
Urlop tacierzyński
Urlop tacierzyński to po prostu część urlopu macierzyńskiego. Młoda mama po wykorzystaniu 14 tygodniu przysługującego jej urlopu macierzyńskiego może resztę „oddać” ojcu dziecka. Wynika z tego, że urlop tacierzyński może wynosić od 6 tygodni (w przypadku pierwszego dziecka) albo od 8 tygodni (w przypadku drugiego). Urlop tacierzyński należy się ojcu także wtedy, kiedy podczas urlopu macierzyńskiego mama niemowlęcia trafi do szpitala – w takim wypadku urlop tacierzyński może wynosić tyle dni, ile mama jest w szpitalu.
Młodemu tacie przysługuje też prawo do tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego, z którego nie skorzystała mama, ale w jego przypadku ten dodatkowy urlop będzie krótszy (dwa tygodnie zamiast sześciu, które przypadłyby mamie).
Urlop ojcowski
Urlop ojcowski przysługuje każdemu pracującemu na etat tacie i nie ma wpływu na długość urlopu wypoczynkowego. Urlop ojcowski wynosi dwa tygodnie. Tata musi wykorzystać go w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka. W praktyce często ojcowie decydują się na urlop ojcowski tuż po porodzie dziecka, dzięki czemu mogą spędzić najtrudniejszy okres razem z maluszkiem i jego mamą. Podczas urlopu ojcowskiego tata dostaje zasiłek macierzyński, wypłacany przez ZUS. Zasiłek oblicza się na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy pensji taty.
Co ważne, urlopu ojcowskiego nie można rozbijać na części.
Urlop wychowawczy
Podstawowy urlop wychowawczy wynosi łącznie 35 miesięcy, jest bezpłatny i może być wykorzystany zarówno przez mamę, jak i tatę. Oprócz tego każdemu z rodziców przysługuje jeszcze dodatkowo po jednym miesiącu urlopu, którego nie można „oddać”. Oznacza to, że np. cały urlop wychowawczy wynosi 37 miesięcy, przy czym jeden z rodziców może wykorzystać maksymalnie tylko 36 miesięcy. Jeżeli drugi z rodziców nie wykorzysta przysługującego mu miesiąca, ten niestety przepadnie.
Co ciekawe, tata i mama dziecka mogą wziąć równocześnie urlop wychowawczy, nie może on jednak trwać dłużej niż cztery miesiące. Do tego mogą dzielić między siebie urlop wychowawczy (każdy z rodziców może z niego skorzystać pięć razy)). Urlop wychowawczy można rozpocząć w dowolnym momencie (niekoniecznie tuż po macierzyńskim czy ojcowskim), ale przysługuje on jedynie dopóki dziecko nie skończy czterech lat.

Urlop macierzyński rodzica adopcyjnego Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje rodzicowi adopcyjnemu, czyli takiemu, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia tego dziecka lub też osobie, która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, za wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Wymiar tego urlopu zależy od liczby przyjętych dzieci: w przypadku przyjęcia jednego dziecka – wynosi on 20 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci – 31 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci – 33 tygodnie, w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci – 35 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci – 37 tygodni. Z urlopu macierzyńskiego może skorzystać zarówno mama i tata adopcyjni, jednakże adoptowane dziecko nie może mieć więcej niż 7 lat. Natomiast w przypadku dziecka, w stosunku do którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. W przypadku gdy nie jest możliwe wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze (np. dziecku brakuje kilka tygodni do ukończenia przez nie 7. roku życia lub 10. roku życia), rodzice mają prawo do 9 tygodni urlopu. Czytaj też: Urlopy dla rodziców Dobrowolny urlop dodatkowy Po wykorzystaniu urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego rodzice, którzy adoptowali dziecko, mają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego . Jego wymiar również jest uzależniony od tego, ile dzieci przysposobiono. W przypadku adoptowania: jednego dziecka jest to 6 tygodni, większej liczby dzieci – 8 tygodni, dziecka w wieku do 7. roku życia lub 10. roku życia (jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie urlopu w pełnym...

Urlop ojcowski w Polsce Urlop ojcowski wprowadzono w naszym kraju w 2010 r. Wtedy każdemu ojcu – pracownikowi przysługiwał 1 tydzień, który mógł wykorzystać w pełni na opiekę nad swoim nowo narodzonym dzieckiem. W styczniu, w pierwszym miesiącu obowiązywania nowego przywileju, skorzystało z niego jedynie 75 ojców. W maju liczba ta znacznie wzrosła, o urlop wnioskowało już 1600 tatusiów. Zainteresowanie urlopem, wbrew przewidywaniom, nie rosło jednak systematycznie. Wydrukuj wniosek o urlop ojcowski W pierwszym roku obowiązywania nowego prawa, skorzystało z niego 17 244 tatusiów . Rok później liczba zainteresowanych (bądź poinformowanych) spadła. Na urlop wybrało się jedynie 14 897 panów. Nawet jeśli do danych ZUS dołączymy także pracowników firm dużych, liczba zainteresowanych, mimo że rośnie – nadal okazuje się mniejsza niż w poprzednim roku. http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/uprawnienia_rodzicielskie/696276,Urlop-ojcowski-dokumenty.html Dłuższy urlop ojcowski Od stycznia 2016 roku urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie i można go wykorzystać w dwóch częściach do momentu ukończenia przez dziecko 24 miesięcy . Czytaj też: Urlop macierzyński 2016 Urlop ojcowski 2017 Urlop ojcowski, całe 2 tygodnie, trzeba wykorzystać do ukończenia przez dziecko dwóch lat. Podczas urlopu ojcowskiego tata otrzymuje zasiłek rodzicielski w wysokości 100 procent swojego wynagrodzenia. Wydrukuj wniosek o urlop ojcowski Urlop tacierzyński 2017 Urlop macierzyński (gdy urodziło się jedno dziecko) trwa 20 tygodni, z czego sześć mama może wykorzystać jeszcze przed porodem, a kolejne – po nim. Jeśli kobieta musi wrócić wcześniej do pracy, może to zrobić po 14 tygodniach, przekazując pozostałą część urlopu macierzyńskiego (czyli sześć tygodni) tacie dziecka – ta zamiana to urlop...

Urlop macierzyński to pierwszy urlop, który przysługuje po narodzinach dziecka. Jest płatny i maksymalnie trwa 12 miesięcy. Składa się na niego urlop macierzyński i następujący po nim urlop rodzicielski. Oba nazywane są potocznie „rocznym” urlopem macierzyńskim, który w sumie trwa 364 dni. Do sierpnia 2022 roku Polska ma obowiązek zastosować się do unijnej dyrektywy „work-life balance”. Mówi ona o tym, że każde z rodziców ma mieć zagwarantowane co najmniej 2 miesiące urlopu rodzicielskiego , którego nie będzie można przekazać drugiemu rodzicowi. Co to oznacza dla kobiet, które urodzą dziecko w 2022 roku? Spis treści: Urlop macierzyński w 2022 roku Urlop macierzyński – ile płatny Urlop macierzyński i rodzicielski Urlop macierzyński przed porodem Kiedy urlop można łączyć z pracą Co po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim Urlop macierzyński w 2022 roku Wiele wskazuje na to, że rząd nie zaskoczy zmianami w urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w 2022 roku ludzi, którzy niebawem zostaną rodzicami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadal będzie im przysługiwać roczny urlop po porodzie, którym będzie się można dowolnie dzielić (poza pierwszymi 14 tygodniami macierzyńskiego, który jest zagwarantowany wyłącznie matce). Chociaż Polska do sierpnia 2022 musi dostosować się do wspomnianej dyrektywy unijnej, to może zmiany wprowadzić z opóźnieniem (tzw. vacatio legis), co będzie skutkować faktycznymi zmianami dopiero w 2023 roku. Zatem w roku 2022 najprawdopodobniej obowiązywać będą dotychczasowe przepisy. Oto one. Długość urlopu macierzyńskiego uzależniona jest od liczby dzieci, które przyszły na świat w czasie jednego porodu. W związku z urodzeniem jednego dziecka przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego . Jeśli na świat...