Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Tata próbuje ubrać dziecko
Fotolia
Tata

Keep calm i ubierz dziecko, tato

Ubieranie ruszającego się niemowlaka to zadanie, z którym mógłby sobie nie poradzić Bear Grylls. Ale ty sobie poradzisz! Ogarniesz body, śpiochy i rajstopki. I o co chodzi z tą cebulką. Do dzieła!

Wystarczy kilka sprytnych sztuczek i odpowiedni dobór ubranek, by sprawnie i dobrze ubrać dziecko. Ubierając niemowlę trzymaj się reguły: dół trochę cieplej, ale góra lekko. Niemowlęta pocą się przede wszystkim na plecach i klatce piersiowej.
Polecamy też: 7 sposobów, by nie przegrzać noworodka latem

Wygodne body

Zapinane między nóżkami body to najlepsza opcja. W przeciwieństwie do zwykłej koszulki, nie roluje się na pleckach i utrzymuje pieluszkę na swoim miejscu. Dla niemowląt nadają się wyłącznie te body, które są wykonane w 100 procentach z bawełny.
Jak zakładać?

  • Najpierw rozciągnij otwór na głowę i zroluj body jak skarpetkę.
  • Wsuń na głowę dziecka.
  • Obracając jego ciało raz w lewo, raz w prawo, naciągaj ubranko coraz niżej. To nie jest łatwe, ale fizjoterapeuci radzą, żeby przy ubieraniu nie podnosić główki malucha, bo to utrwala u niego nieprawidłowe wzorce ruchu i wzmaga napięcie mięśniowe.

Dobry trick! Gdy ubierasz malucha, zagaduj do niego albo zanuć coś. To dużo ułatwia. Po pierwsze: w ten sposób pokażesz mu, że nie chcesz zrobić mu krzywdy. Po drugie: uśmiechając się, nawet jeśli robisz to na siłę, łatwiej opanujesz swoje nerwy.

 

Luźne śpioszki

Dobrze, jeśli śpioszki będą o jeden rozmiar większe. Łatwiej się je zakłada i nie krępują ruchów dziecka. Najłatwiejsze w ubieraniu będą śpioszki z zatrzaskami na całej długości, bo ich nie musisz przeciągać przez główkę dziecka. Wystarczy, że je rozepniesz, położysz na nich małego człowieka, włożysz mu rączki do rękawów, a nóżki do nogawek i pozapinasz zatrzaski.
Jak zakładać?

 

  • Wkładając śpioszki, nie prostuj na siłę rąk i nóg dziecka. Wystarczy, że delikatnie pukniesz w łokieć albo kolanko, a bobas sam zrobi to, czego od niego oczekujesz.

Dobry trick! Nawet miesięczne niemowlę uprzedzaj, co chcesz zrobić. Mów: „Teraz przekładamy przez głowę”, „Teraz włożymy rękawki”. Jasne, dziecko jeszcze niewiele rozumie, ale mimo tego postaraj się, aby takie tłumaczenia już teraz weszły ci w krew. Dzięki temu już za 2-3 lata unikniesz awantur z broniącym swoich granic kilkulatkiem.

 

Rajstopki

Te koszmarne rajstopki! Je też najlepiej kupować na wyrost. Zaletą rajstop jest to, że dobrze utrzymują pieluszkę na miejscu, chociaż dla dziecka wygodniejsze są śpioszki czy tzw. półśpioszki (szerokie dresiki) + skarpetki.
Jak zakładać?

 

  • Zroluj i nasuwaj na nóżkę.
  • Nie ciągnij za stopy i nie szarp.
  • U niemowląt nóżki są jeszcze słabo osadzone w miednicy. Nagłe szarpnięcie może wyrwać kość udową ze stawu.

Dobry trick! Dziecku, które zaczyna wstawać, zakładaj rajstopki albo skarpetki z ABS-em, czyli silikonowymi „guziczkami” czy podeszwą.

 

Czapeczka

Czapka przyda się, ale tylko na spacerze. Czapeczkę po kąpieli zakłada się jedynie dzieciom w pierwszych czterech tygodniach życia i tylko na chwilę. Dzieci w domu nie powinny spać w czapce, to niezdrowe!
Jak zakładać?

 

  • Podobnie jak body. 
  • Zroluj czapkę w rękach, nasadź leżącemu bobasowi na czubek głowy i przekręcając na boki całe jego ciało (nie tylko samą głowę), nasuwaj na uszy.

Dobry trick! Jeżeli czapka ma troczki, zawiązuj je nie pod bródką, ale z boku, raz z prawej, raz z lewej strony. Takie zmiany są potrzebne, żeby maluch nie przyzwyczaił się do przekręcania głowy tylko w jednym kierunku.

 

Pierwsze buciki

Dla leżącego dziecka właściwe są tylko miękkie papucie. Pierwsze buty zaczyna się nosić dopiero, zwykle kupuje się je mniej więcej miesiąc po tym, jak dziecko postawi swój pierwszy samodzielny krok.
Jak zakładać?

 

  • Nie na siłę.
  • Lepiej maksymalnie rozszerz but i kręcąc nim lekko, nasuwaj na nóżkę.
  • Zanim zapniesz, włóż palec i sprawdź, czy pięta weszła do końca.

Dobry trick! Najlepsze buty dla dziecka mają żółto-czarny znak „zdrowej stopy” (oznaczenie przyznaje komisja, złożona m.in. z ortopedy i materiałoznawcy).

 

 

3 rady ważne przy ubieraniu dziecka

 

 

  1. Zakładaj warstwy
    Zamiast jednego grubszego sweterka lepiej założyć dziecku dwie lżejsze bluzki. Powietrze między nimi tworzy dobrą izolację przed zimnem.
  2. Nie przegrzewaj…
    Ubieranie na cebulkę ma jeszcze drugą zaletę: pozwala reagować na zmiany temperatur. Jeżeli dziecku jest za ciepło (poznasz to po tym, że będzie miało spocony kark) zdejmij mu jedną warstwę ubrania.
  3. … i nie ubieraj za lekko.
    Jeżeli na spacerze smyk w wózku leży nieruchomo a jego buzia jest blada, trzeba koniecznie założyć mu coś dodatkowego.

     

I jeszcze film o ubrankach i ubieraniu. Film na pewno też warto obejrzeć: Najlepsze ubranka dla niemowląt - film.

Na co zwrócić uwagę kupując kombinezon dla niemowlaka? [WIDEO]

noworodek placze
Fotolia
Pielęgnacja
Jak kąpać i przewijać noworodka?
Wykąpać, zmienić pieluchę, założyć ubranie takie to się wydaje skomplikowane. Szybko dojdziecie do wprawy.

Czasy, kiedy to jedynie mama zajmowała się dzieckiem, dawno minęły. Tatusiowie służą nie tylko do wnoszenia wózka po schodach. Wystarczy trochę praktyki, abyście oboje świetnie sobie radzili z obsługą noworodka. Na dobry początek  nasze podpowiedzi. Dla mamy i dla taty. Kąpiel noworodka Jak kąpać noworodka ? Na początku trzeba przygotować stanowisko pracy, by wszystko było pod ręką. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 37°C (jak ciało noworodka). Po kilkunastu wieczorach będziesz w stanie ocenić, czy jest ciepła, wkładając palec do wody. Ale na początku przyda się termometr. Dobry pomysł to mata antypoślizgowa lub gąbkowy materacyk. Dzięki nim malec nie ślizga się w wanience. Jednak materacyk łatwo staje się siedliskiem bakterii i trzeba go często wyparzać. Można też wyłożyć wanienkę tetrową pieluszką. Ułóż dziecko na przewijaku lub łóżku i przetrzyj mu oczka zwilżonymi w przegotowanej wodzie gazikami. Całą buzię umyj zmoczonymi wacikami. Rozbierz malca i włóż do wanienki. Jedną dłoń trzymaj mu pod główką i karkiem, drugą myj ciałko. Można używać do tego gąbki (trzeba ją często wyparzać) albo po prostu ręki. Zacznij od włosków, potem czas na rączki, brzuch, plecy, nóżki i na końcu pupę. Kąpiel powinna trwać najwyżej kwadrans. Dokładnie wytrzyj maluszka – żadna fałdka nie może zostać wilgotna. Polecamy: Kąpiel noworodka - FILM Przewijanie noworodka Pieluchę należy zmieniać po każdej kupie (noworodek potrafi robić ich 8–10 dziennie!) lub co trzy godziny. Przygotuj czystą pieluchę, chusteczki nawilżane i krem do pupy. Połóż dziecko na pleckach. Rozepnij ubranko i pieluchę. Jedną ręką podegnij nóżki. Nie ciągnij za stópki, to niezdrowe dla stawów dziecka. Drugą ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki od przodu ku tyłowi). Gdy niemowlę ma podrażnioną skórę, zbierz...

Tata
Rady dla taty: przewijanie, kąpiel, ubieranie, karmienie
Mama do opieki, a tata do zabawy? Ten podział już dawno odszedł do lamusa. Po tej lekturze tata na pewno poradzi sobie z opieką nad dzieckiem. Podpowiadamy, jak przewijać, kąpać, ubierać i karmić niemowlę.

Karmienie, kąpiel, przewijanie, ubieranie malucha... zajęć z pewnością wystarczy dla dwojga. Jeśli jeszcze nie rozgryzłeś „obsługi” niemowlęcia, najwyższy czas włączyć się do gry. Najtrudniejszy jest oczywiście ten pierwszy raz. Ale dzięki naszym wskazówkom na pewno już wkrótce każdy tata dojdzie do wprawy. Przewijanie niemowlaka krok po kroku No cóż, nie będziemy cię przekonywać, że przewijanie niemowlaka jest źródłem wyjątkowych doznań. Ale jeśli poćwiczysz, niedługo uda ci się zrobić to... szybko. Oto co powinieneś zrobić krok po kroku: 1. Zgromadź akcesoria Upewnij się, że masz wszystko, co będzie ci potrzebne. W zasięgu ręki musisz mieć czystą pieluszkę (lepiej weź dwie!), ciepłą wodę i mydło, chusteczki pielęgnacyjne i krem do smarowania pupy. 2. Rozbierz dziecko Rozepnij pieluchę i unieś pośladki dziecka. Włóż rękę pod jedno kolanko i chwyć dłonią drugą nóżkę dziecka tuż przy pachwinie – dzięki takiemu chwytowi będziesz pewny, że nie uszkodzisz bioderek. 3. Zdejmij brudną pieluszkę Wolną ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki rób to zawsze w kierunku od sromu do pupy). Gdy smyk ma podrażnioną skórę, dokładnie zbierz kupkę chusteczkami , a potem umyj pupę wodą z mydłem. 4. Załóż nową pieluszkę Ale zanim to zrobisz, pozwól dziecku chwilę poleżeć na golasa. Potem posmaruj pośladki kremem przeciw odparzeniom. Tylną część pieluchy podłóż pod pupę, a przednią przełóż między nogami. U chłopca sprawdź, czy siusiak leży prosto. Jeśli „ucieknie” w bok, malec może posikać się po samą szyję. Uwaga! W żadnym wypadku nie podciągaj niemowlaka do góry za stópki. To wygodny sposób, ale niezdrowy dla nóżek dziecka. Jak ubrać niemowlę? Kiedy patrzysz z boku, ubieranie niemowlęcia nie wydaje się skomplikowane, ale w praktyce możesz natknąć się na...

Noworodek
Szafa bobasa: jakie ubranka dla noworodka?
Słodki kaftanik czy zapinane na zatrzaski body? Które z nich będzie wygodniejsze dla smyka i... dla ciebie? Z nami rozstrzygniesz, jakie ubranka wybrać dla malca.

Kiedy odwiedziłam swoją siostrę, poskarżyła się, że szafa jej córeczki pełna jest ubranek, które są niezbyt praktyczne. Jak tanio skompletować wyprawkę i uniknąć zakupowych wpadek ? Przeczytaj, zanim pójdziesz na zakupy.   Kaftanik czy body? BODY. Ten pierwszy sprawdza się tylko na początku, bo najmniej drażni kikut pępowiny i zapewnia lepszy dopływ powietrza, więc pępuszek szybciej się goi. Później lepsze będzie body . Doskonale podtrzymuje pieluszkę i nie roluje się. Nasza rada: Dla maleństwa wybierz body rozpinane na całej długości (trudno takiemu bobasowi zakładać bodziaka przez główkę), potem wystarczą takie z szerokim otworem na głowę.   Śpioszki czy pajacyk? I TO, I TO. Pajacyk rozpina się na całej długości – łącznie z nogawkami, a klasyczne śpiochy tylko na ramionkach (nowocześniejsze – także w kroku). Pajacyk zakłada się bez najmniejszego wysiłku – wystarczy na rozłożonym ubranku położyć maluszka, pozapinać zatrzaski i gotowe! Niektóre mamy wolą jednak śpioszki , bo można je zestawiać z innymi ubrankami – kolorowymi body czy kaftanikami, a pajac tworzy całość. Nasza rada: Unikaj pajacyków rozpinanych na plecach – gorzej się je zakłada, a zatrzaski mogą leżącego malca uwierać.   Rajstopki czy skarpetki? SKARPETKI. Dopóki malec tylko leży, nie potrzebuje rajstop – najwygodniejsze są dla niego śpiochy, pajacyk lub ewentualnie tzw. półśpiochy , czyli bawełniane spodenki ze stópkami. Przydadzą się natomiast skarpetki, które założysz mu w chłodne dni zamiast butków. Rajstopki kup dopiero, kiedy szkrab raczkuje – w śpiochach będą mu się plątać nóżki. Nasza rada: Sprawdzaj, czy skarpetki nie mają za ciasnych ściągaczy. Wybieraj rajstopy z antypoślizgowymi gumkami na stópkach. Uważaj, by guma w pasie nie uciskała brzuszka.   Wełniany sweter...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz