Przed tobą i dzieckiem najprzyjemniejsza pora roku. I choć raczej nie będziesz mieć czasu, by wygrzewać się na słońcu, dzięki ciepłym dniom łatwiej być rodzicem małego dziecka.

Reklama

Latem opieka nad dzieckiem jest prostsza niż podczas chłodnych miesięcy. Oto garść rad dla wszystkich wątpiących lub początkujących, którzy nie czują się pewni w temacie ubierania małych dzieci. Sprawdź, jak ubierać noworodka latem, aby go nie przegrzać?

Spis treści:

Jak ubierać noworodka latem w szpitalu?

To zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: dziecku zakładamy tyle samo warstw odzieży, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie (jest potrzebne, ponieważ noworodek większość czasu śpi).

Letnia wyprawka noworodka, którą zabierzesz ze sobą do szpitala, powinna zawierać kilka sztuk body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach i tzw. pajacyki. W rezerwie można mieć śpioszki i kaftaniki, a także cienkie bawełniane czapeczki. Na chłodniejsze dni przyda się coś cieplejszego do przykrycia, ewentualnie sweterek.

Zobacz także

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

Ubranko zakładane na czas podróży noworodka ze szpitala do domu zależy od warunków pogodowych, jakie panują tego konkretnego dnia. W upał dziecku wystarczy body z krótkim rękawem, jeśli nie ma wiatru, nawet czapeczki nie trzeba mu zakładać.

Gdy temperatura wynosi 21 stopni lub mniej noworodkowi na wyjście ze szpitala wystarczy body z długim rękawem. Jeśli jest chłodniej, dziecku lepiej założyć dodatkowy kaftanik i w razie potrzeby czapeczkę, a zapakowane w fotelik maleństwo okryć flanelowa pieluszką, jeśli są podmuchy wiatru.

Jednak nawet podczas bardzo upalnego lata mogą zdarzać się spore różnice temperatur. Jeśli macie przed sobą kilkudziesięciominutową podróż ze szpitala do domu, warto mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub coś jeszcze do przykrycia. Zanim wrócicie do domu, może zastać was chłód lub wiatr.

Jak ubierać noworodka do snu?

Latem, gdy w pokoju dziecka panuje temperatura powyżej 21 stopni, noworodka można ubrać do spania w body z krótkim rękawem. Gdy jest nieznośny upał, noworodek może spać w samej pieluszce. Od czasu do czasu podczas drzemki w ciągu dnia dziecko może leżeć również z gołymi pośladkami. Wyswobodzona z pieluchy skóra lepiej oddycha. To dobry sposób na uniknięcie kłopotliwych odparzeń. Ponieważ noworodki siusiają dość często – nawet do 20 razy na dobę – lepiej, by pupa nie pozostawała bez ochrony zbyt długo. Wilgotna skóra na pośladkach może sprawić, że mimo wielkiego upału dziecko się przeziębi. Lepszym rozwiązaniem jest położenie dziecka w niedopiętej pieluszce – wilgoć w nią wsiąknie, a powietrze będzie miało lepszy dostęp do skóry.

Czym przykrywać noworodka do snu?

Gdy już wiesz, jak ubierać dziecko do snu, pozostaje jeszcze ważna kwestia, czym je przykryć, gdy na dworze i w domu jest bardzo gorąco.

Podczas upałów okrywanie dziecka czymkolwiek może wydawać się zbędne. Podczas snu jednak temperatura ciała się obniża i dziecku jest przyjemniej pod przykryciem. Gdy jest bardzo gorąco, niemowlę może oczywiście leżeć bez przykrycia. Ale kilkudniowego noworodka warto okryć lekkim przewiewnym materiałem – cienkim bawełnianym i ażurowym kocykiem lub tetrową pieluchą.

Niektóre dzieci bez względu na pogodę lubią być zawinięte w kokon. To noworodki, które mają silny odruch Moro (polega na gwałtownym odrzucaniu i przyciąganiu rączek i nóżek do ciała). Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że czują się bezpieczniej. Gdy na dworze jest gorąco, staraj się jednak ciasno nie opatulać dziecka.

Ważne: Nigdy nie zakrywaj wózka z postawioną budką materiałem, np. pieluszką. Choć może ci się wydawać, że w ten sposób ochronisz dziecko przed słońcem, w środku może być maluchowi stanowczo za gorąco.

Jak ubierać noworodka na spacer?

Pierwszy spacer noworodka latem może odbyć się już po 3-4 dniach od powrotu do domu. To najlepsza pora roku, bo nie trzeba maluszka „pakować” w wiele warstw. Pamiętaj, że w wózku dziecko jest osłonięte od ruchu powietrza i może być mu ciepło nawet, jeśli jest lekki wiatr. Dlatego lepiej dziecko w upał ubrać w body z krótkim rękawem i delikatnie okryć.

W wyraźnie ciepłe dni wystarczy body z długim rękawem i spodenki, ale nie śpioszki, które dołożą dodatkową warstwę na tułowiu malucha. I znowu – dobrze mieć ze sobą coś do okrycia dziecka: pieluszkę tetrową lub flanelową, tak na wszelki wypadek.

W temperaturze 20-21 stopni egzamin powinny zdać body z długim rękawem, śpioszki i coś do okrycia na wszelki wypadek.

Kiedy potrzebna jest czapka?

Dawniej cienką bawełnianą czapeczkę obowiązkowo zakładano maluszkowi na dworze i w domu. Teraz zalecenia są inne. Wyjątkowo czapkę można zakładać jedynie na około pół godziny po kąpieli, a w pozostałym czasie spędzanym w mieszkaniu dziecko może mieć gołą głowę. Czapeczka przyda się natomiast wcześniakom, które mają kłopot z termoregulacją. Gdy wychodzicie na spacer, cienkie nakrycie głowy osłoni dziecko przed słońcem. Ale jeśli jest gorąco, a maluch leży w zacisznym wózku z postawioną budką, można je zdjąć.

Na co zwrócić uwagę, wybierając letnie ubranka?

Poza fasonem i miniaturowymi rozmiarami, który rozczulają wszystkie młode mamy, wybieraj ubranka, które są:

  • przewiewne – czyli uszyte z naturalnych materiałów (najlepsza jest czysta bawełna). W nich skóra może oddychać, a więc trudniej o przegrzanie. Ubranka uszyte ze sztucznych tkanin utrudniają dostęp powietrza, mogą nawet doprowadzić do powstania na skórze czerwonych potówek i odparzeń.
  • w odpowiednim rozmiarze – ubranko nie może być zbyt ciasne ani zbyt obszerne. Gdy materiał pofałduje się na plecach, będzie odgniatał się na skórze, doprowadzając dziecko do łez.
  • w jasnych kolorach – najlepsze są białe barwniki, którymi farbuje się materiały. Kolorowe mogą podrażniać skórę.

Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej Akademii Medycznej we Wrocławiu

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama