Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez szopki. Chodzimy oglądać je w kościołach, wysyłamy na kartkach świątecznych i ustawiamy w domach pod choinkami. Może w tym roku zrobisz z dzieckiem własną szopkę i opowiesz mu historię szopki bożonarodzeniowej?

Reklama

Ciekawostki o bożonarodzeniowej szopce

Tradycja szopek odwołuje się do tradycji średniowiecznych, religijnych misteriów oraz do ludowych teatrzyków obnośnych. Jednak zwyczaj budowania szopek w kościołach upowszechnił się dopiero w XV wieku. Początkowo szopki były symbolem hiszpańskiego wówczas Neapolu, a z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się w pozostałych miastach oraz koloniach europejskich.

  • Czego symbolem jest szopka?

Szopki bożonarodzeniowe to symboliczne przedstawienie miejsca, w którym urodził się Jezus. Są także opowieścią o pierwszych dnia Jego życia na ziemi. Wygląd szopek jest uzależniony od pomysłowości, umiejętności oraz zasobów wykonawców.

  • Kto stworzył pierwszą szopkę w historii?

Pierwszą szopkę bożonarodzeniową wystawioną w kościele przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu. Powstała ona 24 grudnia 1223 roku w Greccio, nieopodal miasta Rieti we Włoszech. Dlatego też przyjmuje się, że szopki bożonarodzeniowe pochodzą właśnie z Włoch.

  • Funkcje żłóbka betlejemskiego

Żłóbek, który symbolicznie przedstawia miejsce narodzin Jezusa, w przeszłości służył także za ołtarz do odprawienia mszy w Boże Narodzenie. Miało to podkreślić rolę Boga w życiu wiernych oraz tajemnicę wiary.

Zobacz także

Zbuduj z dzieckiem szopkę

Już? Dlaczego nie? Przecież uwielbiacie świąteczne dekoracje, prawda? Szopkę możecie zrobić z klocków albo z masy solnej. Gwiazdę betlejemską można łatwo wykonać z kłębka wełny. Święta rodzina i pastuszkowie? Ludziki z klocków lub małe zabawki-figurki będą świetne! Albo narysujcie na papierze kontury postaci, wytnijcie, pokolorujcie, z tyłu przyklejcie podpórkę z kawałka tektury. Możecie też ulepić świętą rodzinę z plasteliny. Będzie pięknie!

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama