1. Wielkie odliczanie

Przygotowania do Świąt warto zacząć od podarowania malcowi kalendarza adwentowego. Dzieci nie mają pojęcia, co to znaczy „za trzy tygodnie i trzy dni”, ani ile to jest „niedługo”. Znikające w brzuszku smakołyki czy otrzymywane drobne prezenty nie tylko osładzają męki oczekiwania, ale także pomagają odmierzać czas. Można go kupić w każdym supermarkecie, ale można też (i warto, bo będzie jedyny w swoim rodzaju) kalendarz adwentowy zrobić samodzielnie, rozwieszając w domu czekoladki z numerkami.

Reklama

2. Odświętne stroje

Dziecko nie musi być wystrojone jak lalka w czasie Wigilii. Ubranie maluszka musi być ładne, ale jednocześnie wygodne. Nadmiar koronek w sukieneczce czy garniturek z nierozciągliwego materiału będą krępować ruchy dziecka i sprawią, że malec będzie marudził. Lepiej spraw smykowi czerwoną czapeczkę, taką samą jaką nosi św. Mikołaj.

3. Kolędowanie

Trudno wyobrazić sobie bez nich Święta – wspólne kolędowanie należy do tradycji i buduje rodzinne więzi. Nie przejmuj się, że twoje zdolności wokalne pozostawiają wiele do życzenia. Twoje dziecko na pewno będzie innego zdania i chętnie nauczy się słów kilku prostych kolęd. Możesz też włączać je smykowi na CD.

Zobacz także

4. Kolorowe dekoracje

Można je robić nawet z małym dzieckiem. Nietłukącą się bombkę posmaruj klejem i zanurz w miseczce z wiórkami kokosowymi. Gotowe! Troszkę starszy malec poradzi sobie z ozdabianiem bombek naklejkami albo plasteliną (można dorobić oczy, uszy, nos i włosy z wełny). Surowy makaron, ale też słodkie pianki, precelki, wafelki świetnie nadają się na łańcuch choinkowy. Małe dzieci rzadko są wielbicielami minimalizmu. Przeważnie wolą wnętrza wesołe, pełne kolorów i świecidełek. Zrób maluchowi przedświąteczny prezent – pozwól mu ozdobić mieszkanie (albo chociaż swój pokój), np. filcowymi choineczkami. Jeśli szkrab nie jest alergikiem, popsikajcie szyby w oknach sztucznym szronem.

5. Spotkanie z kuzynami

Na kilka tygodni przed Wigilią opowiedz maluszkowi, kogo z rodziny zobaczy w tym roku. Wyjmij album ze zdjęciami i przypomnij imiona wszystkich kuzynów, cioć, wujków. Możecie też przygotować dla nich kartki świąteczne.

6. Zapach pierniczków

Pieczenie ciasteczek to ulubiony rytuał maluszków. Warto zabrać się za nie dwa, trzy tygodnie przed Wigilią. Bo po pierwsze, z czasem robią się smaczniejsze, a po drugie, dzięki nim zaczyna w domu pachnieć świętami znacznie wcześniej. Koniecznie zrób je wraz z dzieckiem: przystaw do szafki kuchennej krzesełko, załóż małemu kuchcikowi fartuch i pozwól mieszać składniki, ugniatać ciasto, wycinać foremkami gwiazdki, bałwanki itd. I nie wykręcaj się, że nie potrafisz gotować! Do ozdabiania ciasteczek i pierniczków użyj kolorowego lukru. Możesz kupić gotowy, albo zrobić sama. Wystarczy wlać do białego odrobinę barwnika spożywczego.

7. Gruntowne porządki

Tak, tak, to nie pomyłka! Porządki też mogą być atrakcyjne, zwłaszcza że przy okazji można znaleźć mnóstwo zagubionych drobiazgów, porozmawiać (nie tylko o świętach), powygłupiać się. Albo po prostu porobić coś razem.

ZOBACZ TEŻ: Jak nauczyć dziecko składania życzeń

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama