV, na które wystawiamy się intensywnie w dzieciństwie, a zwłaszcza oparzenia i uszkodzenia skóry spowodowane działaniem słońca w pewnym sensie gromadzą się w naszym naskórku. Nasza skóra zapamięta wszystkie nasze niebezpieczne zachowania na słońcu na całe życie!
 

Uwaga! Na skłonność do wystąpienia nowotworu skóry pracujemy podobno do 20. roku życia.

Słońce jest potrzebne do syntezy witaminy D, ale wystarczy około 15 minut dziennie spaceru z odsłoniętymi rękami, nogami i twarzą, by wytworzona została odpowiednia dla organizmu dziecka dawka. Niepotrzebne jest więc wystawianie się na tak intensywne promieniowanie.

Jeśli wydaje ci się, że w ten sposób coś dziecku zabierasz, wyobraź sobie, że słońce to tak naprawdę ogromny reaktor jądrowy, który wytwarza rakotwórcze promieniowanie. Łatwiej wówczas dbać o to, by dziecko nie było niepotrzebnie i zbyt często wystawiane na jego działanie.

„Ja się opalałam i nic mi się nie stało” – nie wierz w to!

Oczywiście jeśli dziecko korzysta ze słońca z umiarem i w rozsądnych godzinach przebywa na dworze, bawi się w zacienionych miejscach, jest chronione wysokimi filtrami i jest odpowiednio ubrane – wówczas promieniowanie nie powinno mu zaszkodzić. Większość rodziców jednak ma tendencję do przeceniania dobroczynnych właściwości promieniowania słonecznego i uważają, że skoro kiedyś jako dzieci sami biegali na słońcu i nic im się nie stało, tak będzie też w przypadku ich dzieci.

Niestety postęp cywilizacyjny, zanieczyszczenie powietrza, a także uszkodzenia chroniących nas przed szkodliwym promieniowaniem naturalnych barier powodują, że nic nie jest już takie samo jak kiedyś. Warto uzmysłowić sobie, że opalenizna oznacza tak naprawdę uszkodzenie skóry i nie chroni jej przed kolejnymi uszkodzeniami w żadnym stopniu.

Kto jest najbardziej narażony na poparzenia słoneczne?

Najbardziej narażone na oparzenia słoneczne są:

  • dzieci o włosach w kolorze jasny blond lub rudych,
  • dzieci o jasnych oczach (niebieskie, zielone, szare)  i jasnej cerze, często piegowatej,
  • dzieci o skórze z licznymi pieprzykami,
  • dzieci ze skórą z przebarwieniami i innymi zmianami skórnymi,
  • dzieci, które z trudem się opalają i często ulegają poparzeniom słonecznym,
  • dzieci z rodzin, w których zdarzały się zachorowania na raka skóry,
  • dzieci mieszkające w klimacie zwrotnikowym/podzwrotnikowym, na dużych wysokościach nad poziomem morza.
Ważne! Ok. 65 procent Polaków mieści się w grupie o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka!

Jak rozsądnie korzystać z wiosennego słońca?

Skórę należy przyzwyczajać do słońca stopniowo. Na początek wystarczy 20 minut na słońcu, ale nie w południe, gdy promieniowanie jest najmocniejsze. Najlepsze będą np. spacery koło godziny 10 rano, np. po parku. Koniecznie należy zastosować kremy z filtrem przeznaczone dla dzieci.

Co robić jeśli dziecko ulegnie poparzeniu słonecznemu?

Skóra jest mocno zaczerwieniona, bolesna, dziecko płacze – z pewnością mamy do czynienia z oparzeniem słonecznym. Dochodzi do niego najczęściej po kilku godzinach od opalania/przebywania na intensywnym słońcu. Główne objawy to czerwona skóra i drobne pęcherze. Najważniejsze to obniżenie temperatury oparzonego naskórka poprzez zimne okłady. Jak je robić?

  • Przykładamy delikatnie do skóry ręcznik lub dowolny materiał zmoczony wodą i odciśnięty. Jak się ogrzeje – ponownie zanurzamy w chłodnej wodzie.
  • Nawet jeśli dziecko skarży się na to, że mu zimno – ochładzamy skórę, która jest gorąca.
  • Następnie używamy pantenolu, allantoiny lub aloesu, by ukoić podrażnioną skórę.
  • Jeśli nie mamy akurat pod ręką kremów czy żeli z tymi aktywnymi składnikami, możemy użyć sposobu naszych mam i babć, czyli posmarować oparzoną skórę jogurtem, kefirem, maślanką lub zsiadłym mlekiem. Smarujemy, czekamy aż wyschnie, zmywamy i nakładamy ponownie.
  • Można też podać dziecku przeciwbólowo paracetamol lub środek przeciwzapalny.
  • Jeśli na skórze pojawią się duże pęcherze i nic nie przynosi dziecku ulgi – natychmiast udajcie się do lekarza.

O czym warto pamiętać, jeśli dziecko przebywa na słońcu?

  • Nie pozwalaj dziecku przebywać na intensywnym słońcu w godzinach 10-15.
  • Przygotuj miejsce do zabawy dla dziecka w cieniu.
  • Dziecko przebywające w wodzie jest bardziej narażone na oparzenia słoneczne niż maluch w piaskownicy.
  • Dziecko siedzące w pobliżu okna samochodu lub bawiące się przy dużych oknach w domu jest narażone na szkodliwe promieniowanie słoneczne.
  • Jeśli maluch używa wózka nie zapominaj o parasolce/daszku przy gondoli i spacerówce.
  • Na głowie dziecko powinno mieć zawsze czapeczkę lub kapelusik, z osłoną na kark.
  • Nie zapominaj o bucikach i skarpetkach – maluchy bardzo szybko mogą oparzyć sobie gołe stopy.
  • Pamiętaj o smarowaniu skóry – także pod ubraniem! – kremem z wysokim filtrem.
  • Promieniowanie UV przenika przez ubrania, które są jasne, przewiewne i luźno tkane. 
  • Dieta bogata w beta-karoten może zmniejszyć szkodliwe działanie promieni UVA.
  • Pamiętaj o osłonie i smarowaniu brzegów małżowiny usznej, nosa czy płatków uszu u dziecka!
  • Maść cynkowa lub dwutlenek tytanu mogą w 100% ochronić skórę dziecka w delikatnych i wrażliwych miejscach.

Zobacz także:

Co powinno się znaleźć w apteczce samochodowej, jeśli podróżujemy z dzieckiem? Rady eksperta

Zdrowie
Czy opalanie jest niezdrowe?
Maluchy są szczególnie podatne także na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Maluchy są szczególnie podatne także na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Witamina D jest największym dobrodziejstwem, jakie dzieci czerpią ze słońca. W pewnym stopniu to promieniom słonecznym zawdzięczają też zdrowe zęby, mocne kości i większą odporność. Maluchy są jednak szczególnie podatne także na ich szkodliwe działanie. Dziecięca skóra miała mało czasu, by wytworzyć delikatną opaleniznę i pogrubieć. Poza tym dzieci częściej przebywają na słońcu niż dorośli. Jak je chronić? Nie pozwól, by skóra malucha była wystawiona na bezpośrednie działanie słońca i pamiętaj, że w słoneczne dni dziecko może ulec poparzeniu nawet wtedy, gdy przebywa w cieniu. Oparzenie słoneczne Występuje najczęściej jako rumień i obrzęk skóry. Dziecko odczuwa pieczenie, jest rozdrażnione, może mieć podwyższoną temperaturę. Później dochodzi do łuszczenia się naskórka. Przy oparzeniach rzadko występują głębsze uszkodzenia skóry, o czym świadczyłoby pojawienie się pęcherzy. Udar cieplny – może do niego dojść przy silnym przegrzaniu organizmu. Towarzyszy mu wysoka gorączka, bóle głowy, brak apetytu, wymioty. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości lub drgawki. Skóra jest wtedy sucha, gorąca i czerwona, a puls przyśpieszony. Przenieś wtedy dziecko w cień, rozbierz i ochładzaj jego skórę zimnymi okładami, wachlując je lub włączając wentylator. Podaj mu także lek przeciwgorączkowy i dużo chłodnych płynów. Jeśli jego stan szybko się nie poprawia, zgłoś się do lekarza. Jak pomóc Ulgę przyniosą malcowi chłodne okłady – np. z zimnego zsiadłego mleka lub choćby z wody. Możesz też posmarować oparzone miejsce balsamami łagodzącymi dolegliwości (zawierają zwykle środki przeciwbólowe i przeciwświądowe). Jeśli malec ma podwyższoną temperaturę, można mu także podać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. paracetamol...

poparzenie wodą
screen/You Tube/ A News
Aktualności
UWAGA na upały: zabawa w ogrodzie skończyła się tragedią
Jest bardzo gorąco, ale bądźmy ostrożne bawiąc się z dzieckiem w wodzie. Zobacz, jak chwila nieuwagi skończyła się cierpieniem tego maluszka.

Był upalny dzień, taki jak dzisiaj. Chłopiec wraz z mamą bawił się w ogrodzie . Kobieta postanowiła pochlapać synka wodą, aby choć trochę ochłodzić go. Przekręciła zawór w głowicy doprowadzające wodę do węża ogrodowego i wtedy doszło do tragedii. Usłyszała krzyk dziecka.  Oparzenie 30 proc. ciała dziecka Patrząc na zdjęcia, ciężko uwierzyć, że tak rozległe oparzenia mogły powstać wskutek niewinnej zabawy. Ale tak właśnie może być, jeżeli wąż ogrodowy pozostawimy na pełnym słońcu w upalne dni. Temperatura znajdującej się w nim wody może sięgnąć nawet do 60 stopni Celsjusza.   Do tego tragicznego w skutkach wydarzenia doszło w amerykańskim Las Vegas. 9-miesięczny Nicholas był z mamą Dominique w ogrodzie. Kobieta chciała napełnić wodą wanienkę dla dziecka , aby maluszek mógł się w niej pobawić. Synek siedział na trawie, tuż obok mamy. Gdy Dominique odkręciła kran, woda ulatująca z głowicy przymocowanej do węża ogrodowego pochlapała chłopczyka.  Dziecko natychmiast zaczęło krzyczeć. "Myślałam, że płacze ze złości, bo nie lubi, kiedy pryska się go wodą " - tłumaczyła już po wszystkim jego mama. Dopiero po pewnym czasie uświadomiła sobie, co się stało i natychmiast pojechała z dzieckiem do szpitala.  Zawsze sprawdź temperaturę wody Niestety obrażenia były duże - chłopiec ma oparzenia drugiego stopnia, które objęły aż 30 proc. jego ciałka. Mama nie zdawała sobie sprawy, że temperatura wody - na skutek działania promieni słonecznych - osiągnęła kilkadziesiąt stopni  Celsjusza. Wystarczyły tylko resztki wody znajdujące się w wężu ogrodowym, aby doszło do tragedii! Mama chłopczyka bardzo przeżyła, to co się stało. Ostrzega teraz rodziców, aby zawsze ostrożnie sprawdzali najpierw na swojej dłoni temperaturę wody w wężu ogrodowym, zanim zaczną bawić się nią ze...

dziecko i opalanie, dziecko na plaży, opalanie niemowlęcia, kremy do opalania dla dzieci, krem z filtrem dla dzieci, dziecko na plaży
Fotolia
Zdrowie
Lato w cieniu? Czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?
Bezpieczne opalanie to mit. Powinnaś chronić swoje dziecko przed słońcem. Od tego zależy jego zdrowie!

Korci cię, by wystawić maleństwo na słońce? Opalone dziecko wygląda przecież tak ładnie... Dermatolodzy przestrzegają, by nie ulegać takiej pokusie. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry , przyspieszają jej starzenie i mogą prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, u których nadmiar słońca może wywołać udar słoneczn y. Skóra dziecka łatwo ulega oparzeniom słonecznym (to właśnie one stanowią główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry). Dzieje się tak, ponieważ jest ono bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Nie znaczy to jednak, że podczas słonecznych dni masz się zaszyć z dzieckiem w domu. Zaprzyjaźnij się ze słońcem, przestrzegając kilku prostych reguł. Krem z filtrem to obowiązek! Nie wychodźcie z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem z filtrem . Odpowiednio dobrany stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Używanie fitrów UV powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że opalanie szkodzi). Gdy maluch chodzi latem do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu. Podczas upału potrzebny jest odpoczynek Gdy na dworze jest bardzo gorąco, najlepiej wychodzić z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce operuje najsilniej (w południe do ziemi dociera 30–50 procent promieniowania UV ). Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z malutkim dzieckiem, staraj się, aby w tych godzinach nie zabierać malca na wycieczki w słońcu lub na plażę. W ubranku lepiej niż na golasa Jasne i cienkie ubranka nie chronią przed słońcem. Zatrzymują jedynie 20–40 procent...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz