Dzień Ojca nie jest tak popularny, jak Dzień Matki, dlatego wiele osób ma kłopot z podaniem dokładnej daty tego święta. Zwłaszcza że w szkołach i przedszkolach na przełomie maja i czerwca łączy się obchody tych dwóch świąt.

Reklama

Poniżej historia Dnia Ojca oraz daty, pod którymi świętują ojcowie na całym świecie. Opisujemy też tradycje związane z dniem taty. W Dniu Ojca koniecznie podziękujmy naszym ojcom za wszystko, co dla nas robią.

Spis treści:

Kiedy Dzień Ojca w Polsce?

Dzień Ojca w Polsce jest obchodzony co roku 23 czerwca. W 2024 roku święto to wypada w niedzielę (dokładnie w pierwszą wakacyjną niedzielę). Oznacza to, że rodzinne świętowanie możemy zaplanować na weekend.

Co ciekawe, 23 czerwca wypada również Dzień Wędkarza (dla dzieci pasjonatów wędkarstwa może to być wskazówką, jak obchodzić Dzień Ojca).

Zobacz także

Dzień taty jest znany u nas od ponad 50 lat – pierwszy polski Dzień Ojca świętowany był w Polsce w 1965 roku.

Kiedy Dzień Ojca na świecie?

Tego samego dnia co w Polsce ojcowie świętują jeszcze tylko w jednym kraju na świecie – w Nikaragui. Dzień Ojca w innych krajach na świecie wypada w różnych terminach.

W niektórych państwach Dzień Taty jest świętem ruchomym, w innych obchodzi się go w marcu, czerwcu lub nawet w listopadzie. Kiedy świętuje się Dzień Ojca na świecie?

  • We Włoszech, Portugalii i Hiszpanii Dzień Ojca wypada 19 marca – w imieniny Józefa, ziemskiego opiekuna Jezusa,
  • w Australii – tatusiowie świętują w drugą niedzielę czerwca,
  • na Litwie – w pierwszą niedzielę czerwca,
  • w Estonii – Dzień Ojca obchodzony jest tego samego dnia co Dzień Flagi — estońscy ojcowie od 2008 roku świętują w drugą niedzielę listopada,
  • w Niemczech – Dzień Ojca wypada w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (to 39 dzień po Niedzieli Wielkanocnej),
  • w krajach skandynawskich – Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada. Wyjątkiem jest Dania, tam Dzień Ojca obchodzony jest 5 czerwca,
  • w Argentynie, Chile, Meksyku, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Czechach, Holandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Szwajcarii, Turcji, Francji, na Węgrzech i w Ukrainie Dzień Ojca jest świętem ruchomym i świętuje się go w trzecią niedzielę czerwca,
  • W Tajlandii Dzień Ojca świętuje się w 5 grudnia (ponieważ właśnie wtedy obchodzone są urodziny tajlandzkiego króla).

Nie masz pomysłu na prezent dla taty? To może cię zainteresować: laurki do wydruku na Dzień Ojca, samodzielnie wykonany kubek z napisem, puchar z papieru, czy słoik na gwoździe dla majsterkowicza.

Dzień Ojca – jak się obchodzi?

Jak obchodzić Dzień Ojca? To zależy od kraju. Choć Dzień Ojca nie jest tak popularnym świętem jak Dzień Matki, to doskonała okazja, by podziękować ojcom za ich obecność w naszym życiu, miłość, troskę i wsparcie.

W Polsce zwyczajowo z okazji tego święta składamy ojcom życzenia i wręczamy drobne prezenty. Coraz częściej w przedszkolach i szkołach Dzień Ojca obchodzony jest razem z Dniem Matki, na przełomie maja i czerwca. Przedszkolaki i młodsi uczniowie właśnie wtedy przygotowują wierszyki, piosenki oraz prace plastyczne, które wręczają swym rodzicom.

Niektóre kraje mają jednak swoje oryginalne zwyczaje związane z dniem taty.

  • W Korei życzenia ojcom, ale także osobom starszym, składa się w Dniu Rodziny. Zgodnie z tradycją wręczane są czerwone goździki.
  • W Holandii ojcowie w dniu swojego święta dostają przygotowane przez dzieci śniadanie do łóżka, a wieczorem udają się wraz z dziećmi w odwiedziny do swoich ojców.
  • W Chinach Dzień Ojca obchodzony jest 8 sierpnia, ponieważ podwójna ósemka „ba-ba” brzmi podobnie jak tata.
  • W Australii z okazji Dnia Ojca organizowany jest ogólnokrajowy konkurs na Najlepszego Ojca Roku.
  • W Rumunii Dzień Ojca jest dniem wolnym od pracy. To jedyny kraj w Unii Europejskiej, który święto taty uznaje za święto państwowe.

Daty, w które wypada Dzień Ojca w różnych częściach świata, można wykorzystać, by zrobić tego dnia niespodziankę swemu tacie – np. mocno się do niego przytulić i życzyć wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Ojca w... Hiszpanii. Meksyku czy USA.

Historia Dnia Ojca

Świętowanie Dnia Ojca zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych po tym, jak olbrzymim sukcesem okazały się obchody Dnia Matki.

Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzony był w 1910 roku w miasteczku Spokane w amerykańskim stanie Waszyngton. Przyczyniła się do tego Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej, która wpadła na pomysł, aby docenić trud ojców ponoszony w opiece nad rodziną. Chciała w ten sposób wyrazić podziękowanie swojemu ojcu, Williamowi Smartowi, który po śmierci żony samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później, w 1972 roku, prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama