Pyszne specjały na święta w każdym domu przygotowuje się trochę inaczej, najczęściej według sprawdzonych, babcinych receptur. Szkoda jednak, że robimy je tylko na Wigilię. Naprawdę warto byłoby niektóre rarytasy na stałe włączyć do menu maluszka, bo są dobre dla zdrowia. Kilka wigilijnych dań polecamy szczególnie.

Reklama

Kluseczki z makiem
W maku kryje się całe bogactwo magnezu, wyjątkowo potrzebnego dzieciom. Wspomaga on cały układ nerwowy. Nałóż więc śmiało maluszkowi na talerzyk troszkę klusek z makiem, łamańców czy makowca. To pyszne i zdrowe desery. Masę makową zrób sama, bo w gotowej (tzw. do makowca), którą możesz kupić w sklepie, jest sporo cukru, a często także innych środków dodatkowych, np. konserwantów. Niewielkie ilości bardzo dokładnie zmielonego maku (np. jeden kawałek makowca lub dwie łyżki maku z kluskami) można podawać malcom od drugiego roku życia.

Ryba w galarecie
W Wigilię tradycyjnie je się karpia, najczęściej smażonego. Niestety, to danie jest ciężkostrawne dla maluszka, a poza tym są w nim ości. Śledzi w oleju lub śmietanie też lepiej nie dawać dziecku, bo mają dużo soli. To jednak nie oznacza, że smyk nie może w święta skosztować rybki (najlepiej morskiej, bo zawiera kwasy omega-3 i jod). Można dla rocznego malca zrobić rybne pulpeciki, pierogi z rybką albo filetowaną rybę w galarecie (np. tilapię).

Orzechowa kutia
Orzechy to prawdziwa skarbnica kwasów tłuszczowych, wyjątkowo potrzebnych mózgowi. Szczególnie cenne pod tym względem są orzechy włoskie (nawet swym wyglądem przypominają mózg). Wszystkie gatunki mają też sporo magnezu, potasu i wapnia. Najbogatsze w magnez są migdały. Zaś pistacje nie tylko zawierają wymienione wcześniej składniki, ale też obniżają ryzyko cukrzycy o 27 proc. Polecamy też orzechy laskowe. Sprawdź tylko, czy są świeże: w środku powinny być jasne. Spróbuj na Wigilię zrobić zupę migdałową (pyszna!). Orzechy możesz też dodawać do świątecznych smakołyków, np. pierniczków. Ale uwaga: dla malucha powinnaś je dokładnie zmielić! Smykowi, który nie jest alergikiem, możesz podać danie z mielonymi orzechami już po pierwszych urodzinach.

Miodowe pierniczki
Najlepszy dla dzieci jest miód lipowy, wielokwiatowy i ze spadzi iglastej – te gatunki zawierają najwięcej substancji, które hamują rozwój bakterii i uodparniają malca. Miód dziecko może jeść od drugiego roku życia. Zacznijcie od małej porcji, bo może uczulać!

Zobacz także

Kompot z suszu
Rodzynki, morele, daktyle, figi oraz polskie śliwki, jabłka, gruszki – suszone owoce to prawdziwy koncentrat witamin i składników mineralnych. Mają sporo błonnika, a także potasu, wapnia, żelaza, magnezu, cynku. W morelach jest mnóstwo prowitaminy A, w rodzynkach – żelaza, figi zaś doskonale wzmacniają serce. Z suszu najlepiej przygotować wigilijny kompot. Jest pyszny i będzie zdrowy, jeśli tylko wcześniej sparzysz suszone owoce. To konieczne szczególnie w przypadku tych, które są przywożone z ciepłych krajów, bo niestety często konserwuje się je związkami siarki. Suszone owoce można podawać od drugiego roku życia.

Reklama

Gdy czasu mało, a w głowie pustka
Chciałabyś zaskoczyć całą rodzinę wyjatkowymi daniami i pięknie nakrytym stołem. Tymczasem czasu do świąt coraz mniej, a w dodatku brakuje ci pomysłów. Spokojnie, w sieci znajdziesz wszystko. Oto kilka przydatnych świątecznych linków.
- Przepisy na świąteczne dania znajdziesz m.in. na stronach: www.babyonline.pl, www.przepisy.org, www.pychotka.pl, www.mojeprzepisy.pl.
- Dekoracje stołu podpatrzysz tu: www.abcgospodyni.pl, www.kuradomowa.com.

Reklama
Reklama
Reklama