Depresja poporodowa u kobiet to temat wielu badań i poświęca się mu wiele uwagi, napisano na ten temat wiele książek i artykułów, tymczasem badania pokazują, że nawet co 10. tata może cierpieć na podobny zespół obniżonego nastroju. Ciąża to okres, który ma przygotować partnerów do nowej sytuacji. Często jednak narodziny dziecka i nowe obowiązki przytłaczają młodych rodziców.

Reklama

Objawy depresji poporodowej u mężczyzn

Objawy depresji poporodowej są podobne, jak u kobiet. Chwilowe obniżenie nastroju jeszcze o niczym nie świadczy, jeśli jednak przygnębienie nie mija, co więcej, pojawiają się problemy z zasypianiem i apetytem, apatia, niechęć do kontaktów społecznych a nawet myśli, że nie radzisz sobie z obowiązkami i lepiej byłoby odejść - to zdecydowanie powód do niepokoju.

Jak często depresja poporodowa zdarza się ojcom?

Różne badania wskazują na od 4 do 10%. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie po przebadaniu kilku tysięcy osób stwierdziło, że na depresję po pojawieniu się dziecka cierpi ponad 4% mężczyzn. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan badali amerykańskich ojców z 20 różnych miejsc w kraju i oznaki depresji wykazywało 7% z nich. Badania wykazały też, że ojcowie cierpiący na depresję, są bardziej skłonni do wymierzania kar cielesnych dzieciom.

Przeczytaj też: dziecko odbiera tacie ochotę na seks

Zobacz także

Z badań przeprowadzonych w Eastern Virginia Medical School w Norfolk wynika, że jeśli depresja dotknęła kobietę, to prawdopodobieństwo wystąpienia jej u partnera jest większe. Depresja poporodowa matki o 50% zwiększa zagrożenie, że tata będzie cierpiał na podobną przypadłość.

Co robić, jeśli przygnębienie nie mija?

Najpierw porozmawiaj o swoim problemie z najbliższymi. Może jeśli opowiesz o swoich niepokojach i rozterkach, łatwiej będzie wam wspólnie znaleźć rozwiązanie. Może się okazać, że nie tylko ty czujesz, że nowa rola cię przerasta, podobny problem mógł pojawić się wśród przyjaciół. Wsparcie od najbliższych jest wtedy bardzo ważne.

Przeczytaj też 5 mitów na temat ojcostwa

Mężczyznom zwykle trudniej jest zwrócić się o pomoc, bo mają zakorzenione poczucie, że depresja nie powinna zdarzać się mężczyznom. Nie wstydź się wybrać do psychologa, czasami już kilka rozmów ze specjalistą pomaga się uspokoić i na nowo poukładać priorytety. Pamiętaj, że twoja partnerka też potrzebuje wsparcia, a dziecko opieki, i najgorsze, co możesz zrobić, to się od nich odsunąć. Kiedy przygnębienie minie zobaczysz, że tacierzyństwo to niezwykła rola pełna radości i całe mnóstwo nowy, fascynujących przeżyć!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama