jak ubierać noworodka latem
nataliaderiabina/Adobe Stock
Noworodek

Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?

Opiekowanie się noworodkiem latem jest dla rodzica o wiele prostsze niż podczas chłodnych miesięcy. Masz teraz mniej kłopotów z przykrywaniem, ubieraniem i przebieraniem. Musisz tylko zadbać, aby dziecku nie było za gorąco. Jak to osiągnąć?

Przed tobą i dzieckiem najprzyjemniejsza pora roku. I choć raczej nie będziesz mieć czasu, by wygrzewać się na słońcu, dzięki ciepłym dniom łatwiej być rodzicem małego dziecka. 

Latem opieka nad dzieckiem jest prostsza niż podczas chłodnych miesięcy. Oto garść rad dla wszystkich wątpiących lub początkujących, którzy nie czują się pewni w temacie ubierania małych dzieci. Sprawdź, jak ubierać noworodka latem, aby go nie przegrzać?

Spis treści:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Jak ubierać noworodka latem w szpitalu?

To zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: dziecku zakładamy tyle samo warstw odzieży, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie (jest potrzebne, ponieważ noworodek większość czasu śpi).

Letnia wyprawka noworodka, którą zabierzesz ze sobą do szpitala, powinna zawierać kilka sztuk body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach i tzw. pajacyki. W rezerwie można mieć śpioszki i kaftaniki, a także cienkie bawełniane czapeczki. Na chłodniejsze dni przyda się coś cieplejszego do przykrycia, ewentualnie sweterek.

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

Ubranko zakładane na czas podróży noworodka ze szpitala do domu zależy od warunków pogodowych, jakie panują tego konkretnego dnia. W upał dziecku wystarczy body z krótkim rękawem, jeśli nie ma wiatru, nawet czapeczki nie trzeba mu zakładać.

Gdy temperatura wynosi 21 stopni lub mniej noworodkowi na wyjście ze szpitala wystarczy body z długim rękawem. Jeśli jest chłodniej, dziecku lepiej założyć dodatkowy kaftanik i w razie potrzeby czapeczkę, a zapakowane w fotelik maleństwo okryć flanelowa pieluszką, jeśli są podmuchy wiatru.

Jednak nawet podczas bardzo upalnego lata mogą zdarzać się spore różnice temperatur. Jeśli macie przed sobą kilkudziesięciominutową podróż ze szpitala do domu, warto mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub coś jeszcze do przykrycia. Zanim wrócicie do domu, może zastać was chłód lub wiatr.

Jak ubierać noworodka do snu?

Latem, gdy w pokoju dziecka panuje temperatura powyżej 21 stopni, noworodka można ubrać do spania w body z krótkim rękawem. Gdy jest nieznośny upał, noworodek może spać w samej pieluszce.  Od czasu do czasu podczas drzemki w ciągu dnia dziecko może leżeć również z gołymi pośladkami. Wyswobodzona z pieluchy skóra lepiej oddycha. To dobry sposób na uniknięcie kłopotliwych odparzeń. Ponieważ noworodki siusiają dość często – nawet do 20 razy na dobę – lepiej, by pupa nie pozostawała bez ochrony zbyt długo. Wilgotna skóra na pośladkach może sprawić, że mimo wielkiego upału dziecko się przeziębi. Lepszym rozwiązaniem jest położenie dziecka w niedopiętej pieluszce – wilgoć w nią wsiąknie, a powietrze będzie miało lepszy dostęp do skóry.

Czym przykrywać noworodka do snu?

Gdy już wiesz, jak ubierać dziecko do snu, pozostaje jeszcze ważna kwestia, czym je przykryć, gdy na dworze i w domu jest bardzo gorąco.

Podczas upałów okrywanie dziecka czymkolwiek może wydawać się zbędne. Podczas snu jednak temperatura ciała się obniża i dziecku jest przyjemniej pod przykryciem. Gdy jest bardzo gorąco, niemowlę może oczywiście leżeć bez przykrycia. Ale kilkudniowego noworodka warto okryć lekkim przewiewnym materiałem – cienkim bawełnianym i ażurowym kocykiem lub tetrową pieluchą.

Niektóre dzieci bez względu na pogodę lubią być zawinięte w kokon. To noworodki, które mają silny odruch Moro (polega na gwałtownym odrzucaniu i przyciąganiu rączek i nóżek do ciała). Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że czują się bezpieczniej. Gdy na dworze jest gorąco, staraj się jednak ciasno nie opatulać dziecka.

Ważne: Nigdy nie zakrywaj wózka z postawioną budką materiałem, np. pieluszką. Choć może ci się wydawać, że w ten sposób ochronisz dziecko przed słońcem, w środku może być maluchowi stanowczo za gorąco.

Jak ubierać noworodka na spacer?

Pierwszy spacer noworodka latem może odbyć się już po 3-4 dniach od powrotu do domu. To najlepsza pora roku, bo nie trzeba maluszka „pakować” w wiele warstw. Pamiętaj, że w wózku dziecko jest osłonięte od ruchu powietrza i może być mu ciepło nawet, jeśli jest lekki wiatr. Dlatego lepiej dziecko w upał ubrać w body z krótkim rękawem i delikatnie okryć.

W wyraźnie ciepłe dni wystarczy body z długim rękawem i spodenki, ale nie śpioszki, które dołożą dodatkową warstwę na tułowiu malucha. I znowu – dobrze mieć ze sobą coś do okrycia dziecka: pieluszkę tetrową lub flanelową, tak na wszelki wypadek.

W temperaturze 20-21 stopni egzamin powinny zdać body z długim rękawem, śpioszki i coś do okrycia na wszelki wypadek.

Kiedy potrzebna jest czapka?

Dawniej cienką bawełnianą czapeczkę obowiązkowo zakładano maluszkowi na dworze i w domu. Teraz zalecenia są inne. Wyjątkowo czapkę można zakładać jedynie na około pół godziny po kąpieli, a w pozostałym czasie spędzanym w mieszkaniu dziecko może mieć gołą głowę. Czapeczka przyda się natomiast wcześniakom, które mają kłopot z termoregulacją. Gdy wychodzicie na spacer, cienkie nakrycie głowy osłoni dziecko przed słońcem. Ale jeśli jest gorąco, a maluch leży w zacisznym wózku z postawioną budką, można je zdjąć. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając letnie ubranka?

Poza fasonem i miniaturowymi rozmiarami, który rozczulają wszystkie młode mamy, wybieraj ubranka, które są: 

  • przewiewne – czyli uszyte z naturalnych materiałów (najlepsza jest czysta bawełna). W nich skóra może oddychać, a więc trudniej o przegrzanie. Ubranka uszyte ze sztucznych tkanin utrudniają dostęp powietrza, mogą nawet doprowadzić do powstania na skórze czerwonych potówek i odparzeń.
  • w odpowiednim rozmiarze – ubranko nie może być zbyt ciasne ani zbyt obszerne. Gdy materiał pofałduje się na plecach, będzie odgniatał się na skórze, doprowadzając dziecko do łez. 
  • w jasnych kolorach – najlepsze są białe barwniki, którymi farbuje się materiały. Kolorowe mogą podrażniać skórę.

Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej Akademii Medycznej we Wrocławiu

Zobacz także:

mama, noworodek
Noworodek
Witaj w domu – wielki powrót noworodka
Powrót noworodka do domu zaplanuj ze szczegółami, niczym przejazd VIP-a. Bo przecież będziesz wracać ze szpitala z Bardzo Ważną Osobą, choć całkiem malutką.

Dla noworodka powrót do domu ze szpitala to pierwsza wielka wyprawa, pierwszy łyk świeżego powietrza. Nawet zapachy będą całkiem nowe. Żeby oszczędzić noworodkowi niepotrzebnych stresów, zaplanuj jego podróż ze szpitala do domu, jeszcze zanim trafisz do szpitala. Kiedy ty będziesz spokojna, noworodek będzie czuł się bezpiecznie. Kiedy noworodek zostanie wypisany ze szpitala Jeśli poród przebiegał bez komplikacji, zwykle w drugiej lub trzeciej dobie mama z dzieckiem może już wrócić do domu ( po cesarskim cięciu nieco później, bo w 4–5. dobie). Decyzja o wypisie ze szpitala zapada na porannym obchodzie. Jednak zazwyczaj już dzień wcześniej wiadomo, że jutro można szykować się do powrotu. Tata lub ktoś z rodziny ma zatem czas, żeby dostarczyć ci wszystkie rzeczy, które będą potrzebne. Jak przetransportować noworodka do domu Większość noworodków wraca do domu samochodem, nawet jeśli szpital nie jest zbyt oddalony od domu. Choć przy ładnej pogodzie krótki spacer pewnie nie sprawiłby dziecku kłopotu, to po trudach porodu mama raczej nie miałaby ochoty na takie rozwiązanie. Dziecko w aucie przewozi się w foteliku. Z tym zakupem nie warto zatem czekać aż do urodzenia się dziecka. Lepiej, kompletując wyprawkę, spokojnie wybrać dobry fotelik samochodowy . Dla noworodka najlepszy jest fotelik-kołyska z grupy 0+, czyli 0–13 kg (powinien mieć specjalny atest). Fotelik może zastąpić gondola wózka, pod warunkiem że ma specjalny system pasów do montowania w samochodzie. Zdecydowanie nie wolno przewozić dziecka na rękach, nawet na krótkich odcinkach. Gdybyś zdecydowała się na powrót taksówką, zapytaj, czy korporacja, z której chcesz skorzystać, ma w wyposażeniu aut foteliki. Lepiej jednak mieć własny, w którym zaniesiesz dziecko do samochodu. W co ubrać noworodka To nieprawda, że noworodkowi jest stale chłodno. On odczuwa temperaturę...

jak ubrać dziecko na spacer
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Wielu młodych rodziców nie wie, jak ubrać dziecko na spacer, by nie zmarzło ani się nie przegrzało. Problemy pojawiają się i latem, i zimą. To nic złego, każdy musi nauczyć się sztuki ubierania dziecka na dwór. Podpowiadamy, jak ubrać niemowlę i noworodka na spacer, wyjaśniamy, czy starszemu dziecku zakładać dodatkową warstwę ubrania.

Gdy temperatura za oknem się waha, zastanawiasz się, jak ubrać dziecko na spacer. Pewnie znasz ogólne zasady ubierania dziecka na dwór, ale i tak przed pierwszym spacerem masz prawo mieć wątpliwości. To bardzo ważne, by dopasować ubranie do pogody, i nie przegrzać ani nie przeziębić maluszka. Ubieranie noworodka i niemowlaka na spacer to sztuka, której trzeba się nauczyć. Spis treści : Jak ubrać niemowlę na spacer?   Jak ubrać noworodka na spacer? Czy przykrywać dziecko na spacerze, gdy jest ciepło?  Jak ubrać starsze dziecko na spacer? W co ubrać dziecko na spacer?  Kiedy dziecku trzeba założyć czapeczkę? Jak ubrać niemowlę na spacer?   Ubranie dziecka na spacer zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: noworodkowi i niemowlakowi zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie. Pamiętaj o tym, bo u małych dzieci łatwiej o zaburzenia termoregulacji. Zasada powinna obowiązywać niezależnie od pory roku, zarówno w lecie, jak i zimą. Jak ubierać niemowlę wiosną i latem? W ubieraniu niemowlaka na dwór kieruj się podobnymi zasadami, co w przypadku noworodka. Niemowlę większość czasu spędza, leżąc w wózku, potrzebna będzie zatem dodatkowa warstwa ubrania lub przykrycie. Ciepłą wiosną i latem załóż dziecku bawełniane body, pajacyk lub bluzę i czapeczkę (przy temperaturze poniżej 15°C). W czasie upałów zrezygnuj z dodatkowego okrycia i bluzy. Ubiór dziecka zależnie od temperatury. Gdy na dworze jest: 26°C – dziecko powinno mieć założone jedynie body z krótkim rękawem 24-25°C – załóż maluszkowi dodatkowo cienki śpiworek 22-23°C – dziecko powinno być ubrane w pajacyka oraz cienki śpiworek 20-21°C – załóż maluchowi: średni śpiworek, pajacyk i body z...

niemowlę, lato, mama z dzieckiem na łące
Panthermedia
Pielęgnacja
7 sposobów, by nie przegrzać dziecka latem
Jeśli twoje dziecko urodziło się na przełomie wiosny i lata, możesz odetchnąć. Masz o połowę mniej problemów z przykrywaniem, ubieraniem i przebieraniem. Jedynym problemem będzie to, by noworodkowi nie było za gorąco.

Przed tobą i dzieckiem najprzyjemniejsza pora roku. I choć raczej nie będziesz mieć teraz czasu, by wygrzewać się na słońcu, dzięki ciepłym dniom łatwiej uporasz się z byciem mamą. Opieka nad dzieckiem jest teraz prostsza niż w innych porach roku. Oto garść rad dla wszystkich wątpiących-początkujących - jak ubierać noworodka i niemowlę, by go nie przegrzać? Czym przykrywać malucha, gdy śpi? Podczas upałów okrywanie dziecka czymkolwiek może się wydawać zbędne. Ale podczas snu temperatura ciała się obniża i dziecku jest przyjemniej pod przykryciem. Gdy jest gorąco, kołderkę zastąp lekkim przewiewnym materiałem – bawełnianym ażurowym kocykiem lub tetrową pieluszką. Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że maluchy czują się bezpieczniej. Jednak gdy na dworze jest gorąco, staraj się nie opatulać dziecka zbyt szczelnie.  Czy dziecko może leżeć bez pieluszki? Wyswobodzona z pieluszki skóra lepiej oddycha. Dziecko może tak poleżeć od czasu do czasu, bo to dobry sposób, by uniknąć kłopotliwych odparzeń . Ponieważ jednak noworodki siusiają bardzo często – nawet do 20 razy na dobę – lepiej, by pupa zbyt długo nie była bez ochrony. Wilgotna skóra na pośladkach może sprawić, że mimo wielkiego upału dziecko się przeziębi. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie dziecka w niedopiętej pieluszce – wilgoć w nią wsiąknie, a powietrze będzie miało lepszy dostęp do skóry. Polecamy: Pieluchy jednorazowe, cyz wielorazowe - które wybrać? Ile ubranek musi mieć na sobie niemowlę? To zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: dziecku zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie (jest potrzebne, ponieważ dziecko większość czasu śpi). Jednak nawet podczas bardzo upalnego lata mogą zdarzać się  spore różnice temperatur i warto mieć w zapasie dodatkowe...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj