Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, święta, choinka
Panthermedia
Święta i uroczystości

6 pomysłów na drugi dzień świąt

Chcesz intensywnie przeżyć Święta, nasycić się nimi, bo szybko mijają. Dzieci jednak patrzą na to zupełnie inaczej.

Gdy w rodzinie pojawi się dziecko, Święta nabierają nowego blasku. Na prezenty, światełka na choince, śnieg za oknem znów zaczynasz patrzeć oczami dziecka. Wszystko wydaje się takie ekscytujące, że żal, żeby pociechę coś ominęło. Maluchy mogą jednak na świąteczne atrakcje, a szczególnie ich nadmiar reagować inaczej. Gdy w domu panuje rozgardiasz, pojawia się dużo ludzi, mogą się źle czuć. Czasem do łez i zdenerwowania doprowadzają wizyty w domach bliskich. Warto zatem starać się połączyć tradycję, swoje świąteczne potrzeby z potrzebami malucha. Skoro początek Świąt ma być intensywny, warto kolejne dni  zaplanować tak, aby maluch mógł wytracić nadmiar świątecznej energii, uspokoić się, poczuć dowartościowany. Ale to wcale nie oznacza, że musi być nudno. 

Nacieszyć się prezentami

Każda zabawka staje się jeszcze bardziej atrakcyjna, gdy dziecko może pobawić się nią razem z rodzicami. Od nich dowiaduje się, co można z nią zrobić, jakie ma możliwości, do czego ją wykorzystać. Pewnie nie było jeszcze na to zbyt dużo czasu. Wiadomo – spotkania rodzinne, siedzenie przy stole, rozmowy. Ale w drugi dzień Świąt, gdy tylko maluch wyskoczy z łóżka, na pewno pierwsze kroki skieruje do nowych zabawek. Może urządzicie piżamowy klub zabaw na dywanie? W Święta rodzice również mogą poczuć się jak dzieci.

Przyjrzeć się choince

Do tej pory dbałaś pewnie głównie o to, by maluch jej na siebie nie przewrócił, więc starałaś się skupić jego uwagę na czym innym. Weź dziecko na ręce, poprzeglądajcie się w bombkach, pooglądajcie zabawkowe ozdoby albo zacznijcie wyjadanie cukierków, które zdobią gałązki (umówcie się, że będziecie zjadać np. jeden cukierek dziennie). A jak miło jest położyć się pod choinką i  w  świetle choinkowych lampek coś poopowiadać, pośpiewać kolędy albo zwyczajnie pomarzyć...
 

Poznać świąteczne smaki

Podekscytowanie czekaniem na Mikołaja i prezenty, zabawy z rzadziej widywanymi kuzynami sprawiają, że najsmaczniejsze dania nie są w stanie zainteresować dziecka. Przy niejednym świątecznym stole zasiada dziecko, który z apetytem zjada jedynie opłatek i bułeczkę. Gdy za gośćmi zamkną się drzwi albo wrócicie już do domu ze świątecznej wizyty, apetyt szybko wraca. Jeśli jesteście sami w domu, może wreszcie obudzi się ochota na barszcz, rybę, kluski z odrobiną maku czy świąteczne wypieki. O ile maluch może już jeść te smakołyki.

Pośpiewać kolędy

Bez względu na to, czy udało się pośpiewać kolędy w czasie wigilii czy nie, warto do tematu wrócić. Po pierwsze – dlatego że dzieci lubią śpiewać, po drugie – kolędy zmieniają sposób patrzenia malucha na Święta. Dzięki nim Boże Narodzenie nie będzie się kojarzyć tylko z Mikołajem i prezentami. Słuchając tekstów o Dziecinie, która narodziła się w stajence, maluch poznaje prawdziwy sens Bożego Narodzenia. Przed oczami przesuwa mu się cała galeria bożonarodzeniowych postaci: Maryja, Józef, aniołowie, pastuszkowie. Czuje nastrój nocy wigilijnej i głębiej przeżywa ten czas. Możecie urządzić konkurs pod hasłem „kto zaśpiewa najwięcej zwrotek kolędy, kto mniej zafałszuje”: mama czy tata, a maluch może być waszym jurorem. Śpiewanie to dobry sposób na odpoczynek, bo powoduje zmiany w układzie nerwowym, obniża napięcie mięśni, uspokaja pracę serca. 

Zobacz też: Kolorowanki bożonarodzeniowe

Zobaczyć szopkę

Zmęczony świętowaniem maluszek może wcale nie mieć ochoty na spacer albo po prostu trudno będzie go oderwać od nowych zabawek. Jeśli bardzo się opiera, nic się nie stanie, gdy ten dzień spędzicie w domu. Może jednak kuszącą perspektywą okaże się oglądanie bożonarodzeniowej szopki (szczególnie tej z żywymi zwierzętami). Maluch odnajdzie w niej to, o czym słyszał lub śpiewał z tobą w kolędach.

Podziwiać  dekoracje

Odpoczywanie w domu może zająć cały dzień, więc na spacer wyjątkowo możecie wybrać się wieczorem. Będzie okazja, aby obejrzeć świetlne dekoracje, choinki, które zdobią miasto, urzekając nie tylko małe dzieci. Wszyscy spacerowicze czują się dzięki nim jak w bajce. 


Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog rozwojowy, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, psychoterapeuta dziecięcy i rodzinny.
 

UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   

Polecamy: Świąteczne atrakcje dla niemowlaka i przedszkolaka

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

kolorowanki świąteczne
Adobe Stock
Gry i zabawy
Kolorowanki świąteczne – 18 obrazków do druku
Kolorowanki świąteczne uprzyjemnią dziecku długie wieczory oczekiwania na Boże Narodzenie. Wydrukuj świąteczne obrazki z Mikołajem, choinkami i reniferami i daj maluchowi do pokolorowania. Możecie też kolorować je wspólnie.

Kolorowanki świąteczne pomogą wprowadzić do domu świąteczny nastrój.   Wspólne kolorowanie obrazków, których tematem jest Boże Narodzenie, będzie miłą odskocznią od przedświątecznej gonitwy. Pozwól dziecku wybrać jeden lub kilka przygotowanych przez nas 18 obrazków z Mikołajem, reniferem, bałwankiem, skrzatem lub choinką, wydrukuj kolorowankę i zabawa gotowa.  Kolorowanki świąteczne na Boże Narodzenie: Choinka Mikołaj Siedzący Mikołaj Leżący Mikołaj Mikołaj z prezentem Zadziwiony Mikołaj Bombka do kolorowania  Dzwonki świąteczne Renifer Bałwanek Siedzący bałwanek Zamyślony bałwanek Siedzący skrzat Zamyślony renifer Renifer czekający na Boże Narodzenie Uśmiechnięty renifer Leżący skrzat świąteczny Wesoły świąteczny skrzat   Zobacz też inne świąteczne kolorowanki: Kolorowanki z Mikołajem Kolorowanki świąteczne: Choinka Kolorowanki z reniferami Kolorowanki świąteczne: choinka To obowiązkowy świąteczny element w każdym polskim domu! Czy twoje dziecko pomaga podczas przystrajania świątecznego drzewka? Koniecznie opowiedz maluchowi o tradycji ubierania choinki .  Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować lub zapisać ją w oryginalnym rozmiarze. Kolorowanki świąteczne: Mikołaj Mikołaj to ulubiona świąteczna postać wszystkich dzieci. Bez Mikołaja (i prezentów od niego) trudno w ogóle wyobrazić sobie święta.  Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować lub zapisać ją w oryginalnym rozmiarze. Kolorowanki świąteczne: siedzący Mikołaj Mikołaj i w czasie Bożego Narodzenia czasem odpoczywa... Taki obrazek z małą liczbą szczegółów nadaje się już dla maluchów. Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować lub...

Boże Narodzenie, święta z dzieckiem
Fotolia
Święta i uroczystości
Jak włączyć dziecko w świąteczne przygotowania - 7 sposobów
Przedświąteczna gorączka kojarzy ci się z maluchem, który plącze się pod nogami, marudzi i... przeszkadza? Wcale nie musi tak być! Jak ułatwić sobie przygotowania do świąt, a dziecku zapewnić dobre wspomnienia?

Naucz dziecko czekania Tłumaczenie dziecku, kiedy nadejdą święta, nie jest proste, bo nawet dwulatki mają problem z odróżnieniem „wczoraj” od „ jutra”. Aby więc ułatwić smykowi czekanie, warto kupić lub zrobić kalendarz adwentowy. Maluch szybko może sprawdzić, czy zostało mało, czy dużo słodkości do zjedzenia z okienek, a tym samym - kiedy wreszcie przyjdzie ten wielki dzień. Plusy: Dziecko uczy się cierpliwości i zaznajamia z pojęciami dotyczącymi czasu. Poznaje znaczenie słów „jutro”, „za kilka dni”, „za chwilę”. Ćwiczcie składanie życzeń Opowiedz dziecku o tradycji składania świątecznych życzeń. Wytłumacz, że chodzi o to, by sprawić drugiej osobie radość. Możecie także ułożyć przykładowe życzenia i ćwiczyć ich składanie, np. misiom czy lalkom. Warto również wraz ze smykiem przygotować kartki świąteczne dla bliskich, z którymi nie będziecie mieli okazji spotkać się przy świątecznym stole. Nie zapomnijcie także o liście do Świętego Mikołaja – jest dla dziecka jednym z nielicznych dowodów na istnienie tej postaci, a dla ciebie i reszty rodziny świetną podpowiedzią, jakie prezenty kupić maluchowi. Plusy : Maluch poznaje tradycję oraz uczy się zasad dobrego wychowania. Dowiaduje się także, jak ważne są więzi z rodziną i bliskimi. Wydrukuj wzory listów do Świętego Mikołaja . Pomóżcie innym Przed świętami mobilizuje się wiele organizacji charytatywnych. Wytłumacz starszakowi, że nie wszystkie dzieci mają takie fajne zabawki jak on, namów go, by wybrał kilka, którymi już się nie bawi, i oddajcie je potrzebującym. Zachowajcie świąteczne wspomnienia Rozejrzyj się dookoła i zobacz, jak jest pięknie. Rozświetlone milionem lampek ulice zachwycą maluszka. Pójdź z dzieckiem na spacer tam, gdzie świąteczne dekoracje lśnią najpiękniej. I koniecznie zabierz ze...

tradycje bożonarodzeniowe na świecie
AdobeStock
Święta i uroczystości
Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie
Tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogą znacząco różnić się od tych, jakie są nam bliskie i znane. Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach wyglądają nieco inaczej. W niektórych państwach nie ma np. zwyczaju łamania się opłatkiem, jest za to pocałunek pod jemiołą, dzielenie się chlebem i świnka z marcepanu.

Jak wyglądają święta w innych krajach? Czasami są podobne do naszych „polskich świąt”, jednak niekiedy zupełnie odmienne. Święta Bożego Narodzenia bez opłatka na stole? To możliwe! Nie wszędzie na świecie Boże Narodzenie obchodzone jest w taki sam sposób, a niektóre tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogłyby nas zadziwić. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są kultywowane w różnych częściach globu? Oto ciekawostki o zagranicznych świętach i nietypowych tradycjach.  Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie : Hiszpania Niemcy Anglia Rosja Włochy Szwecja Austria Czechy Francja Grecja Dania Australia Republika Południowej Afryki Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe na świecie Boże Narodzenie w Hiszpanii – tanecznie i wesoło Jedną z tradycji w Hiszpanii jest ceremonia tańca „Baile de los Seises”, która odbywa się zawsze 8 grudnia. Ludzie tańczą na ulicach w rytm tamburynów, grzechotek i kastanietów. Przyozdabiają też domy i ulice kolorowymi światełkami oraz budują szopki bożonarodzeniowe . Na hiszpańskim wigilijnym stole nie znajdziecie opłatka, zamiast niego przygotowywana jest chałwa. Święta Bożego Narodzenia w Niemczech To właśnie w Niemczech została zapoczątkowana  tradycja ubierania choinki  na święta Bożego Narodzenia. Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech nieco różnią się od tych polskich – na wigilijnym stole potrawy są raczej skromne, bardziej uroczyście traktuje się bożonarodzeniowy obiad. Niemcy składają sobie życzenia, jednak nie dzielą się opłatkiem. 25 grudnia na stole króluje między innymi: gęś z ziemniakami lub knedlami, pieczona kiełbasa, potrawy z kiszonej kapusty. Prezenty nie są chowane pod choinką, lecz stawiane na stole. Tradycją bożonarodzeniową w Niemczech jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak