„Chińczyk”, „Grzybobranie” czy warcaby to klasyka naszego dzieciństwa. Gry planszowe umilały nam deszczowe popołudnia, długie zimowe wieczory, towarzyszyły na podwórkowych piknikach czy stanowiły główną rozrywkę podczas urodzinowych imprez. Jeśli wydaje Ci się, że teraz planszówki są passé, to jesteś w wielkim błędzie! Gry planszowe przezywają renesans i stają się coraz bardziej popularne, a w tym roku będą gwiazdkowym hitem.

Reklama

Dlaczego warto kupić dziecku grę planszową?

Gry planszowe mają właściwie same zalety. Oto niektóre z nich:

  • Gry planszowe łączą pokolenia. W planszówki można grać z rówieśnikami, ale też młodszym lub starszym rodzeństwem, rodzicami, dziadkami, ciociami i wujkami, po prostu z każdym bez górnej granicy wiekowej. To wspaniały sposób spędzenia wolnego czasu z najbliższymi, a lepszego poznania siebie nawzajem.
  • Gry planszowe uczą wygrywać i przegrywać. Każdy z nas chciałby zawsze wygrywać – to oczywiste i zupełnie naturalne, jednak w życiu bywa różnie, a fortuna kołem się toczy i nie zawsze to nam przypada palma pierwszeństwa. Dobrze, by dziecko o tym wiedziało, bo porażki – mniejsze lub większe – kiedyś pojawią się w jego życiu. Najważniejsze jest to, by nigdy się nie poddawać i wytrwale dążyć do wyznaczonego celu, aż w końcu uda się go osiągnąć. Tego właśnie uczą gry planszowe. Przegrana partia? Trudno – o zwycięstwo trzeba po prostu zawalczyć w kolejnej! Mówi się również, że wygrywać też trzeba umieć i jest w tym wiele racji. Zwycięzca powinien umieć docenić rywali i pogratulować im wysiłku i pracy, którą wykonali. Gra w planszówki to świetna lekcja przegrywania i wygrywania.
  • Gry planszowe uczą logicznego myślenia. Czasem żeby wygrać, trzeba trochę pogłówkować, a to doskonały trening logicznego myślenia. Grą, na której my ćwiczyliśmy te umiejętności, było np. kółko i krzyżyk. Teraz Twoje dziecko może zagrać w tę grę w ulepszonej, bardziej nowoczesnej wersji. W grze Gobblety każdy gracz posiada trzy wielkości pionków, którymi może przykrywać pionki swoje i przeciwnika. Wygrywa ten, kto pierwszy ustawi trzy Gobblety w linii na planszy. to idealna pierwsza gra strategiczna dla Twojej pociechy. Nie bez powodu w końcu gra została nagrodzona tytułem Zabawki Roku 2016.
materiały prasowe
Reklama
  • Gry planszowe uczą przestrzegania reguł. Zasad i reguł trzeba przestrzegać wszędzie – w rodzinie, szkole, przedszkolu, grupie rówieśniczej, a im wcześniej maluch się tego nauczy, tym lepiej. Planszówki pozwalają przyswoić sobie postępowanie według określonych reguł w miłej atmosferze i przez zabawę.
  • Gry planszowe pomagają rozwijać różne umiejętności. W zależności od tego, jaką grę wybierzesz, możesz poszerzać wiedzę dziecka o otaczającym je świecie oraz rozwijać jego różne umiejętności i kompetencje: motoryczne, społeczne, komunikacyjne czy emocjonalne. Na przykład jeśli chcesz trenować pamięć dziecka, zagraj z nim w grę Pingolo, które jest podobne do popularnego memory. Na czym polega? Gracze rzucają 2 kostkami i starają się odnaleźć ukryte pod pingwinkami jaja, które odpowiadają kolorom wyrzuconym na kostkach. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zgromadzi na swojej górze lodowej 6 pingwinków i jaj. Nie bez znaczenia jest tu właśnie umiejętność szybkiego zapamiętywania tego, gdzie znajduje się dany kolor jaja. Pingolo zdobyło Nagrodę Dzieci w konkursie Zabawka Roku 2017. Czy może być lepsza rekomendacja niż zadowolenie najbardziej wymagającej grupy odbiorców?
materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama