Menu na urodziny dziecka: co podać i jak przygotować? [DUŻO PRZEPISÓW]
Dzieci uwielbiają mieć urodziny! Zwłaszcza kiedy zapraszane są na nie inne dzieci. Obok zaproszeń, balonów, serpentyn i zabaw równie ważne jest menu urodzinowe. Jak więc zaplanować menu na urodziny dziecka? Podpowiadamy.
- Adrianna Trusiuk
Co wziąć pod uwagę w trakcie planowania menu na urodziny dziecka? Warto kierować się zasadą: od ogółu do szczegółu. Na początku należy więc ustalić, ile osób łącznie będzie na przyjęciu i w jakim będą wieku. Jeśli w większości będą to dzieci, należy mieć na uwadze, żeby wszystkie potrawy przygotowane były właśnie pod najmłodszych – nie powinny być one ostre, zbyt słone i zbyt słodkie, nie powinny też zawierać ani grama alkoholu (nawet w torcie – często zdarza się to w tortach robionych na zamówienie).
Należy też wziąć pod uwagę ewentualne alergie pokarmowe u dzieci goszczących na przyjęciu – jeśli na stole będą stały przekąski, których nie może zjeść dziecko, z pewnością będzie mu przykro. Skoro o dzieciach mowa, dobrze byłoby, gdyby wszystkie potrawy na stole były... zdrowe. Chipsy czy słodkie napoje to nie najlepsze przekąski na urodziny dziecka.
Co zrobić do jedzenia na urodziny dziecka? Przykłady
- Mini tortille (np. z serkiem śmietankowym, szpinakiem i pieczonym łososiem)
- Parówki zapiekane w cieście francuskim
- Warzywne roladki
- Mini kanapeczki
- Warzywa pokrojone w słupki z dipem jogurtowym
- Muffinki
- Tort urodzinowy dla dzieci
A co z napojami? Tutaj również warto postawić na zdrowe wybory. Na stole powinna stać woda mineralna (w dużych ilościach) i soki, najlepiej świeżo wyciśnięte. Gazowane, słodkie napoje zawierają zdecydowanie za dużo cukru i nie mają żadnych wartości odżywczych.
Dania na urodziny dziecka – przepisy
Najważniejszym punktem jest tort. Można wykonać go w domu samemu, można też zlecić jego wykonanie zaufanej firmie cukierniczej. Zaraz po torcie, równie ważne są przekąski. Przygotowaliśmy kilka niezawodnych przepisów na tzw. finger foody (potrawy, które łatwo można wziąć do ręki), które posmakują zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Mini tortille
Składniki:
- Gotowe placki do tortilli
- Opakowanie serka śmietankowego
- Garść świeżego szpinaku
- Płaty pieczonego łososia (jeśli gośćmi będą dzieci powyżej 3 roku życia, można wykorzystać plastry łososia wędzonego)
Przygotowanie: Na blacie połóż trzy placki od tortilli. Posmaruj je cienko serkiem śmietankowym. Na połowie każdego placka tortilli połóż szpinak. W miarę możliwości rozłóż listki równomiernie. To samo zrób z płatami łososia. Zawiń tortille w rulon. Po zwinięciu pokrój zwinięte tortille w niewielkich odstępach, na małe roladki. Na koniec, ułóż roladki na talerzu.
Warzywne roladki
Składniki:
- Cukinia
- Opakowanie serka śmietankowego
- Świeży ogórek zielony
Przygotowanie: Dokładnie umyj cukinię. Ogórka obierz cienko ze skórki i pokrój w cienkie słupki. Odłóż ogórka na deskę. Weź cukinię, obierz ją ze skórki i pokrój wzdłuż w długie, ale dość cienkie paski. Paski cukinii rozłóż na desce. Posmaruj je dokładnie serkiem śmietankowym. W poprzek pasków cukinii ułóż w niewielkich odstępach słupki ogórka. Zrolluj cukinię wraz z serkiem i ogórkiem. Wstaw roladki do lodówki na minimum dwie godziny przed podaniem.
Parówki w cieście francuskim
Składniki:
- Gotowe ciasto francuskie z dobrym składem
- Opakowanie parówek z wysoką zawartością mięsa (możesz użyć również bezmięsnej alternatywy dla parówek, jeśli wśród gości są wegetarianie)
- Opakowanie startego sera (np. mozzarelli)
- Jajko
Przygotowanie: Na desce rozłóż gotowe ciasto francuskie. Na cieście w miarę równych odstępach, z kilkucentymetrowym marginesem, połóż parówki i posyp je serem. Weź do ręki nóż i pokrój ciasto francuskie wzdłuż parówek, z 3, 4-centymetrowym marginesem. Ciasto francuskie zlep dokładnie wokół parówek z serem. Pokrój parówki w cieście na mniejsze kawałki, takie jak na zdjęciu. Kiedy parówki będą już pokryte ciastem, wstaw piekarnik na 180 stopni (góra-dół). W międzyczasie posmaruj każdą parówkę w cieście niewielką ilością rozkłóconego jajka. Po nagrzaniu się piekarnika połóż parówki na blachę pokrytą arkuszem papieru do pieczenia. Piecz do momentu, w którym ciasto stanie się złociste. Zajmie do około 10-20 minut (w zależności od mocy piekarnika).
Warzywa pokrojone w słupki z dipem jogurtowym
Składniki:
- Papryka
- Ogórek
- Marchewka
- Kalarepa
- Cukinia
- Opakowanie jogurtu naturalnego
- Sól
- Pieprz
- Koperek
Przygotowanie: Umyj dokładnie wszystkie warzywa. Ogórka, marchewkę i kalarepę obierz dokładnie ze skóry. Wszystkie warzywa pokrój w niewielkie słupki. Włóż je w przezroczyste kubki. Otwórz jogurt. Przelej go do miski na sos, dodaj szczyptę soli, szczyptę pieprzu i łyżkę posiekanego koperku. Wymieszaj całość dokładnie. Przekąska jest już gotowa do podania.
Muffinki
Składniki:
- Dwa dojrzałe banany
- Mąka pszenna albo orkiszowa
- Dwa duże jajka z wolnego wybiegu
- Olej albo rozpuszczone masło
- Proszek do pieczenia
- Kakao
- Opcjonalnie: garść ulubionych owoców (np. borówki, maliny), garść posiekanych orzechów (np. włoskie, laskowe, nerkowce)
Przygotowanie: Piekarnik rozgrzej do 180 stopni (góra-dół). Do miski włóż obrane banany, zgnieć je widelcem (albo blenderem, jeśli go masz). Do miazgi bananowej dodaj pół szklanki oleju/masła i jajka. Całość zmiksuj krótko, do połączenia się składników. Do bananowo-jajecznej masy dodaj szklankę mąki, łyżeczkę proszku do pieczenia i cztery łyżki kakao. Zmiksuj całość do dokładnego połączenia się składników. Na koniec, opcjonalnie dodaj do masy owoce lub orzechy – albo to i to. Zamieszaj do połączenia się składników. Do blaszki na muffiny włóż papilotki. Wlej do nich masę na muffinki – do około ¾ objętości papilotek. Wstaw całość do nagrzanego już piekarnika. Piecz muffinki około 20 minut.
Zobacz też: